A’dan Z’ye: Maynard James Keenan

Bu yazıyı paylaş
İçerik

A’dan Z’ye: Maynard James Keenan

Yazı: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Özgü Aydar
ÖNCEKİ Alın, bu albümle istediğinizi yapın: Polygondwanaland SONRAKİ Grammy zaferi, “Sleep Well Beast” ve geçmiş deneyimler: The National

Solist Maynard James Keenan büyük haberlerle döndü. On dört yıllık aranın ardından gelen A Perfect Circle albümü Eat The Elephant için gün sayarken artık resmen bir şaka konusu haline gelen yeni Tool albümü de ufukta göründü. Onlarca yıllık bekleyiş nihayet sonlanmak üzere anlayacağınız!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

A Perfect Union of Contrary Things
Maynard James Keenan’ın 30 yıllık arkadaşı Sarah Jensen eşliğinde kaleme aldığı otobiyografisi. 2016 yılında yayımlanan A Perfect Union of Contrary Things, Keenan’ın müziğinden hayat görüşüne, kendisini şekillendiren ilham kaynakları ve yaşanmışlıkları masaya yatırıyor. Tool’la dirsek temasında olan ünlü sanatçı Alex Grey’in önsözünü yazdığı kitapta daha önce hiçbir yerde paylaşılmamış fotoğraflar da yer alıyor.

Image

Bill Hicks
32 yaşında hayatını kaybeden komedyen Bill Hicks, başta Maynard James Keenan olmak üzere tüm Tool üyeleri için bir ikondu. Birçok röportajlarında Hicks’in söylemlerinin grubun düşünce yapısıyla aynı doğrultuda olduğunu dile getiren ekip, 1993 yılındaki turnelerinin çeşitli konserlerinde Bill Hicks’i konserlerin açılışında konuşma yapmak üzere davet etmişti. En ünlü albümlerinden Ænima’yı Hicks’e adayan Tool, albümün kitapçığında da komedyeni bir doktor olarak gördüğümüz bir çizime yer vermişti. Albümün en çarpıcı şarkılarından “Third Eye” ve “Ænema”da da çeşitli göndermeler ve ses kayıtlarıyla Hicks’e saygı duruşunda bulunuluyor.

Charles Manson
1999 yılının mayıs ayında yayınlanan Pop Smear dergisinin kapağında Maynard James Keenan’ın Charles Manson kılığında çekilmiş bir fotoğrafı yer alıyordu. Fotoğraf, derginin bu sayısına özel olarak hazırlanan ve Charles Manson ve müridleri tarafından katledilen Sharon Tate’in hikâyesini anlatan These Children That Come at You with Knives isimli dosya için çekilen fotoğraflardan biri. Bir tür çizgi roman olarak kurgulanan dosyada Keenan’ın Charles Manson tiplemesinin yanı sıra başka kişiler de söz konusu hikâyenin diğer karakterlerini canlandırıyordu.

Disgustipated
Undertow’un bonus track’i olan “Disgustpiated”, albümün CD baskısında 69. şarkı olarak yer alıyordu. Hipnotik ve aynı zamanda salaş yapısıyla albümün kalanından ayrılan ve Keenan’ın kalabalıklara seslenen bir peder olarak başladığı şarkı, sıra dışı ses kayıtlarıyla devam ediyor. Bunlar arasında neredeyse şarkının tamamına eşlik eden cırcırböcekleri ve Keenan’ın ev sahibinin telefona bıraktığı sesli mesaj mevcut.

Eat the Elephant
20 Nisan’da yayınlanacak yeni A Perfect Circle albümü. Grubun diskografisinin tam 14 yıllık aranın ardından yayınlanan dördüncü albümü olan Eat the Elephant, daha önce LCD Soundsystem, Oasis, Primal Scream gibi isimlerle çalışmış Dave Sardy prodüktörlüğünde kaydedildi. Albümde yer alacak çeşitli şarkılar, geçtiğimiz yıl itibariyle grubun konserlerinde birer birer yerini almaya başladı. Ekim ayında ilk single “The Doomed” klibiyle birlikte yayınlandıktan sonra da “Disillusioned” ve “Talk Talk” single’larıyla albümden ilk ipuçları paylaşıldı. Keenan – Howerdel – Iha üçlüsünün bu kez yanlarında davulda Jeff Friedl ve basta Matt McJunkins eşliğinde kaydettiği albüm, Keenan’ı ilginç bir makyajla gördüğümüz kapak tasarımıyla da dikkat çekiyor.

Fibonacci
Loudwire dergisi tarafından 21. yüzyılın en iyi metal şarkısı olarak seçilen “Lateralus”, Tool’un hemen hemen her şarkısında olduğu gibi ilginç bir matematiksel kurgu üzerine inşa edilmiş bir şarkı. Keenan, şarkıda sıklıkla değişen ritmik ölçüler üzerine şarkı sözlerini ismini aynı isimli İtalyan matematikçiden alan ve doğada birçok farklı yerde görülebilen Fibonacci serisine hece hece yerleşecek şekilde yazmış. Birçok Tool hayranı bu bilgiyle ilgili sıra dışı teoriler ortaya atsa da Keenan geçtiğimiz yıllarda verdiği bir röportajda sözleri Fibonacci serisi üzerine yazmanın çok iyi bir fikir olmadığını düşündüğünü dile getirdi.

Image

Güreş
Hayatının her döneminde farklı spor dallarına ilgi duyan Keenan, lise yıllarında okulunun güreş takımının bir parçasıydı. Maynard James Keenan, Michigan eyaletinin Scottville şehrindeki Mason County Central High School’da güreş yaparken koçlarından biri de babası Michael Loren Keenan’dı. Puscifer albümü Money Shot’tan yayınlanan kliplerde de güreşle ilgili detaylar yer alıyor. Örneğin “The Remedy” klibinde emekli bir Lucha Libre güreşçisini takip ediyoruz.

H.
Tool’un 1997 çıkışlı albümü Ænima’dan yayınlanan ikinci single. Şarkı için ilk başlarda “Half Empty” ismi kullanılsa da albüm tamamlanmadan önce yalnızca “H.” ismi tercih edilmiş. Maynard James Keenan’ın 1995 yılında doğan oğlu Devo’nun göbek adının da H. olduğunu (evet, herhangi bir ismin kısaltması değil) belirtmekte fayda var. Albüm yayınlanmadan önce Philedelphia’da gerçekleşen bir Tool konserinde, Keenan şarkıdan önce şu anonsu yapıyor:

“Aranızda şu Warner Bros. çizgi filmlerinden izleyen var mı? Bazen o filmlerde karar vermekte zorluk yaşayan birileri oluyor ve bir omzunda melek diğer omzunda da bir şeytan beliriyor. Fazlasıyla bariz bir durum, değil mi? Genellikle melekler iyi tavsiyeler vermeye, şeytanlar da onu kötü duruma düşürmeye çalışıyor. Her zaman bu kadar basit olmuyor ne yazık ki. Çoğunlukla bunlar gerçek melekler ve şeytanlar olmuyor. Onlar sadece sana tavsiye veren, senin için en iyisini düşünen ama gerçekten neler olduğunu anlayamayan arkadaşlar. Yani her koşulda iş sende bitiyor. Kendi kararını kendin vermek zorundasın. Bu şarkının ismi H.”

Imagine
A Perfect Circle’ın 2004 yılında yayınladığı eMOTIVe albümü, grubun iki yeni bestesinin yanı sıra savaş karşıtı on cover parçadan oluşuyordu. Marvin Gaye’in “What’s Going On?”u, Devo’nun “Freedom of Choice”u ve Joni Mitchell’ın “Fiddle and Drum”ının yanı sıra albümde John Lennon’ın “Imagine” şarkısı da grubun etkileyici ve özgün yorumuyla yer alıyordu. A Perfect Circle’ın son dönem konserlerinde sahneye çıkış şarkısı olarak da seçtiği “Imagine”; savaşlardan, defilelerden, reklam filmlerinden ve dünyanın dört bir yanından protestolardan görüntülerin harmanlandığı klibiyle de grubun bu şarkıyı neden yeniden yorumladığını net bir şekilde iletiyor.

Jiu-jitsu
Brezilya orijinli dövüş sanatı jiu-jitsu, Keenan’a göre kişinin kendini anlaması ve kişisel gelişimi için fazlasıyla önem taşıyor. Söz konusu dövüş sanatını Legends of MMA Hall of Fame üyesi Brezilaylı sporcu Rickson Gracie’den öğrenen Keenan’ın bu alana ilgi duymasını sağlayan da Primus davulcusu Tim Alexander olmuş. Keenan’ın jiu-jitsu yeteneklerini görmek için Revolver Mag’in özel röportajına göz atmanız tavsiye olunur!

Image

Kostüm
Maynard James Keenan için parçası olduğu grupların sahne performansları, işitsel olduğu kadar görselliğiyle de önem arz ediyor. Tool, A Perfect Circle ve Puscifer’la verdiği hemen her konserde farklı bir kostüm ya da tiplemeyle kendisini görebilirsiniz. Bugüne kadar pilot, peder, polis, Noel baba gibi farklı kostümlerle sahneye çıkan Keenan’ın, A Perfect Circle konserlerinde uzun ve düğümlü bir peruk taktığını da buraya not düşelim.

Lachrymology
1990’ların başlarında Tool’un felsefi olarak temel aldığı iddia edilen bilim dalı. “Ağlamanın bilimi” olarak da bilinen lachrymology’yi kendilerine yol gösterici olarak aldıklarını ve en önemli kaynaklarının da Ronald P. Vincent tarafından 1940’larda yazılmış olan The Joyful Guide to Lachrymology kitabı olduğunu söyleyen grup üyeleri, ilk albüm Undertow’un ardından birçok röportajında kitap hakkında uzun uzun konuşuyor. Fakat işin aslı, tüm bu açıklamaların başlı başına bir Scientology parodisi olduğu!

Maynard
Gerçek ismi James Herbert Keenan olan müzisyenin “Maynard” lakabını sahiplenmesinin ardında ilginç bir detay yatıyor. Keenan’ın lise yıllarında yarattığı hayali bir karakter olan Maynard, müzisyenin o yıllarda yazdığı şiirlerinin ana karakteri. Bu lakabı orduda geçirdiği yıllarda üstlenen müzisyen o günden beri de Maynard ismiyle tanınıyor.

Nisan 1
Hemen hemen her yıl Nisan 1 şakası yapmayı ihmal etmeyen Tool’da bu şakalardan sorumlu kişinin Maynard James Keenan olduğunu tahmin etmek pek de güç değil. Her şakayla hayranlarına farklı heyecanlar yaratan Tool, bugüne dek yaptığı şakalarda turne otobüsüyle yaptıkları feci kazada Keenan’ın yaralandığını ve durumunun kritik olduğunu, Keenan’ın İsa’yı bulduğunu, grubun yakında yeni müzik yayınlayacağını (!) ve Sammy Hagar’ın bir süreliğinde Keenan yerine Tool’un solisti olacağını öne sürmüştü. İşin gerçekten komik olan yanıysa, bu şakaların fazlasıyla ciddiye alınıp televizyon kanallarında haberlere dönüştürülüyor olması!

Orestes
Keenan henüz çocuk yaştayken annesi Judith Marie’nin felç olması ve ölümüne dek geçen 27 yıl boyunca yaşadıklarının yansımaları birçok şarkıda ve albümde kendini belli ediyor. A Perfect Circle’ın ilk albümü Mer De Nomsun en vurucu şarkılarından biri olan “Orestes” de bu şarkılardan biri. Yunan mitolojisinde Tanrılar tarafından annesini öldürmekle görevlendirilen Orestes’in ağzından yazılan şarkı, aynı zamanda önceki maddelerde bahsettiğimiz Tool şarkısı “H.” ile de tematik olarak benzerlikler taşıyor.

Ölüm
Yeni A Perfect Circle albümü Eat The Elephant’ın pek de örtük olmayan teması. Albümde çeşitli şarkılarda, geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybetmiş David Bowie, Muhammad Ali ve Carrie Fisher gibi ikonik isimlere referanslar bulunuyor. Rolling Stone’a bir röportaj veren Keenan, bu konuda şunları söylüyor:

“Eminim bu bizden önceki jenerasyonlara da olmuştur. Birdenbire gerçekleşen bir toplu göç. Ama sosyal medyanın ivediliğiyle birlikte, her gün yıllarca gözünün önünde olan insanın eklendiği bir listenin seri bir ateş gibi yayıldığını görmek çok daha yıkıcı oluyor. Ve yaşın 53 olduğunda bu durumu çok daha ciddiye almaya başlıyorsun.”

Pipe Bomb Mic
Tool’un son albümü 10.000 Days’te Keenan’ın talepleri sonucunda stüdyoda yaratılan ve sonrasında bambaşka bir kullanımla albüme giren DIY (kendin yap) bir enstrüman. Albümün prodüktörlüğünü üstlenen Joe Barresi, kayıtlar boyunca Maynard James Keenan’ın vokallerini farklı şekillerde kaydetmeyi denediklerini ve Pipe Bomb Mic isimli enstrümanın da bu arayışlar sonucunda ortaya çıktığını söylüyor. Bir borunun üzerine yerleştirilmiş olan gitar manyetiğiyle sıra dışı bir ses çıkaran Pipe Bomb Mic, vokallerde istenilen sonucu veremese de “Jambi” şarkısının gitar solosunda Adam Jones tarafından kullanılıyor.

RAINN
Keenan, RAINN (Rape, Abuse &  Incest National Network) için 1997 yılında düzenlenen bir yardım etkinliğinde sahne aldı. Yakın dostu Tori Amos’un davetiyle söz konusu performansta yer alan Keenan, müzisyene “Muhammad, My Friend” şarkısında nefis vokalleriyle eşlik etti. Tori Amos, sahneye davet ettiği Keenan’ı şu sözlerle tanıtmıştı:

Kendimi korkunç hissettiğimde Maynard’ı arıyorum ve o da bana ninniler söylüyor.”

Sleeping Dogs Lie
Kariyeri boyunca ilginç yapımlarda rol alan Maynard James Keenan’ın başrollerini Ed Harris ve Rage Against The Machine / Audioslave davulcusu Brad Wilk’le paylaştığı ilginç bir kısa film. Yönetmenliğini Stuart Lessner’ın üstlendiği 25 dakikalık filmde Keenan’ı Şerif Yardımcısı Lance karakteriyle izliyoruz.

Image

Şarap
Maynard James Keenan’ın en büyük tutkularından biri şarap. Uzunca süredir Merkin Vineyards adlı üzüm bağında çalışmalarını sürdüren Keenan’ın Caduceus Cellars isimli bir şarap markası da bulunuyor. Büyük annesi ve büyük babası da şarap yapımıyla ilgilenen müzisyen, 2003 yılında hayatını kaybeden (şarkılarında sıklıkla değindiği) annesi Judith Marie için de Nagual del Judith isimli özel bir şarap piyasaya sürdü.

The Thirteenth Step
2003 yılının sonbaharında yayınlanan ikinci A Perfect Circle uzunçaları. Grubun ilk albüm kadrosundan farklı olarak, baslarda Jeordie White ve gitarda James Iha’nın katılımlarıyla kaydedilen albüm “The Noose”, “Blue”, “The Outsider” ve “Weak & Powerless” gibi A Perfect Circle klasiklerini barındırıyor. Yer yer kırılgan anların hâkimiyetine giren albüm, ekibin şarkı yazımı anlamında kendini tekrarlamaktan ne denli uzak durduğunun en somut belgesi.

Undertow
Dünyanın grunge akımıyla kavrulduğu 1993 yılında yayınlanan ilk Tool uzunçaları Undertow, grubun ilk basçısı Paul D’Amour ile yayınladığı tek albümü. Kapak tasarımı da gitarist Adam Jones’un imzasını taşıyan Undertow, progresif rock geleneklerine yenilikçi bir yaklaşım getirmişti. Başta “Sober” olmak üzere “Prison Sex”, “Crawl Away” ve Henry Rollins düeti “Bottom” gibi şarkıların ön plana çıktığı albümün ilham kaynakları arasında Bill Hicks’in de ismi geçiyor.

“V” is for Vagina
Tool ve A Perfect Circle’ın ne zaman biteceği belli olmayan aralara girmesinin ardından Keenan, solo projesi Puscifer’ı ortaya çıkardı. Primus’tan Tim Alexander, eski Nine Inch Nails üyesi Danny Lohner, Rage Against The Machine’den Tim Commerford ve Brad Wilk’le birlikte Galli besteci Lustmord’un aralarında bulunduğu çeşitli konuk müzisyenlerin yer aldığı ilk Puscifer albümü “V” is for Vagina, barındırdığı elektronik ve endüstriyel elementlerle Keenan’ın önceki projelerine nazaran farklı bir doğrultuda ilerliyordu.

Yapboz
Eat The Elephant albümü üzerine Rolling Stone’a bir röportaj veren Keenan, şarkı yazım sürecini yapboza benzetiyor:

“Sözleri her zaman olduğu gibi parça parça, kelime kelime ilerleyerek; bir yapboz gibi yazıyorum. Tempolara ve ruh hallerine bağlı olarak, kilit cümleler müzik eşliğinde vakit geçirdiğim sırada bana geliyor. Her şey bir yapbozdur. Bir harita ya da bir hikâye yaratabilmek için doğru parçaları yerlerine koymak gerekir.”

Zoo Entertainment
1990 yılında Lou Maglia tarafından kurulan plak şirketi Zoo Entertainment, bir sonraki yılın sonbaharında Tool’la anlaşma imzaladı. Grubun ilk EP’si Opiate itibariyle Tool’la çalışmalarını sürdüren Zoo Entertainment, 1996 yılında Volcano ismini aldı ve sonraki yıllarda da Sony Music bünyesine katıldı. Tool diskografisinin de 1997’ye dek olan tüm yayınları Zoo Entertainment; sonrasındakiler de Volcano etiketiyle yayınlandı. Zoo Entertainment kataloğunda albümleriyle yer alan diğer grup ve müzisyenler arasında Killing Joke, Big Star ve Matthew Sweet bulunuyor.

Image

ÖNCEKİ Alın, bu albümle istediğinizi yapın: Polygondwanaland SONRAKİ Grammy zaferi, “Sleep Well Beast” ve geçmiş deneyimler: The National
Bu yazıyı paylaş