Şarkı şarkı: The Raws ve “BAT! BAT! BAT!” albümü

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Şarkı şarkı: The Raws ve “BAT! BAT! BAT!” albümü

Röportaj: Ekin Sanaç, Cem Kayıran – İllüstrasyon: Rajab Eryiğit
ÖNCEKİ 2018’in en iyi 20 yerli müzik klibi SONRAKİ “Köy meydanında kaos”: Hedonutopia

İçinde Lucifer, dilsiz bir yılan, Ruhi Su ve fazlasıyla yüksek tansiyonu barındıran yeni The Raws albümü dinleyicisini ilk dinleyişte teslim alıyor.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Hamurunda rock’n’roll yatan süper kahramanlarımız The Raws, yeni yılın ilk günlerinde kulaklarımızı, çeşitli eklemlerimizi ve derinlere tıktığımız her şeyi sallandıran, her şeyi birbirine karıştıran bir albümle geri döndü. Hep bir ağızdan eşlik edilesi şarkılarla dolu BAT! BAT! BAT!’la (Dikkat arkadaşlar, Türkçedir, yazıldığı gibi okunur) yaptığımız deneyler sonucunda, albümün farklı bünyelerde farklı etkiler gösterdiğini gözlemledik. Soluğu grubun yanında aldık ve albümdeki her şarkıyı onlara sorduk, şarkıları da Rajab Eryiğit çizgileriyle canlandırdı.

Image

KARANLIK VE SOĞUK

BAT! BAT! BAT! nefes nefese bir arayışla başlıyor. “Lucifer ve oğul”la buluştuğumuz karanlık ve soğuk yeri bir tarif etmenizi istesek...
Bir tımarhanenin en son odası. Karantina koğuşu. Yumuşacık duvarlar... Bir arada olmaması gereken iki şeyin buluşması... İyi ve kötü diye ayrılan kavramlar burada kötü ve daha kötü olarak ele alınabilir. Ya da kendi kazdığınız ve gittikçe derinleşen bir çukurun içerisinde de hayal edebilirsiniz kendinizi. 

Image

VEI VEI

Şarkıyı dinlerken 30. saniye olmadan oturduğumuz koltuklar havalanmaya başladı, sonra evi alevler sardı ve hepimizi ter bastı. Kayıt sürecindeki hasar raporunuzu rica edebilir miyiz?
Bu beraber ilk çaldığımız şarkılardan biri. Nerdeyse hiç değişmedi, aynı iştah ve ilk günkü duygularla biberliyoruz. Biz çok fazla hasar almasak da maalesef kayıt günü çok fazla ızgara tavuk yedik :( 

Image

TEK BİLET

“Tek bilet... Cehennet...” Katliam ve talandan sonra çıktığımız bu arada kalmış ‘cehennet’te bizi neler bekliyor?
Kendi inşa ettiğimiz ve içine tıkılıp sonumuzu beklediğimiz bir zindandan fazlasını vaat etmiyor. Herkes gittikten sonra geriye yalnız cellatlar kalacak. Siz o zaman izleyin gümbürtüyü.

Image

ÇİVİLERİ ÇAK

Seneler sonra bir saygı albümü için The Raws şarkıları yeniden yorumlanıyor. Albümde “Çivileri Çak”ı kimden dinliyoruz?
Saygı albümü ve Raws... Olsa olsa bataklıklarda çalıp söyleyen bir kurbağa bandosundan dinleyebiliriz. Mümkünse bu şarkıyı bizden başka kimse çalmasın. 

Image

FAT AND GREY

Açılış riff’i beynimden bir türlü çıkmıyor, sonsuz bir loop’ta dönüyor. Nasıl bir tedavi önerirsiniz?
Fonda Joe Meek’ten “I Hear A New World” çalarken bol köpüklü bir bira ve Tibet’in yedi hareketi iyi gelecektir.

Image

DİLSİZ YILAN

Albümün “dinleyici dostu” şarkılarından biri. “Dilsiz Yılan” beklemedik yerden mi vuruyor? Zehri yoksa nesinden korkmalı?
Yılanın dost mu düşman mı olduğu duruma göre değişir. Tam tersi bir düzenin içinde varoluşun hayalini kurmak bile sizi ona yaklaştırır. Ama aslında sistem bundan da beslenir ve oyunu ancak onun kurallarıyla oynamanıza izin verir. Hayalini kurduğunuz şeyleri size tek şartla verir. En son kasa kazanır.

Image

İYİCE BAT

Albüme adını veren parça üzerinden “Bat bat bat bat bat iyice bat” önermesini ve nerelere yöneltildiğini biraz açar mısınız?
Kaos diptekilerin kurtuluşu olacak. Ezilenlerin ışığı görmesiyle zalimlerin devri sona erecek. Sonra roller değişecek tabii ki. Bu kısırdöngü bataklık kurumadıkça devam edecektir.

Image

KARANLIK VE SOĞUK V2

“Karanlık ve Soğuk”un ikinci versiyonunun albümde ayrıksı bir yeri var. Lucifer partisine davet etmiş... Bu şarkı çalıyor. Parti bu sefer nerede? İçeride kimler var?
Parti bir hamamda olabilir, göbek taşında Harris Glenn Milstead, Barbara Steele, Dario Moreno, Stiv Bator, Bryan Gregory, Leonardo Da Vinci ve Kızıl Ordu Korosunu görmek isterdik.

Image

ELLERİNDE PANKARTLAR

Bunu coverlamaya ilk ne zaman, nerede, nasıl bir ortamda ve nasıl motivasyonlarla karar verdiniz?
Fikir, evde yayılıp birlikte bir Ruhi Su cover’ı yapmak üzere konuşurken çıktı. Playlist’ten atmak üzere olduğumuz bir şarkının üzerine sözler kendiliğinden oturdu.

Image

TEPELERİN ARKASINDA

Bu ve bundan sonraki parçaların KargART’ta Ekim 2017’de verdiğiniz konserde alınan canlı kayıt versiyonları albüme girmiş. The Raws’un en acayip/unutulmaz konseri neredeydi? Ne zamandı? Ne oldu?
2016 yılında Midilli Adası’nda gürültüden sallanan ve duvarları çatlayan dev tarihî binada punklar ve Suriyeli göçmen dostlarımızla popo salladığımız konser hâlâ kalbimizi titretir.

Image

HALA AÇIZ

Albümü dijital yayınladınız ama yetmedi. “Hâlâ açız.” Kaset formatı ne zaman geliyor? Kaç adet basılacak? Nasıl temin edilecek?
50 adet kaset, 22 Şubat Cuma günü Vault34 Yeşilçam Sineması’nda Poster-iti ile birlikte verdiğimiz albüm lansman konserinde stantta ilk kez satışa çıktı.

Image

İNTİKAM PEŞİNDE

Süper kahramanlarımız The Raws neyin intikamını almak için dünyanın peşinde?
Onlar kendilerini biliyor.

Image

 

ÖNCEKİ 2018’in en iyi 20 yerli müzik klibi SONRAKİ “Köy meydanında kaos”: Hedonutopia
Bu yazıyı paylaş