Marakas, Hugh Hefner ve Metin Alatlı: Goat

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Marakas, Hugh Hefner ve Metin Alatlı: Goat

Röp: Busen Dostgül – İllüstrasyon: Burak Dak
ÖNCEKİ İnsan olmaktan utandıran bugünler için şarkılar: The Radio Dept. SONRAKİ Teftiş: Bu ay ne dinlesem?

İsveçli psikedelik rock grubu Goat’un üçüncü stüdyo albümü Requiem, bu ay Rocket Records ve Sub Pop ortaklığıyla karşımızda. Gizemli kostümleri, mistik kimlikleri ve etkileyici canlı performanslarıyla son yılların en dikkat çekici ekiplerinden biri olan Goat’un üyelerinden The Eggman’den yeni albüm öncesi yönelttiğimiz sorulara kısa, iddialı ve sıklıkla esprili yanıtlar aldık. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Yeni albümünüz Requiem ile ilgili konuşarak başlayalım. Ne zaman yeni şarkılar yapmaya başladınız? Albümü nasıl bir ortamda kaydettiniz?
Yeni albümümüz Requiem’in en iyi albümümüz olduğunu söyleyebilirim. Çok fazla marakas çaldım. Kayıtlar neredeyse bir yıl sürdü ve genellikle sıcak ve rahat ettiğimiz yerlerde yaptık.

Bandcamp sayfanıza baktığımda, Requiem’in ilk baskısının ön siparişinin şimdiden tükendiğini gördüm. Bu konuda nasıl hissediyorsunuz?
Satışların benim için hiçbir anlamı yok. Ben sadece biraz marakas çaldım ve güzel vakit geçirdim.

Grup olarak ne gibi ritüelleriniz var? Ritüellerinize özel müzikleriniz veya sesleriniz var mı?
Genellikle davul yolculuğu yapıyoruz. Davulların seslerine doğru bir yolculuk.

Geride kalan yıllar içerisinde müzik yapma alışkanlıklarınız değişti mi? İlk albümünüz ve son albümünüz arasındaki en büyük fark sizce ne?
Alışkanlıklarımız hala aynı. Ama ben artık daha sıkı marakas çalıyorum. Yani benim için en büyük değişiklik bu. Ve bu yüzden yeni albümümüz her anlamda çok daha iyi.

Eminim röportajlarda kostümlerinizle ilgili soru hep yöneltiliyor. Ama size kostümlerinizin ne anlama geldiğini sormak istiyorum. Hangi parça sizin favoriniz ve neden?
Hepsinin birçok anlamı var. Günlük kaftanım benim en sevdiğim. Yemeğe misafirlerim geldiğinde ya da kanepede pipo içip güzel bir kitap okurken giyiyorum... Uzun zamandır bir Goat hayranı olan Hugh Hefner bana hediye etmişti.

Goat’u kurmadan önce de kostümlü gruplara ilgi duyar mıydınız?
The Beatles’ın ilk yıllarında giydiği kostümleri çok seviyorum.

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da çalmıştınız. Bu deneyimden aklınızda kalmış ne var?
İstanbul çok büyük bir şehirdi. Ama çok güzeldi. Festivalin olduğu yeri de çok sevmiştim. Aklıma gelen ilk şey, gece sürekli çalan araba kornaları ve şehrin her yerinde Erdoğan’ın yüzünü görüyor olmak. Sanırım seçim dönemi ya da onun gibi bir şeydi.

Geçtiğimiz haftalarda Senin İçin Bir Karışık isimli mixtape serimize konuk oldunuz ve bir Özdemir Erdoğan parçası seçtiniz. Türk müziklerine ilgi duyduğunuzu biliyorum. Dinlediğiniz ilk Türkçe parçayı hatırlıyor musunuz? Bazı favori albümlerinizi söyler misiniz?

Sanırım Selda, Ersen ve Erkin Koray parçalarını çok önceden dinlemiştik. Ve 1970’lerden birtakım diğer sanatçıları... Şimdilerde daha çok geleneksel Türk müziğini seviyorum. Mesela Laleler Saz Caz 1 & 2 derlemesi. Metin Alatlı da aynı zamanda harika biri!

Image

 

 

 

ÖNCEKİ İnsan olmaktan utandıran bugünler için şarkılar: The Radio Dept. SONRAKİ Teftiş: Bu ay ne dinlesem?
Bu yazıyı paylaş