Nocturnal Animals ve beyaz perdeden gerçek olsun istediğimiz kitaplar

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Nocturnal Animals ve beyaz perdeden gerçek olsun istediğimiz kitaplar

Yazı: Zeynep Naz İnansal - İllüstrasyon: Caner İdil
ÖNCEKİ Tereddüt’ten ilhamla: Türkiye sinemasından 10 unutulmaz kadın karakter SONRAKİ La La Land vesilesiyle: Şehriyle özdeşleşmiş müzikaller

Tom Ford’un bu ay vizyona giren filmi Nocturnal Animals, roman okuyan bir karakterle okuduğu romanın hikayesini iç içe geçiriyor. Biz de bahaneyle, beyaz perdeden gerçek olsun istediğimiz kitapları inceliyoruz.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

All of them Witches / Rosemary's Baby (1968)

Yeni evli çift Guy ve Rosemary’nin hayatı, yeni bir eve taşınmaları ve Rosemary’nin gizemli bir şekilde hamile kalmasıyla değişiyor. Her şeye burnunu sokan komşularının garip davranışlarından ve kocasının onu ciddiye almamasından sıkılan Rosemary, kafasındaki soruları cevaplamak için gittiği birinden ‘All of them Witches’ adında bir kitap alıyor. İçinde kara büyü, cadılar ve ritüelleri hakkında ayrıntılı bilgiler bulunan kitap, karakterimizin kafasındaki tüm soruları cevaplasa da kaderini değiştirmesine yardımcı olamıyor.

A Match Made in Space / Back to the Future (1985)

Back to the Future serisinden Marty McFly’ın babası George McFly tarafından yazılan ‘A Match Made in Space’, romantik bir bilim-kurgu romanı. George, kitabı rüyasına giren ve şimdiki karısı Lorraine’i mezuniyet balosuna çağırmasını söyleyen Darth Vader’dan esinlenerek yazdığını söylüyor. Ama aslında Darth Vader sandığı kişi, gelecekten gelen ve annesiyle babasının arasını yapmaya çalışan oğlu Marty’den başkası değil. Bir uzaylının çöpçatanlığıyla başlayan bu aşk hikayesini okumak isterdik doğrusu.

Handbook for the Recently Deceased / Beetlejuice (1988)

Beetlejuice’un evreninde geçen ‘Handbook for the Recently Deceased’, ölüp dünyaya dönmüş hayaletler için bir kılavuz kitap niteliği taşıyor. İlk olarak Barbara ve Adam’ın aslında öldüklerini anlamalarına yardımcı olan kitap, daha sonra da bu ikiliyi dünyaya geri çağırmak için kullanılıyor. İçinde bir hayalet olarak ‘hayatta’ kalabilmek için gerekli her şeyi bulabileceğiniz bu kılavuz, ikinci şansını iyi değerlendirmek isteyenler için oldukça önemli bir kaynak.

Family of Geniuses / The Royal Tenenbaums (2001)

Çocuk yaşta kendini kanıtlamış dahilerden oluşan Tenenbaums ailesinin çocukları, ilk oyununu 11 yaşında yazan Margot, başarılı bir tenisçi ve ressam olan Richie ve olağanüstü sayısal zekasıyla Chas’den oluşuyor. Küçük yaşta imza attıkları başarılardan kendine de pay çıkaran anneleri Etheline, çocuklarının dehası hakkında ‘Family of Geniuses’ adında bir kitap yazıyor. Ancak ne ironiktir ki, kitabın basılmasının ardından çocuklar birer birer içlerine kapanıp her şeyden elini eteğini çekiyor. Tabii bunda kitabın olduğu kadar garip aile yapılarının da etkisi var.

Waverly Prep Series / Young Adult

‘Waverly Prep Series’, Young Adult’un ana karakteri Mavis’in yazdığı, çok da okunmayan bir gençlik serisi. 37 yaşında, boşanma sürecinde olan ve hayatındaki her şey ters giden karakterimiz, hayatını serinin ana karakteri Kendall Strickland üzerinden yaşamaya başlıyor. Hayatının en güzel yıllarının lisede olduğunu düşünen Mavis, geçmişe dönüp her şeyi düzeltebileceğine, eski sevgilisyle tekrar görüşürse birbirlerine âşık olacaklarına inanıyor. Ama bir noktada Mavis’in de kendinden esinlenerek yarattığı Kendall’ın da gerçek dünyaya dönmeleri gerekiyor.

Nocturnal Animals / Nocturnal Animals (2016)

Her ne kadar Nocturnal Animals, Austin Wright’ın 1993 yılında yazdığı Tony and Susan romanından uyarlanmış olsa da filmde ve kitapta bahsi geçen roman da gerçek olsun istediklerimizden. Filmin ana karakteri Susan’ın eski kocası Edward’ın yazdığı roman, ikilinin ilişkisinin öfke ve intikam isteğiyle yazılmış bambaşka bir versiyonu aslında. Romanın (Edward’dan esinli) ana karakteri Tony, ailesiyle gittikleri bir gezide saldırıya uğruyor ve karısıyla kızı kaçırılıyor. İçine girdiği bu korkunç durumdan çıkmaya çalıştıkça yaşadığı gariplikler de ikilinin ilişkisiyle paralel gidiyor.

Image

ÖNCEKİ Tereddüt’ten ilhamla: Türkiye sinemasından 10 unutulmaz kadın karakter SONRAKİ La La Land vesilesiyle: Şehriyle özdeşleşmiş müzikaller
Bu yazıyı paylaş