Ceketlerimizi ilikliyoruz: Son dönemden saygı albümleri

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Ceketlerimizi ilikliyoruz: Son dönemden saygı albümleri

Yazı: Cem Kayıran, İllüstrasyon: Hilal Can
ÖNCEKİ A’dan Z’ye: PJ Harvey SONRAKİ Tim Gane’in son harikası: Cavern of Anti-Matter

Grateful Dead’den Ahmet Kaya’ya, son dönemin saygı albümü raporu.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Bazı müzisyenler, kariyerleri boyunca yaptıklarıyla sonraki jenerasyonlar için birer yol gösterici halini alırlar. Müzik tarihine izlerini olabilecek en belirgin şekilde bırakmayı başarmış, yaptıklarıyla yeni akımlar başlatmanın ötesinde dinleyicileri için farklı şeyler ifade etmeyi başarmış kimi müzisyenler, kazandıkları ödüller ve topladıkları övgülerin yanı sıra pek fazla isme nasip olmayan bir şekilde, şarkılarının onlarca farklı grup ve müzisyen tarafından yorumlandığı albümlerle onurlandırılıyor.

Kolektif üretim fikrinin de yaygınlaşmasıyla birlikte, bir müzisyenin spesifik bir albümü ya da kariyerinde iz bırakan şarkıların farklı isimler tarafından farklı yaklaşımlarla yorumlanması epey heyecan verici sonuçlar doğuruyor. Müziğe ulaşım kanallarının sayısının hızla arttığı günümüzde, bu gelenek de daha yaygın hale geldi. Son olarak The National öncülüğünde bir araya gelen otuzu aşkın grubun The Grateful Dead şarkılarını yorumladığı albüm ve yerli deneysel hip hop kolektifi M4NM’in hazırladığı, Ahmet Kaya parçalarının yorumlarından oluşan albümün ardından, geride kalan iki yılda yayınlanmış tribute albümleri masaya yatırmanın vakti gelmişti.

Image

Grateful Dead
Day of the Dead (2016)

The National üyesi Bryce ve Aaron Dessner’in öncülüğünde bir araya gelen nefis bir kadronun, rock müzik tarihinin en özel gruplarından biri olan Grateful Dead’in tam elli dokuz şarkısını yorumladığı Day Of The Dead albümü 20 Mayıs’ta yayınlanıyor. The National’ın yanı sıra The Flaming Lips, The War On Drugs, Orchestra Baobab, Charles Bradley, Courtney Barnett, Unknown Mortal Orchestra, Tim Hecker ve Bill Callahan’ın aralarında bulunduğu onlarca nefis ismin yanı sıra bu albümde ilk kez birlikte çalışan müzisyenler de yer alıyor. Örneğin Avustralyalı folk rock grubu Luluc, Xylorius White ikilisiyle; TV on the Radio solisti Tunde Adebimpe, Sonic Youth gitaristi Lee Ranaldo’yla; Wilco da Bob Weir’la birlikte çeşitli Grateful Dead parçalarını yorumlamış. Son yılların en geniş kapsamlı ve en heyecan verici saygı albümlerinin başında gelen Day of the Dead’de çeşitli parçaları yorumlayan müzisyenler ağustos ayında iki geceye yayılarak gerçekleşecek olan özel konserde bu parçaları canlı olarak çalacak.

Image

Ahmet Kaya
A.T.T.A.K. – A Tribute to Ahmet Kaya (2016)

Yerli sahnenin en üretken ekiplerinden biri olan M4NM, altı sene önce Erkin Koray için yaptıkları saygı duruşu albümlerine bir yenisini geçtiğimiz ay ekledi. Deneysel hip hop akımının Türkiye’deki en dikkat çekici örneklerine imza atan M4NM ekibinin Bandcamp üzerinden yayınladığı albümde, Ahmet Kaya parçalarından alınmış belli kısımlar üzerinden oluşturulmuş parçalar yer alıyor. Ağırlıklı olarak deneysel bir tınının baskın olarak öne çıktığı albümde Zeleia & Golem, Armonycoma or slt, Afgan, KGWGK, I’mpty ve Oldeaf gibi isimler bir arada. Özellikle türler arasındaki duvarları yıkmayı kendine görev edinen bir ekip olan M4NM’in Ahmet Kaya’ya saygı duruşunda bulunduğu albüm, son yıllarda yerli sahnede yayınlanan en heyecan verici toplamalardan biri.

Image

Image

Nirvana
Whatever Nevermind (2015)
Doused in Mud, Soaked in Bleach (2016)

1999 yılında Washington eyaletinde kurulan plak ve dağıtım şirketi Robotic Empire, Nirvana hayranlarını son yıllarda epey tatmin eden saygı albümleri yayınladı. Hem kendi kataloğundan sanatçılar hem de noise ve garaj tınılarında üretim yapan başka grupları bir araya getirerek Nirvana’nın üç albümünü sırayla yeniden yorumlanan serinin ilk albümü olan in Utero, in Tribute, in Entirety, 2014’ün başlarında yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştü. Sonraki iki yılda Whatever Nevermind ve Doused in Mud, Soaked in Bleach ismiyle yayınlanan iki toplamayla grubun Nevermind ve Bleach albümlerine saygı duruşunda bulunan Robotic Empire, söz konusu albümlerde This Will Destroy You, Boris, Young Widows ve Circa Survive gibi grupların yorumlarına yer veriyor. Albümlerin orijinal kapaklarına referanslar barındıran tasarımları ve kelime oyunlarıyla koydukları albüm isimleriyle bu seriyi epey keyifli bir hale getiren Robotic Empire’ın albümlerini, oluşumun Bandcamp sayfasından dinleyebilir ve edinebilirsiniz.

Image

Image

Frank Sinatra
Shadows in the Night (2015)
Fallen Angels (2016)

Belki müzik tarihi boyunca saygı albümlerine en çok denk geldiğimiz müzisyenlerin başında Bob Dylan geliyordur. Şarkıları için gospel’dan hard rock’a birçok farklı türde tribute albümleri yayınlanan Bob Dylan, 2015 yılında yayınladığı yeni albümü Shadows in the Night’ta, önceden Frank Sinatra’dan dinlediğimiz parçalarla karşımıza çıkmıştı. Sinatra’ya olan hayranlığını sıklıkla dile getiren Dylan, bu sene de benzer bir albüme imza attı. Fallen Angels isimli yeni Bob Dylan albümünde yer alan on iki şarkının biri haricinde tamamı yine önceden Sinatra yorumlarıyla bilinen parçalar. 20 Mayıs’ta yayınlanacak olan Fallen Angels albümünden ilk olarak “Melancholy Mood" şarkısı dijital platformlardan servis edildi. Bob Dylan’ı bu albümleri hazırlamak için motive eden şeyse senelerdir başka kişilerin kendi Frank Sinatra yorumlarını dinleyip, kendi yorumlarını paylaşmak için sabırsızlanmasıymış.

Image

David Bowie
Strung Out in Heaven: A Bowie String Quartet Tribute (2016)

 The Dresden Dolls’un kurucularından biri olan Amanda Palmer ve Seattle’lı besteci Jherek Bischoff, bu yılın başlarında hayatını kaybeden efsanevi müzisyen David Bowie anısına altı şarkıdan oluşan bir albüm yayınladı. “Ashes to Ashes”, “Space Oddity”, “Blackstar” gibi parçaların yaylı düzenlemelerini hazırlayan ikiliye bu albümde ilginç isimler de eşlik ediyor. Albümün açılışını yapan “Blackstar”da nefis vokalleri ve gitarıyla Anna Calvi’yi; “Space Oddity”de ise ikiliye eşlik eden isim fantastik edebiyatın efsane yazarı Neil Gaiman’ı ve “Helden” ve “Heroes” parçalarında da yazar, oyuncu ve yönetmen Joe Cameorn Mitchell’ı duyuyoruz. Albümün dijital satışlarından elde edilecek gelir Boston’da yer alan Tufts Medical Center’ın kanser araştırmaları fonuna bağışlanacak.

Image

Michael Jackson
Thriller: A Metal Tribute to Michael Jackson (2015)

Michael Jackson’ın kült albümü Thriller, geçtiğimiz yıl iki farklı haberle bir kez daha karşımıza çıktı. Bunlardan biri, söz konusu albümün dünya genelinde yüz milyondan fazla kopyasının satılmış olmasıydı. Ünlü plak şirketi Cleopatra’nın alt kuruluşlarından biri olan Deadline Music’ten yayınlanan Thriller: A Metal Tribute to Michael Jackson da geçtiğimiz yıl efsanevi albümü farklı bir şekilde deneyimlememize yol açtı. “Billie Jean”i Motörhead üyesi Phil Campbell’dan, “Thriller”ı Testament solisti Chuck Billy’den ve “Beat It”i de Kanadalı müzisyen Priya Panda ve bir dönem Guns N’ Roses kadrosunda yer alan Ron “Bumblefoot” Thal’dan dinlediğimiz albüm, heyecan verici bir girişim olsa da çok iyi sonuçlar doğurduğunu söylemek biraz zor.

Image

Karen Dalton
Remembering Mountains: Unheard Songs by Karen Dalton (2015)

Altmışların Greenwich Folk sahnesinin önemli figürlerinden biri olan Karen Dalton, 1969 ve 1971 yıllarında yayınlanan iki albümünde besteleri kendisine ait olmayan şarkıları seslendirmişti. Yirmi üç yıl önce hayatını kaybeden müzisyenin hiç gün yüzü görmemiş şiir ve şarkı sözleri Amerikalı plak şirketi Tompkins Square öncülüğünde gündemimize geldi. Yalnızca kadın müzisyenlerden oluşan Remembering Mountains: Unheard Songs by Karen Dalton albümünde söz konusu şiirleri farklı yaklaşımlarla şarkılaştırılmış olarak dinliyoruz. On bir şarkının yer aldığı albümde Julia Holter, Sharon Van Etten, Josphine Foster, Tara Jane O’Neil ve Isobel Campbell gibi harika isimler bulunuyor.

Image

Richard Fariña
Reinventing Richard: The Songs of Richard Fariña (2015)

İngiltere’nin folk rock tarihinin iki önemli temsilcisi Iain Matthews ve Andy Roberts’ın öncülüğünde kurulan, yetmişlerin başlarından itibaren dönem dönem aktif olan ve son olarak 2012 yılında bir uzunçalar yayınlayan Plainsong, geçtiğimiz yıl sessizliğini özel bir saygı albümüyle bozdu. Henüz yirmi dokuz yaşındayken bir motosiklet kazasında hayatını kaybeden folk müzik efsanesi Richard Fariña’nın ölümünün ellinci yıldönümünde Reinventing Richard: The Songs of Richard Fariña isimli albümü yayınladı. On beş parçadan oluşan albümde modern elektro akustik müzik yaklaşımını benimsediklerini dile getiren Matthews ve Roberts, albümde Fariña’nın resmi olarak yayınlanmamış “Sombre Winds” isimli parçasına da yer verdi.

Image

Janet Jackson
Dear Janet (2015)

Geçtiğimiz yıl yepyeni albümü Unbreakable ile geri dönen Janet Jackson şerefine bir saygı albümü oluşturmak için kolları sıvayan İngiltere merkezli bağımsız plak şirketi Tin Angel Records, baştan sona nefis yorumlarla dolu olan Dear Janet’ı 2015 sonbaharında yayınladı. Deradoorian’ın “Pleasure Principle” yorumuyla açılan albümde Naytronix, High Places, Karl Blau ve Woom gibi pop müziği kendilerine has bir şekilde işleyen müzisyen ve gruplar yer alıyor. On altı farklı Janet Jackson şarkısının yorumlarından oluşan albümün hazırlık aşamaları yaklaşık yedi yıl sürmüş. Tin Angel Records ekibinin 2008 yılında Dirty Projectors üyeleriyle yaptığı sohbet esnasında çıkan fikrin albüm olarak yayınlanmasının da Unbreakable albümüyle aynı güne denk gelmesi de ilginç bir detay!

Image

The Rolling Stones
Stoned – A Psych Tribute to the Rolling Stones (2015)

Cleopatra Records’ın günümüz neo-psikedelik sahnesinden on dört müzisyen ve grubun yer aldığı The Rolling Stones tribute albümü 2015 başlarında yayınlanmıştı. 2014 yılında benzer bir çalışmayı The Doors için de yapan köklü plak şirketi, The Rolling Stones için hazırladığı saygı albümünde Clinic, The KVB, Allah-Las ve Tashaki Miyaki gibi isimlere grubun klasik parçalarını yeniden yorumlattı. Genel olarak parçaların orijinal hallerine sadık kalınan yorumlardan oluşan albümde çeşitli şarkılarda epey farklı yaklaşımlara rastlamak mümkün.

Image

 

ÖNCEKİ A’dan Z’ye: PJ Harvey SONRAKİ Tim Gane’in son harikası: Cavern of Anti-Matter
Bu yazıyı paylaş