Mayıs ayı vizyonu: Iskalanmaması gereken dokuz genç yetenek

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Mayıs ayı vizyonu: Iskalanmaması gereken dokuz genç yetenek

Yazı: Melikşah Altuntaş - İllüstrasyon: Berkay Dağlar
ÖNCEKİ Dördüncü filmiyle huzurlarınızda: Yönetmen Jodie Foster SONRAKİ Meraklısına “iyi” müzik kitapları: Kara Plak Yayınları

Bu ay gösterime girmesi planlanan kırka yakın filmden bazıları, bir süredir yetenekleriyle kendilerinden söz ettiren ve ileride de çok sayıda filmde izleyeceğimiz genç yıldızları oyuncu kadrosunda barındırıyor. Vizyona akın eden bu star adaylarına yakından bakma fırsatını tepemedik.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

BEL POWLEY
Equals (27 Mayıs)

Yirmi dört yaşındaki Powley, geçtiğimiz !f İstanbul’un hit filmlerinden The Diary of a Teenage Girl ile yeteneğini geniş kitlelere kanıtladıktan sonra Kristen Stewart ve Nicholas Hoult’un başrollerini paylaştığı bilimkurgu romansı Equals’ın akılda kalan karakterlerinden biri olarak karşımıza çıkacak bu ay. Bembeyaz teni ve patlak gözleriyle seyircinin aklında kalmakta güçlük çekmeyen Powley’yi geçtiğimiz yıl A Royal Night Out’ta da izlemiştik. Powley, önümüzdeki sezon Amerikan bağımsızı Detour’un yanı sıra bir şair ve bir ressamı merkez alan iki romantik filmle (A Storm in the Stars ve Ashes in the Snow) de karşımıza olacak.

DAKOTA JOHNSON
How to Be a Single (15 Nisan) ve A Bigger Splash (3 Haziran)

Oyuncu bir anne babanın (Don Johnson ile Melanie Griffith) kızı olarak dünyaya gelen ve ilk oyunculuk deneyimini de on yaşında annesinin başrolünde olduğu Crazy in Alabama ile gerçekleştiren yirmi altı yaşındaki Johnson, geçtiğimiz yılın hit filmlerinden Fifty Shades of Grey’in başrolüne yerleşerek adını geniş kitlelere duyurdu. The Social Network, 21 Jump Street ve Need For Speed gibi popüler filmlerdeki irili ufaklı rollerinin yanı sıra pek çok Amerikan bağımsızında da yer alan Johnson’ı geçtiğimiz ay How to Be a Single’da izlemiştik. Tilda Swinton, Ralph Fiennes ve Matthias Schoenaerts’la birlikte seksi bir dörtlü oldukları ve vizyonu mayıs ayından haziran başına ertelenen A Bigger Splash’te de göreceğimiz Johnson, önümüzdeki senelerde Fifty Shades… üçlemesinin diğer iki filmiyle de karşımızda olacak.

DEV PATEL
The Man Who Knew Infinity (6 Mayıs)

İngiltere’nin modern bir efsaneye dönüşen gençlik dizisi Skins’deki Anwar rolüyle tanıyıp sevdiğimiz Patel, asıl patlamasını malum olduğu üzere 2008 Oscar yarışının sürpriz atı Slumdog Millionaire ile gerçekleştirmiş ve başrolünde olduğu filmle tüm dünyada tanınan, genç bir aktör haline gelmişti. Yirmi altı yaşındaki oyuncuyu bu başarıyı takip eden yıllarda The Best Marigold Hotel serisi, The Last Airbender ve Chappie gibi büyük bütçeli yapımlarda ve The Newsroom’daki yan rollerden birinde izlediysek de, Patel’in ana akım Amerikan sinemasındaki Hint kökenli genç adam prototipine sıkıştırılmış olduğunu görmek biraz üzücü. Bu ay Jeremy Irons’la başrol oynadığı The Man Who Knew Infinity ile şeytanın bacağını bir nebze de olsa kırdığını söylemek mümkün.

ELIZABETH OLSEN
Captain America: Civil War (6 Mayıs)

Amerika’nın efsane çocuk oyuncu ailelerinden Olsen’ların, ikoncan ablalarının izinden gitmeyerek kariyerinde hep düzgün seçimlerle ilerleyen yirmi yedi yaşındaki en küçük üyesi Elizabeth Olsen, bu ay Captain America’nın kalabalık oyuncu kadrosunda karşımıza giriyor. Marvel’ın bu iç içe geçmiş süper kahraman filmlerine geçen Captain America filminde dahil olan ve Avengers’ın devam filminde de aynı karakterle karşımıza çıkan genç yıldız, 2011 yapımı pek sevilen Amerikan bağımsızı Martha Marcy May Marlene ile çıkışını gerçekleştirdikten sonra, Red Lights, Liberal Arts, Kill Your Darlings ve I Saw the Light gibi kalburüstü işlerde karşımıza çıktı.

EVAN PETERS
Captain America: Civil War (6 Mayıs)

House, Monk, Without a Trace, One Tree Hill, Parenthood, Ghost Whisperer, Criminal Minds, The Mentalist, The Office ve daha nice sevilen Amerikan dizisinde çeşitli bölümlerde karşımıza çıkmış olan yirmi sekiz yaşındaki Evan Peters’ın esas çıkışı hiç kuşkusuz 2011’de ilk sezonunu izlediğimiz American Horror Story oldu. Dizinin ilk sezonundan sonra kadrolu oyuncular arasına giren ve beş sezonun her birinde birbirinden farklı karakterlerle karşımıza çıkan nadir oyunculardan biri olan Peters’ın pek de parlak olmayan beyazperde kariyeri, Kick-Ass’te karşımıza çıktığı Todd karakteriyle hareketlenip X-Men: The Days of Future’daki en eğlenceli yeni karakterlerden Quicksilver’la hepten parladı. Oyuncuyu bu ay aynı karakterle, bu kez Captain America’da izleyeceğiz.

JACK O’CONNELL
Money Monster (27 Mayıs)

Listemizin, esas çıkışını Skins ile gerçekleştirmiş olan bir diğer oyuncusu O’Connell, dizinin genç, hırçın ve seksi Cook’u olarak zihinlere kazınan bir performans sergilemişti. This is England ile başladığı beyazperde macerasında Michael Fassbender’lı Eden Lake, Michael Caine’li Harry Browne ve Tim Roth’lu The Liability gibi filmlerdeki önemli rollerle devam eden O’Connell’ın, İngiliz sinemasının sevilen yeteneklerinden biri olmaktan dünya çapında ünlü bir aktöre dönüşmesi ise 2004’te gerçekleşti. Aynı yıl hem David Mackenzie’nin hapishane draması Starred Up, hem soluk soluğa izlenen bir IRA gerilimi ’71, hem gövde gösterisi yaptığı 300: Rise of An Empire, hem de Coen’lerin yazıp Angelina Jolie’nin yönettiği Oscar adayı Unbroken’ın başrolüyle büyük bir patlama gerçekleştirdi. Bu ay Jodie Foster’ın yönettiği ve George Clooney ve Julia Roberts’la başrolleri paylaştığı Money Monster önce Cannes’da sonra tüm dünyada gösterilecek olan O’Connell’ı gelecek yıl da Terry Gilliam’ın yeni filminde izleyeceğiz.

KODI SMITH-MCPHEE
X-Men: Apocalypse (19 Mayıs)

Yirmi yaşına önümüzdeki ay basacak olan, listemizin en genç erkek oyuncusu Kodi Smith-McPhee, memleketi Avustralya’da çocuk oyuncu olarak başladığı kariyerine uzun süre devam ettikten sonra 2009’da Amerika’daki ilk işi olan post-apokaliptik The Road’da Viggo Mortensen’ın öksüz oğlu olarak karşımıza çıktı. Bir sonraki yıl İsveç sinemasının çağdaş korku klasiğine dönüşen Let the Right One In’in Amerikan uyarlamasında başrolde yer alan Smith-McPhee, daha sonra birbiri ardına A Birder’s Guide to Everything, The Congress, Young Ones, All the Wilderness ve Slow West gibi Amerikan bağımsızlarında akılda kalan performanslar sergiledi. Son olarak yedi bölümlük mini dizi Gallipoli’de izlediğimiz genç oyuncu, bu ay X-Men serisine katıldığı ilk filmiyle karşımızda.

SOPHIE TURNER
X-Men: Apocalypse (19 Mayıs)

Game of Thrones’da altı sezondur başarıyla üstlendiği Sansa Stark rolüyle kendini geliştire geliştire yoluna devam eden yirmi yaşındaki genç İngiliz yıldız, henüz kariyerinin başındaki isimler arasında. Amerikan bağımsız sinemasının sevilen yönetmenlerinden Isabel Coixet’in son filmi Another Me’nin başrolünde yer alarak giriş yaptığı beyazperdede şimdilik yalnızca iki üç filmde gördüğümüz Turner, bu ay gösterime girecek X-Men: Apocalypse’te yeni karakterlerden birini canlandıracak. Gelecek yıl Coppola ailesinin bitmeyen yeni nesil yönetmenlerinden Matthew Coppola’nın filmi Alone ve onu yine sıradışı bir rolde izleyeceğimiz Mary Shelly’s Monster’da karşımıza çıkacak genç oyuncunun kariyerinin nasıl ilerleyeceğine, önümüzdeki yıllarda hep birlikte şahit olacağız.

TOM HOLLAND
Captain America: Civil War (6 Mayıs)

İngiliz sinemasının son dönem çıkardığı en yetenekli çocuk oyuncularından biri olarak parladığı Ewan McGregor ve Naomi Watts’lı felaket filmi The Impossible’la çıkış yapan, hemen ardından da doğru hamlelerle kariyerine yön veren yirmi yaşındaki Tom Holland’ın yeni neslin önemli aktörlerinden birine dönüşmesine kesin gözüyle bakılıyor. Tamamı bir otomobilin içinde, Tom Hardy’yle geçen Locke’ta, kahramanımızın yalnızca telefondan sesini duyduğumuz oğlu olarak, görünmeden dahi rol çalan Holland, Saoirse Ronan’lı How I Live Now, Ron Howard’ın Moby Dick uyarlaması In the Heart of the Sea ve altı bölümlük epey ses getiren mini dizi Wolf Hall’da da başarılı performanslarıyla göz doldurdu. Genç yeteneği bu ay Captain America’da yeni bir karakterle, çok yakında ise Spider-Man serisinin son filmi Homecoming’de Örümcek Adam’ın ta kendisi Peter Parker olarak izleyeceğiz.

DAHA TECRÜBELİ GENÇ YETENEKLER

MIA WASIKOWSKA
Alice Through the Looking Glass (27 Mayıs)

Listenin starlık mertebesine ulaşmış oyuncularından yirmi yedi yaşındaki Wasikowska, bu ay yeniden canlandıracağı Alice rolüyle karşımıza çıkacak. Genç oyuncunun esas çıkışı ise yalnızca dokuz bölümünde yer aldığı ama sergilediği etkileyici performansla genç kuşağın en yetenekli oyuncularından olduğunu kanıtladığı In Treatment dizisiyle gerçekleşti. Dizinin ardından peşi sıra Edward Zwick, Mira Nair, Tim Burton, Gus Van Sant, Chan Wook-Park, Jim Jarmusch, David Cronenberg ve Guillermo del Toro gibi dünya sinemasının en ünlü yönetmenlerin filmlerinde başrolde izlediğimiz Wasikowska’nın pek çoğu Oscar ödüllü Hilary Swank, Julianne Moore, Johnny Depp, Daniel Craig, Nicole Kidman, Tilda Swinton, Annette Bening, Mark Ruffalo, Richard Gere, Tom Hardy, Glenn Close, Michael Fassbender gibi oyuncuların karşısında ezilmediği performansları, onu iyice yukarılara taşıdı. Henüz yirmi yedi yaşında böyle bir kariyerin yanına Jane Eyre, Madam Bovary ve Alice gibi en ünlü edebiyat kahramanlarından birkaçını canlandırmayı da ekleyen Wasikowska yeni çağın Meryl Streep’liğine yürüyor.

NICHOLAS HOULT
X-Men: Apocalypse (19 Mayıs) ve Equals (27 Mayıs)

Listemizde İngiliz sinemasından çıkan ve Skins’e uğramamış genç yıldız yok gibi. Her ne kadar ilk kez Hugh Grant’le başrolü oynadığı About a Boy’daki sevimli ilkokul öğrencisi olarak karşımıza çıksa da, Hoult da yola İngiliz televizyonlarından çıkmış genç oyunculardan. Gore Verbinski’nin The Weather Man’i ve Tom Ford’un muazzam A Single Man’inin ardından Amerikan ana akım sinemasının genç yetenekleri arasına katılan Hoult, Clash of the Titans, X-Men serisi, Jack the Giant SlayerMad Max: Fury Road gibi pahalı Hollywood yapımlarında önemli rollerde karşımıza çıktı. Arada Warm Bodies, Young Ones gibi Amerikan bağımsızları ve Kill Your Friends gibi İngiliz post-beat filmlerinde de yer almayı ihmal etmeyen genç oyuncuyu, bu ay birbiri ardına haftalarda vizyona girecek X-Men: Apocalypse ve Equals’da izleyeceğiz.

CHLOE GRACE MORETZ
Neighbors 2: Sorority Rising (13 Mayıs)

Yedi yaşından beri oyunculuk yapan ve henüz yirmi yaşına bile gelmemiş olmasına rağmen altmışa yakın film ve dizide seyirci karşısına çıkmış olan Moretz’in siması size yabancı gelmeyecektir. Çok sayıda televizyon filmi ve onlu yaşlarındaki bir kız çocuğu için epey fazla korku filminde kamera karşısına geçtikten sonra esas patlamasını 2010’da art arda oynadığı Kick-Ass, Let Me In ve Hugo filmleriyle gerçekleştiren Moretz, Martin Scorsese, Tim Burton ve Antoine Fuqua gibi usta yönetmenlerle de çalışma fırsatı buldu. Geçtiğimiz aylarda The 5th Wave ile beyazperdede izleme şansı bulduğumuz genç oyuncuyu bu ay Seth Rogen, Zac Efron ve Rose Byrne’lü komedi Neighbors’ın devam filminde başrolde izleyeceğiz.

Image

ÖNCEKİ Dördüncü filmiyle huzurlarınızda: Yönetmen Jodie Foster SONRAKİ Meraklısına “iyi” müzik kitapları: Kara Plak Yayınları
Bu yazıyı paylaş