İyisiyle kötüsüyle: Favori animasyonların canlı aksiyon uyarlamaları

Bu yazıyı paylaş
İçerik

İyisiyle kötüsüyle: Favori animasyonların canlı aksiyon uyarlamaları

Yazı: Zeynep Naz İnansal – İllüstrasyon: Selin Çınar
ÖNCEKİ Ölümsüzlüğü hedeflemeyen bir efsane: Ian McKellen SONRAKİ “Unutmanın sınırı ne olabilir?” sorusunun peşinden: Kaygı

Mart ayında izlediğimiz Beauty and the Beast’in ardından, aralarında Mulan, Lion King ve Guy Ritchie’nin yönetmen koltuğunda oturacağı Aladdin’in de bulunduğu birçok animasyon ve animenin canlı aksiyon uyarlamalarının yolda olduğuna ilişkin haberleri almıştık. Nisan ayında vizyonda izleyeceğimiz anime uyarlaması Ghost in the Shell’den de hareketle, favori animasyonların canlı aksiyon uyarlamalarını, iyisiyle kötüsüyle masaya yatırmakta karar kıldık. 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Teenage Mutant Ninja Turtles (1990)

Manhattan’ın kanalizasyonunda yaşayan ve adlarını Rönesans dönemi ressamlarından alan Leonardo, Donatello, Michelangelo ve Raphael adlı, suçla savaşan kaplumbağaları tanımayan yoktur. İlk olarak çizgi roman formatında karşımıza çıkan ve 1987 yılında başlayan çizgi dizisiyle tüm dünyada tanınır hale gelen Teenage Mutant Ninja Turtles, yönetmen koltuğunda Steve Barron’la 1990 yılında bir canlı aksiyon filmine dönüştü. Kaplumbağaların geçmişlerini, ustaları Splinter’la ve gazeteci April O’Neil’la tanışmalarını anlatan filmin gişede de büyük bir başarıya imza attığını, hatta beş farklı devam filminin çekildiğini de ekleyelim.

Dennis the Menace (1993)

Hank Ketcham’ın çizdiği bir gazete karikatürü olarak başlayan ve o sıralarda dört yaşında olan yaramaz oğlu Dennis’ten esinlenen Dennis the Menace, önce bir çizgi diziye ardından da sinemaya uyarlandı. Oldukça zor bir çocuk olan Dennis’in ailesinin tatile gitmesi üzerine yan evdeki Wilson ailesiyle yaşadıklarını konu eden ilk film 1993 yılında çekildi. John Hughes’un yazdığı, Nick Castle’ın yönettiği filmde Dennis rolünü Mason Gamble, Bay Wilson’ı da Walter Matthau canlandırdı.

Image

The Flintstones (1994)

Hanna-Barbera’nın Taş Devri’nde yaşayan iki ailenin maceralarını anlatan unutulmaz çizgi filmi The Flintstones da canlı aksiyon furyasından nasibini alanlardan. Kalabalık bir yazar ekibi, dev bir bütçe ve yönetmen koltuğunda Brian Levant’la çekilen film, hikâye açısından zayıf bulunup beğenilmemiş olsa da iyi bir gişe başarısına imza atmıştı. Film hakkındaki en iyi detayın John Goodman, Rick Moranis, Kyle MacLachlan, Rosie O’Donnell, Halle Barry ve Elizabeth Taylor’ın da aralarında bulunduğu iddialı oyuncu kadrosu olduğunu söyleyebiliriz.

How the Grinch Stole Christmas (2000)

How the Grinch Stole Christmas, Amerikalı ünlü çocuk kitapları yazarı Dr. Seuss’un yazdığı ve resimlerini çizdiği bir Noel hikâyesi. 1966 yılında Boris Karloff’un anlatımıyla bir Noel animasyonuna dönüşen hikâye, 2000 yılında da başrolde Jim Carrey’i izlediğimiz bir canlı aksiyon film olarak çekildi. Ron Howard’ın yönettiği film, bir kar tanesinin içindeki Whowille kasabasında yaşayan ve herkesin Noel’ini mahvetmeye çalışan Grinch’in Cindy Lou adında küçük bir kızla arkadaş olunca nasıl değiştiğini anlatıyor.

Scooby-Doo (2002)

Kendilerine Mystery Incorporated adını veren bir grup gencin, köpekleri Scooby’le beraber gizemli vakaları çözdüğü Hanna-Barbera çizgi filmi Scooby-Doo, aynı isimle 2002 yılında sinemaya uyarlandı. Fred karakterini Freddie Prinze Jr.’ın, Daphne’yi Sarah Michelle Gellar’ın ve Mondavarious adlı ana kötü karakteri Rowan Atkinson’ın canlandırdığı film, ünlü bir tatil beldesinin ardındaki gizemi çözmeye çalışıyor. Daha sonra üç devam filmi çekilen filmin Scooby-Doo hayranları tarafından çok da beğenilmediğini söyleyebiliriz.

Image

The Cat in the Hat (2003)

Dr. Seuss, 1957 yılında yayınlanan ve tüm dünya tarafından tanınmasına sebep olan The Cat in the Hat kitabını bir kelime listesinden uyaklı olanları bir araya getirerek yazmış. Şapkalı ve papyonlu bir kedinin iki küçük kardeşin evine gidip onları eğlendirmesini anlatan hikâye, ilk olarak müzikal bir animasyon olarak televizyona, 2003 yılında da sinemaya uyarlanmış. Kediyi canlandıran Mike Myers’a Dakota Fanning ve Alec Baldwin eşlik ediyor. Fantastik filmlerden tanıdığımız Bo Welch’in yönettiği film, gişede de iyi bir başarı elde etti.

Transformers (2007)

İlk olarak bir oyuncak markası olarak ortaya çıkan, daha sonra çizgi filme dönüşen Transformers, 2007 yılında dört filmlik bir seriyle sinemaya atıldı. Yönetmen Michael Bay, çizgi filmi seslendiren Peter Cullen’ı Optimus Prime rolü için filme dahil etti. Oyuncu kadrosunda Shia LaBeouf, Megan Fox, Jon Voight ve John Turturro’yu barındıran film, dünyaya gelen Autobotlarla Decepticonların arasındaki savaşı anlatıyor.

Image

The Last Airbender (2010)

Nickelodeon’da 2005-2008 yılları arasında yayınlanan Avatar: The Last Airbender, karakterleri, temaları, espri anlayışı ve referanslarıyla hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından çok sevilmişti. 12 yaşındaki hava bükücü Aang’ın hikâyesi, 2010 yılında M. Night Shymalan tarafından sinemaya uyarlandığındaysa oldukça kötü yorumlar aldı. Orijinal hikâyeye yeterince sadık kalmadığı için eleştirilen filmin senaryosundaki tutarsızlıklar ve oyuncu seçimleri de çokça tepki çekti. Dev Patel, Aasif Mandvi ve Shaun Toub’un başrolleri paylaştığı film, Altın Ahududu Ödülleri’nde En Kötü Film dahil beş dalda ödül kazandı.

The Smurfs (2011)

Belçikalı çizer Peyo’nun yarattığı küçük mavi yaratıklar, yani Şirinler, çok sevilen bir çizgi roman serisi ve çizgi dizinin kahramanları. 2011 yılında çekilen The Smurfs, New York’ta kaybolan ve Gargamel onları yakalamadan evlerine dönmek isteyen Şirinler’in hikâyesini anlatıyor. Hank Azaria’nın Gargamel’i canlandırdığı, Neil Patrick Harris ve Sofia Vergara’yı da oyuncu kadrosunda gördüğümüz filmde animasyonla yaratılmış Şirinler’i izliyoruz. 3D olarak vizyona giren The Smurfs’e iki yıl sonra bir de devam filmi çekildi.

Beauty and the Beast (2017)

Disney’in en sevilen animasyonlarından 1991 tarihli Beauty and the Beast, genç bir kız ve canavarın arasındaki tüm önyargıları yıkan aşkı anlatıyor. Filmin canlı aksiyon uyarlamasının çekileceği haberi başlarda tepki çekse de Emma Watson, Ian McKellen, Ewan McGregor ve Kevin Kline’lı efsanevi kadro tüm tepkileri susturmayı başarmıştı. Yeni filmin klasik animasyona göre en büyük farklarından biri ana karakter Belle’in, Watson’ın da yardımlarıyla çok daha aktif bir karaktere dönüşmüş olması. Klasik hikâyedeki gibi bir kitap kurdu olan Belle aynı zamanda yeni icatlar geliştiren bir mucit. Bu büyülü hikâyenin taze ve modern versiyonu, kesinlikle izlemeye değer.

Ghost in the Shell (2017)

Aslen bir manga olan ve 1995 yılında anime uyarlaması yapılan The Ghost in the Shell, şimdi de bir canlı aksiyon uyarlamasıyla karşımızda. Matrix serisinin ilham kaynağı olduğu söylenen hikâye, yakın gelecekte bir distopyada geçiyor. Jamie Moss’un senaryosunu yazdığı, Rupert Sanders’ın yönettiği film, The Major karakterini Scarlett Johansson oynadığı için çok tepki çekmişti. Juliette Binoche, Michael Pitt, Takeshi Kitano ve Pilou Asbaek’ten oluşan güçlü bir oyuncu kadrosuna sahip Ghost in the Shell, 31 Mart itibariyle vizyonda!

Image

 
ÖNCEKİ Ölümsüzlüğü hedeflemeyen bir efsane: Ian McKellen SONRAKİ “Unutmanın sınırı ne olabilir?” sorusunun peşinden: Kaygı
Bu yazıyı paylaş