Aydınlıkları ve karanlıklarıyla 2017: Moon Duo

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Aydınlıkları ve karanlıklarıyla 2017: Moon Duo

Röportaj: Cem Kayıran – İllüstrasyon: Barış Şehri
ÖNCEKİ Şarkı şarkı: Nilipek. – “Döngü” albümü SONRAKİ 2017: En iyi 50 film

Moon Duo’nun nefis synth partisyonlarından sorumlu Sanae Yamada’yla geride kalan yılı gözden geçirdik.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Occult Architecture isimli albümünü aydınlık ve karanlık olarak iki ayrı bölümde yayınlayarak 2017 boyunca en sık dinlediğimiz gruplardan biri olan Moon Duo, Şubat ayında uzun bir aranın ardından yine İstanbullu dinleyicileriyle buluşmaya hazırlanıyor. İlk olarak 2010 yılında arkaoda’da ağırladığımız Sanae Yamada ve Erik ‘Ripley’ Johnson ikilisi, bu kez 7 Şubat akşamı Zorlu PSM Studio sahnesinde olacak. Konser öncesinde Sanae Yamada’yla geride bıraktığımız 2017’yi gözden geçirdik.

2017 yılı Moon Duo için iki albüm ve uzun soluklu turneyle epey yoğun geçti. Moon Duo için geride bıraktığımız yılı hangi sıfatlarla tanımlarsın?
Bu yıl tam anlamıyla tezatlıklarla doluydu. Hem kişisel hem müzikal anlamda harika yüksek noktalara ulaştık ve bu birçok kişide olduğu gibi bizim üstümüzde de ağır bir yüke dönüştü. Sıfatlara gelecek olursak hem tatmin edici hem yorucu; hem heyecan verici hem üzücüydü.

Moon Duo’nun iki albümü de farklı his ve halleri kapsamasıyla, bu yıl hayatımın farklı bölümlerinin soundtrack’i haline geldi. Bildiğim kadarıyla bu iki albümü aynı zamanda kaydettiniz. Birbirinden epey farklı ve kendine has bütünlükler yaratmak nasıl bir deneyimdi?
Albümleri aynı zaman diliminde kaydettik ama mikslerini farklı yerlerde, farklı zamanlarda ve farklı ruh hallerinde yaptık. Kayıt faslının ardından her şey fazlasıyla çiğ durumdaydı. Volume 1’ın mikslerini nisan ayında Berlin’deki Kaiku Studios’da yaptık ve bu albümün daha karanlık, daha gölgeli ve içsel bir karakteri olmasını istedik. Volume 2’yu da ağustos ayında Portland’da miksledik. Yazın ortasıydı ve uzun günler ve güneş bize bu hafif ve havadar eşlikçiyi hazırlamamızda yardım etti.

“...Brooklyn’de Jim Jarmusch’la birlikte sahne aldık. Bu tam anlamıyla unutulmazdı. İkimiz de onun büyük hayranlarıyız ve onunla tanışıp birlikte çalma şansı yakaladığımız için kendimizi çok acayip hissediyoruz.”

2017 yılında fazlasıyla uzun bir turne takviminiz vardı. Bu konserlerden hangisi sizin için en unutulmazıydı?
Bir tane konser seçmek gerçekten çok zor! Hepsi unutulmaz hissettiriyor çünkü bir deneyim olarak hepsi birbirine bağlı. Turne yapmak önce yükselen sonra çakılan ve ardından tekrar yükselen çılgın bir dalga üstünde süzülmek gibi. İlk kez Kuzey Afrika’da çalma şansı yakaladık ve bu bizim için çok özeldi. En sevdiğimiz festivallerden olan Beaches Brew ve Le Guess Who?’da çaldık. Aynı zamanda Sacred Bones’un 10. yıl kutlamalarında Brooklyn’de Jim Jarmusch’la birlikte sahne aldık. Bu tam anlamıyla unutulmazdı. İkimiz de onun büyük hayranlarıyız ve onunla tanışıp birlikte çalma şansı yakaladığımız için kendimizi çok acayip hissediyoruz.

Bu günlerde biz de 2017’nin En İyi Albümleri listemizi sona erdirmeye çalışıyoruz. Sizin 2017 listenizin zirvesinde hangi albümler var?
The Ecstatic Music of Alice Coltrane Turiyasangitananda
Circuit Des Yeux - Reaching For Indigo
Bitchin' Bajas - Bajas Fresh

2017’de duyduğun en motive edici cümle neydi?
İnsan dediğin ete yazılır. [Human means written in flesh]

2017’den yeniden yaşayabileceğin bir an seçecek olsaydın bu hangisi olurdu?
Ah, bu epey zor bir soru. Sanki bu yıl bizim başımıza gelen herhangi güzel bir şey, daha geniş anlamda dünyada olan korkunç bir şeyin gölgesinde kalmış gibi hissediyorum. Herhangi birini yeniden yaşamak ister miyim emin değilim.

Ayrıca geride kalan yılda ilk solo albümün için de çalışmalarını sürdürdün. Yoldaki albüm hakkında bize ipuçları verebilir misin?
Henüz herhangi bir detay paylaşamam ama bu yıl yayınlanacağını söyleyebilirim. Çok heyecanlıyım.

Şubat ayında İstanbul’a uzun bir aranın ardından geri dönüyorsunuz. Daha önceki ziyaretlerinizden aklınızda neler kaldı?
Arkaoda’da geçirdiğimiz zamandan harika anılarımız var ama İstanbul’la ilgili en güzel şey orada bağlanabildiğimiz insanlar. Geri döneceğimiz için çok memnunuz.

Image

 
ÖNCEKİ Şarkı şarkı: Nilipek. – “Döngü” albümü SONRAKİ 2017: En iyi 50 film
Bu yazıyı paylaş