“Şarkılara gereken saygıyı göstermek”: Who Are We Who We Are

Bu yazıyı paylaş
İçerik

“Şarkılara gereken saygıyı göstermek”: Who Are We Who We Are

Röp: Cem Kayıran
ÖNCEKİ Teftiş: Bu ay ne dinlesem? SONRAKİ A'dan Z'ye: Damon Albarn

Berke Can Özcan ve Feryin Kaya’yla son dönemlerde epey hareketli olan plak şirketleri üzerine.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Uzun yıllardır 123’ten DANdadaDAN’a, Marika’dan Big Beats Big Times’a farklı üretimleriyle sürekli karşımıza çıkan Berke Can Özcan ve Feryin Kaya, bir süredir müzik sektörünün diğer tarafında da heyecan verici işler yapıyor. İkiliyle kataloğu son dönemde Sundowner, Nekizm, TSU!, Your German Needs gibi isimlerin yeni kayıtlarıyla epey geniş bir hale gelen plak şirketleri Who Are We Who We Are’ı masaya yatırdık.

Who Are We Who We Are fikri ortaya nasıl çıktı? İlk olarak dijital bir plak şirketi olma motivasyonu nereden geldi? Ekipte kimler var, kim ne yapıyor?

Feryin Kaya: Yola çıkarken asıl amacımız, yaptığımız müzikleri özgürce yayınlamak ve insanlara ulaştırmaktı. Dijital dağıtımın kolaylığı ve çok daha az aracı kullanarak pek çok insana ulaşıyor olması, bizi dijital bir plak şirketi kurma konusunda heyecanlandırdı. Ekip, işlerin yolunda gitmesini sağlayan, ne iş olsa yapan bizlerin (Berke ve ben) yanında, müziklerini bizim aracılığımızla yayınlayan pek çok müzisyenden oluşuyor. 

Image

Kataloğunuzdaki albümlerin fiziksel kopyaları da yayınlanacak mı? Ya da bu konuyla ilgili olumlu ya da olumsuz kesin bir kararınız var mı?

FK: Fiziksel kopya tasarımıyla, gerçekten elle tutulabilir olmasıyla, fikirlerin aktarılması ve insanların albümle daha uzun süre ilgilenmesi konusunda kesinlikle daha başarılı. Fakat bizim durumumuzda iş yükü, dağıtım ve takip zorlukları biraz yorgunluk sebebi. Dinleyici tarafından düşününce de evde pijamayla otururken müziğe ulaşmak galiba daha cazip. Plak konusunda hâlâ heyecanımız devam ediyor fakat CD artık anlamını yitirmeye başladı. 

Berke Can Özcan: 123’ün Anja'sı kitap/CD formatında olacak ama, üçlemeyi şerefiyle bitirmek istiyoruz zira. Big Beats Big Times’ın Full Moon Theory’si ise temmuz ayında plak olarak çıkıyor. Bu plak çok sevgili dostlarımız, Berlin merkezli Bohemian Drips ile ortak bir yapım. Öte yandan limitli sayıda kaset üretimi de yapabiliriz diye düşünüyorum. Hâlâ arabasında kasetçalarları çalışan bir nesiliz.

Birçok farklı estetik ve disiplinden müzik son zamanlarda Who Are We Who We Are kataloğunda yerini aldı. Sizin için bir albümü Who Are We Who We Are için uygun kılan detaylar neler?

BCÖ: Böyle bir kıstas tam olarak yok. Sevdiğimiz müziklerin arkasındayız, dinlemediğimiz şeyleri yayınlamıyoruz. Oldukça basit yani.

Giderek genişleyen ve farklı yönlere doğru dallarını uzatmayı sürdüren Who Are We Who We Are’ın bir plak şirketi olmak dışında ne gibi misyonları var?

BCÖ: Label geceleri/günleri düzenlemeye hevesleniyoruz: toplaşmalar, çalmalar, DJ'cilik, doğaçlamalar, sohbetler, atölyeler, orman yürüyüşleri, dolunaylarda gonglu geceler, ateş yakmalar, alan kaydı yürüyüşleri... Sanal olmaktan çıkıp biraz sosyalleşelim istiyoruz yani artık.

Biraz da albümlerde yer almayan kayıtları yayınladığınız bir platform olan radio WHO’dan bahsedelim. Kısa sürede epey kayıt birikmiş orada da. Bu parçaları başka bir formatta derlemeyi düşünüyor musunuz?

BCÖ: Hayır. Soundcloud bu şekildeki anlık kayıtlarla dolmaya devam edecek. Gerçek anlamda bir radyo olmasa da bu derlemeye radyoymuş gibi yaklaşmak hoşumuza gidiyor.

Özellikle internet ve paylaşım ağlarını geliştirmesi birçok bağımsız plak şirketinin ortaya çıkmasını da beraberinde getirdi. Fakat özellikle son yıllarda, müzisyenlerin kendi kurdukları plak şirketlerine sıklıkla rastlar olduk. Sizce bir müzisyenin yönlendiriyor olduğu bir plak şirketinin, diğer plak şirketlerine farklı olarak sunduğu şeyler neler?

FK: Görünürde sunmadığımız şeyleri saysak daha uzun bir liste olabilir galiba. (Gülüşmeler, Smiley’ler, Gülen Bok.) Müzisyen tarafından deneyimlediğimiz “diğer plak şirketi” kavramı, bize içi boş geldiği için biraz da tepki olarak bu yolu tercih ettik. İnsanların uzun süre üzerinde çalıştığı, duygusal olarak bağlı olduğu, şarkılara/eserlere gereken saygıyı göstermek en çok dikkat ettiğimiz şey. Bunun yanında kendi deneyimlerimizi ve işin gidişatını da gerçekçi olarak paylaşıyoruz. Büyüdükçe de bizimle olan müzisyenlerle beraber günümüzün sesini insanlara iletiyoruz. 

Who Are We Who We Are’ın yakın gelecekteki takviminde neler yer alıyor? 

BCÖ: Big Beats Big Times üç parçalık bir EP üzerinde çalışıyor; yukarıda bahsettiğim Full Moon Theory de yepyeni bir kapak tasarımıyla plak olarak geliyor. TSU!’nun yeni albümü Dadabe'nin dijital dağıtımına başlamak üzereyiz. The Man Who Mistook His Wife for a Cat isimli bir albüm yolda. Lara Di Lara yeni albümü üzerinde çalışıyor. Great Republic of South'un “Katran”ı bir National Geographic programında duyulacak ve yepyeni web sitemiz yayında: www.whoarewewhoweare.net

Image

 

ÖNCEKİ Teftiş: Bu ay ne dinlesem? SONRAKİ A'dan Z'ye: Damon Albarn
Bu yazıyı paylaş