A'dan Z'ye: Damon Albarn

Bu yazıyı paylaş
İçerik

A'dan Z'ye: Damon Albarn

Yazı: Busen Dostgül, Cem Kayıran – İllüstrasyon: Barış Şehri
ÖNCEKİ “Şarkılara gereken saygıyı göstermek”: Who Are We Who We Are SONRAKİ Tribeca Film Festivali: Üç zihin açıcı belgesel

Yıllar sonra 23. İstanbul Caz Festivali kapsamında bir kez daha buluşacağımız Damon Albarn’ın kariyerine dair A’dan Z’ye her şey!

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Bir süredir geri sayım yaptığımız heyecan verici 23. İstanbul Caz Festivali konserlerine artık günler kaldı. Uzun bir aranın ardından çok özel bir projeyle, Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası eşliğinde bir kez daha İstanbul’daki hayranlarının karşısına çıkacak olan Blur, Gorillaz, Rocket Juice & The Moon ve nice harika grubun beyni Damon Albarn’ın kariyerinden bazı satırbaşlarını hatırlamak için daha doğru bir zaman olamazdı. Huzurlarınızda dünyanın dört bir yanına uzanan müzik çalışmalarından kariyerinin özel şarkılarına, düetler yaptığı efsanevi isimlerden yardım organizasyonlarına, A’dan Z’ye Damon Albarn!

Image

Africa Express

2012’de Mali’deki politik olaylar sonrasında ülkede müzik yapmak yasaklanmıştı. Farklı zamanlarda farklı projeleriyle Afrikalı birçok müzisyenle çalışan Damon Albarn, Mali’deki politik durumun müziği durdurmasına izin vermemek adına, müzik dünyasından birçok ismin burada konser vermesini sağlamak amacıyla Africa Express adını verdiği müzik hareketini başlattı. Geçtiğimiz dört-beş yılda Paul McCartney’den Django Django’ya, Brian Eno’dan Tony Allen’a sayısız müzisyen farklı zamanlarda Africa Express trenine binip çeşitli Malili müzisyenlerle buluştu ve birbirinden ilginç deneyimler yaşadı. Halen aktif olarak sürdürdüğü projeleriyle Mali’deki müzisyenlerin yanında olduğunu gösteren Albarn, Africa Express projesi kapsamında Suriyeli Müzisyenler Orkestrası’yla İstanbul’da da bir konser verecek

Bobby Womack

İki yıl önce hayatını kaybeden Amerikalı prodüktör ve müzisyen Bobby Womack’le sık sık bir araya gelen Damon Albarn, Womack’in 2012 çıkışlı son albümü The Bravest Man in the Universe’ün prodüktörlüğünü yapmıştı. Rahatsızlığından dolayı sık sık şarkıların sözlerini unuttuğunu söyleyen Bobby Womack’e son albümünde Albarn’ın yanı sıra XL Recordings’den Richard Russell da eşlik etmişti. Gil Scott-Heron, Lana Del Rey, Fatoumata Diawara gibi isimlerin de yer aldığı albümden çıkan ilk single “Please Forgive My Heart”, Damon Albarn ve Bobby Womack ortaklığıyla yazılmıştı.

Campaign for Nuclear Disarmament

2001 yılında Frankfurt’ta düzenlenen MTV Avrupa Müzik Ödülleri Töreni’nde en prestijli ödüllerden biri olan Yılın En İyi Şarkısı Ödülü’nü Gorillaz’ın “Clint Eastwood”uyla kazanan Damon Albarn, Jamie Hewlett eşliğinde sahneye çıktığında yaptığı konuşmayla o dönem Afganistan’a saldırılarına başlayan ABD’yi protesto etmişti. Campaign for Nuclear Disarmament (Nükleer Silahsızlanma Kampanyası) sembolünün yer aldığı bir tişörtle sahneye çıkan Albarn, ödül konuşmasında dünyanın en fakir ülkelerinden birini bombalamanın yanlış olduğuna vurgu yapıp insanları bu konuda harekete geçmeye ve seslerini yükseltmeye davet etmişti.

Dr. Dee

Londra’da bulunan National Theatre’ın artistik direktörü olan yazar ve yönetmen Rufus Norris’in 2011’de yazdığı Dr. Dee operasının müzikleri Damon Albarn tarafından hazırlandı. Aslında projenin başında planlanan Gorillaz’dan tanıdığımız Jamie Hewlett ve çizgi roman yazarı Alan Moore’un da dahil olacağı bir süper kahraman operasıydı ancak bu pek mümkün olmadı. Operanın müzikleri için akustik gitar çalan Albarn’a, davullarda Tony Allen’la yirmi kişilik bir orkestra Elizabeth dönemine ait olan enstrümanlarla eşlik etti. Damon Albarn’ın Dr. Dee için hazırladığı parçalar arasında öne çıkan çalışması “The Marvelous Dream” olmuştu.

Everyday Robots

Damon Albarn, başta Blur olmak üzere birçok projesinin yoğun temposundan sıyrılıp yalnız kaldığı ve 2011-2013 yılları arasında kaydettiği şarkılarını ilk solo albümü olan Everyday Robots’ta topladı. 2014 baharında yayınlanan albüm Albarn’ın bugüne kadar yayınladığı en kişisel kayıtları olarak da yorumlandı. Albümden çıkan ilk single “Everyday Robots”ta teknolojinin hayatımızın her yerinde olduğuna vurgu yapan İngiliz şarkıcı, XL Recordings’in kurucusu Richard Russell’la birlikte kaydettiği albümde Natasha Khan ve Brian Eno’yu da konuk etmişti.

FIFA: Road to World Cup 98

Video oyunlarının dünya genelinde en popüler serilerinin başında gelen futbol oyunu FIFA’nın 1998 yılında Dünya Kupası için özel olarak yayınlanan FIFA: Road to World Cup 98 oyununu özel kılan detaylar arasında, oyunun jenerik müziği olarak kullanılan Blur klasiği “Song 2” ilk sırada sayılabilir. FIFA tutkunlarının çeşitli sanal platformlarda oyunun müziklerinin her geçen yıl daha kötü bir seçkiye doğru ilerliyor olmasına dair şikâyetlerini dile getirdikleri çoğu yazıda söz konusu oyuna referans verilip, “Song 2”nun FIFA tarihinin en karakteristik soundtrack seçimi olduğuna değiniliyor.

Gunnar Karlsson

Kariyeri boyunca İzlanda ve İzlandalı sanatçılarla yolu birçok kez kesişen Damon Albarn, Reykjavik merkezli dijital tasarım ve animasyon şirketi CAOZ tarafından hayata geçirilen ilginç bir projede yer almıştı. Yönetmenliğini Gunnar Karlsson’un üstlendiği Anna and The Moods isimli kısa animasyonda Anna karakterinin babasını seslendiriyordu. Bir sabah uyandığında kendini korkunç bir ruh hali ve çökmüş bir görünüşle bulan Anna’nın çılgın doktorlar tarafından tedavi edilmesini konu eden animasyon filmde ana karakteri seslendiren isim de Björk’tü.

Heavy Seas

Solo albümü Everyday Robots’ta Damon Albarn’a daha önce Gorillaz’ın Escape to Plastic Beach dünya turnesinde de bulunan klavyeci Mike Smith, gitarist Jeff Wotton ve davulcu Pauli the PSM’le gitarist Seye eşlik etmişti  Heavy Seas ismiyle karşımıza çıkan ekip, özellikle etkileyici canlı performanslarıyla övgüler almıştı. Damon Albarn, Heavy Seas’le arasındaki bağın her seferinde ne kadar güçlü olduğunu da söylüyordu. 

Idris Elba

Damon Albarn’ın Africa Express projesi, bugüne kadar birçok önemli ismi ağırlamıştı. 2013 yılında Mali’deki müzisyenlerle birlikte kayıt yapmak için yola çıkan Albarn’ın yanında bu kez The Wire dizisiyle tanıdığımız Idris Elba da vardı. Mali’nin başkenti Bamako’ya giden ikiliye eşlik eden diğer isimler arasında Brian Eno, Holy Other, Ghostpoet ve Yeah Yeah Yeahs’den Nick Zinner da bulunuyordu.

Image

Jamie Hewlett

Tank Girl çizgi roman serisinin yaratıcısı Jamie Hewlett, Damon Albarn’la birlikte Gorillaz’ın yaratıcısı. Projenin her türlü görsel detayından sorumlu olan Hewlett, Albarn eşliğinde yarattıkları karakterlerin içinde yer aldığı kendine has evreniyle, Gorillaz’ı bir müzik grubundan çok daha fazlası haline getirdi. Damon Albarn’ın yer aldığı bir başka proje olan Monkey: Journey to the West müzikali için hazırlanan tüm görsellerde de imzası olan Jamie Hewlett, geçtiğimiz yılın sonlarında The Suggestionists isimli ilk sergisini Londra’da açmıştı.

Kinshasa One Two

94 farklı ülkede faaliyet gösteren on yedi sivil toplum oluşumunun bir araya geldiği OXFAM organizasyonunun Kongo’da yaptığı çalışmalara destek vermek amacıyla Damon Albarn tarafından hazırlanan albüm Kinshasa One Two imzası taşıyordu. Kongo’da yaşayan elektronik müzik prodüktörlerinden oluşan DRC Music ekibinden on farklı prodüktörün her birinin albümde birer şarkıda Damon Albarn’la birlikte çalıştığı albüm 2011 yılında Warp etiketiyle yayınlanmıştı.

Londra Olimpiyatları

2009 yılında Damon Albarn ve Graham Coxon’ın arasının düzelmesine vesile olan efsanevi Hyde Park konserinden sonra ilk kez aynı yerde konser verecek olan Blur, bu kez 2012 Londra Olimpiyatları şerefine sahnedeydi. Günler boyunca süren olimpiyat oyunlarının kapanış seremonisi için aldıkları daveti kabul eden Albarn, verdikleri konser esnasında İngiliz atlet Mo Farah’ya da selam durmuş ve sporcunun sevinme hareketini yapmıştı. Yaklaşık 80 bin kişinin izlediği konserde Blur, duygusal performansı boyunca yirmi altı şarkı çalmıştı. 

Mali

Kariyeri boyunca hem müzik hem sosyal konularla ilgili çalışmalar yapmak üzere sıklıkla Mali’ye giden Damon Albarn’ın bu Afrika ülkesiyle kurduğu bağ bir hayli kuvvetli. Mali Music, Songhoy Blues ve Toumani Diabate gibi Malili müzisyen ve gruplarla kayıtlar yapan ve Avrupa’da birçok konser vermelerine aracı olan Damon Albarn, Africa Express projesiyle 2012’den bu yana sıklıkla uğradığı ülke tarafından geçtiğimiz haftalarda “Yerel Kral” unvanıyla onurlandırıldı. Geçtiğimiz aylarda Mali’nin Bamako şehrinde gerçekleşen terör saldırısının ardından hızla bölgeye giden ve dünya basınının dikkatini de o yöne vermesine vesile olan Albarn’ın ismi ülkedeki müzik okullarından birinde bir dersliğe de verildi.

New World Towers

Son olarak 2003’te yayınladıkları Think Thank albümüyle karşımıza çıkan Blur, on iki senelik sessizliklerini bozmaya karar vermiş ve geçtiğimiz bahar The Magic Whip albümüyle geri dönmüştü. İptal olan konserlerinden dolayı Hong Kong’da bulunmak zorunda kaldıkları zamanı stüdyoda geçiren grubun, yeni besteler yaptığını fark etmesi ve bu kayıtların üzerinde çalışmasını konu alan belgesel New World Towers’da albümün yayınlanmasının ardından yeni şarkılarını ilk kez çaldıkları Hyde Park konserinden de birçok görüntü yer alıyor.

Oasis

Britpop akımının temellerini atan iki grup olan Blur ve Oasis, İngiltere başta olmak üzere tüm dünyadaki müzikseverleri doksanların ortasında ikiye bölmüştü. Oasis’in, 1995’te “Roll With It”i yayınlamak için Blur’ün “Country House” parçasını yayınlayacağı günü özellikle seçmesi, iki grup arasındaki çekişmenin daha sert bir hale gelmesine sebep olmuştu. Gallagher kardeşlerin sık sık Albarn’a göndermeler yaptığı açıklamaları müzik dünyasında çok konuşulmuştu.

Image

Phil Daniels

Blur diskografisinin en yüksek satış rakamlarına ulaşan hatta Blur denince akla ilk gelen albümü şüphesiz Parklife’tır. Albüme ismini veren, her Blur konserine eğlencenin zirveye ulaştığı anları beraberinde getiren “Parklife” şarkısında, kült İngiliz dizi ve filmleriyle tanınan aktör Phil Daniels anlatıcı olarak karşımıza çıkıyor. Damon Albarn’la birlikte nefis bir spoken word performansı sergileyen Phil Daniels, Blur’ün en özel konserlerinde bu şarkıdan hemen önce sahneye davet ediliyor ve yirmi yıldan uzun süredir bir klasik haline gelen performansta ekibe sahnenin dört bir yanına koşturarak eşlik ediyor.

Rocket Juice & The Moon

Damon Albarn’ın öncülüğünde 2008 yılında kurulan süpergrup Rocket Juice & The Moon, kariyerinin farklı dönemlerinde farklı müzikal uçlara yönelen İngiliz müzisyenin afrobeat ve funk geleneklerini kendine has bir şekilde yorumladığı projesi. Davullarda afrobeat denince akla gelen ilk isim olan Tony Allen’la birlikte Red Hot Chili Peppers’ın enerjisi hiç bitmeyen basçısı Flea’den oluşan ekip, 2012 yılında yayınladığı ilk ve şimdiye kadar tek albümünde birçok heyecan verici isimle düetler yaptı. Söz konusu albümde karşımıza çıkan müzisyen ve gruplar arasında Hypnotic Brass Ensemble, Erykah Badu ve Thundercat gibi isimler bulunuyor.

Image

Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası

Damon Albarn’ın bu yaz İstanbul Caz Festivali kapsamında 27 Haziran gecesi Cemil Topuzlu Açık Hava Sahnesi’nde sergileyeceği ve bu dosyanın da hazırlanmasına yol açan performansta kendisine eşlik edecek olan ekip, Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası. 2008 yılında Şam’daki opera salonunda Damon Albarn eşliğinde ilk konserini gerçekleştiren orkestra, sonraki yıllarda Avrupa’da Albarn’la birçok özel performansa imza atmıştı. Gorillaz’ın “White Flag” şarkısının kayıtlarında da yer alan Suriye Ulusal Arap Müziği Orkestrası, “Africa Express sunar” başlığıyla bu yaz çeşitli performanslar sergileyecek. İlki Londra’daki Southbank Centre’da olacak konser serisi kapsamında ekibe sahnede birçok konuk müzisyen de eşlik edecek.

Tony Allen

Afrobeat akımının öncüsü Fela Kuti’nin davulcusu olan ve sayısız projesiyle karşımıza çıkan Tony Allen’la Damon Albarn’ın dostlukları birçok müzikal çalışmaya vesile olmuştu. İkili, 2006 yılında Paul Simonon ve Simon Tong’un da katılımıyla yeni grupları The Good, the Bad and the Queen’i duyurmuş ve aynı isimle bir de albüm yayınlamışı. Albarn’a Rocket Juice & The Moon isimli projesinde de eşlik eden efsanevi davulcunun 2014’te yayınladığı solo albümü Film of Life’tan çıkan ilk single “Go Back”te Damon Albarn vokalleriyle Allen’ın yanındaydı.

Under the Westway

Londra Olimpiyatları’nın kapanış seremonisinde verecekleri konser öncesinde iki yeni şarkı hazırladıklarını duyuran Blur, şarkıları ilk kez kullanılan bir teknolojiyle Twitter üzerinden canlı olarak yayınlayarak paylaştı. “Under the Westway” ve “The Puritan” isimli parçalar özellikle sosyal medyada hızla yayıldı. Londra’daki Westway yoluna gönderme yapan parça için grup, 2012 Ağustos’undaki Hyde Park performanslarında sahnenin arkasına üç boyutlu bir yol maketi yaptırmış ve Westway’in altında konserini vermişti.

Verbicide Magazine

Jackson Ellis tarafından 1999’da Connecticut’ta yayın hayatına başlayan kültür sanat dergisi Verbicide Magazine, Gorillaz’ın muhtemelen en bilindik albümü olan Demon Days’in yayınlanmasından birkaç ay sonra grupla yaptığı nefis kurgu röportajla karşımıza çıkmıştı. Gorillaz’ın hayali üyeleri Murdoc, 2D, Noodle ve Russel’la “konuşan”  Nate Pollard, gruptan 2006 yılında yayınlanacak olan ve Demon Days parçalarının remikslerinden oluşacak D-Sides albümünün müjdesini almıştı.

Image

wonder.land

Birçok müzikale imza atan Damon Albarn’ın söz konusu alandaki son çalışması wonder.land ismini taşıyor. Moira Buffini’nin yazdığı kitap ve şarkı sözlerine Damon Albarn tarafından yapılan besteler geçtiğimiz nisan ayında Songs from wonder.land adıyla Parlophone tarafından yayınlandı. Galası geçtiğimiz yıl Manchester International Festival kapsamında efsanevi Palace Theatre’da yapılan müzikal, Lewis Carroll’ın ünlü romanları Alice in Wonderland ve Through the Looking-Glass’tan ilham alarak yazılmış.

Young and Lovely

Blur’ün 1993 yılında yayınladığı “Chemical World” single’ının B-yüzünde yer alan “Young and Lovely”, ilerleyen zamanlarda herhangi bir Blur albümünde kendine yer bulmamıştı. Anne-baba ve çocukları arasındaki ilişkiyi anlatan sözleriyle dikkat çeken parça, hiçbir albümde yer almayan en başarılı Blur parçalarından biri oldu. Damon Albarn, 2012’de Hyde Park’ta verdikleri konserde şarkıyı kızına ithaf etmişti.


Zombie Flesh Eaters

Gorillaz’ın görsel dünyasından sorumlu olan Jamie Hewlett tarafından ilk olarak bu projedeki yükünü hafifletmek adına kurulan Zombie Flesh Eaters ekibi, web sitesinden albüm kapaklarına, DVD menülerinden basın bültenlerine, gruba dair görsel her şeyin tasarımını üstlendi. Ofisleri Damon Albarn’ın Londra’daki ünlü stüdyosu Studio 13’nin yanında konumlanan Zombie Flesh Eaters, ismini Lucio Fulci’nin 1979 yapımı kült zombi filminden alıyor. 

ÖNCEKİ “Şarkılara gereken saygıyı göstermek”: Who Are We Who We Are SONRAKİ Tribeca Film Festivali: Üç zihin açıcı belgesel
Bu yazıyı paylaş