Artık yalnız ve daha kararlı: Nite Jewel

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Artık yalnız ve daha kararlı: Nite Jewel

Röp: Busen Dostgül - İllüstrasyon: Burak Dak
ÖNCEKİ Aynı sonik dünyanın farklı yüzleri: Dieterich & Barnes SONRAKİ Teftiş: Bu ay ne dinlesem?

“Müzik yapmaya başladığım ilk zamanların şerefine her şeyi kendim yapmak istedim.”

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Uzun zaman önce kurduğu plak şirketi Gloriette Records’a geri döndüğü yeni albümü Liquid Cool’u geçtiğimiz haftalarda yayınlayan Nite Jewel, ya da gerçek adıyla Ramona Gonzalez, yalnız başına olmanın verdiği mutluluk ve özgüvenle kaydettiği son albümüyle ilgili merak ettiğimiz ne varsa anlattı.

Birkaç hafta içinde yeni albümün Liquid Cool’u yayınlayacaksın. Albümde yer alan birkaç şarkıyı dinleme şansımız oldu. Şu an tam olarak neler hissediyorsun? Yoldaki albümünle ilgili bize biraz detay verebilir misin?

Harika hissediyorum. Bu kadar zamandır üzerinde çalıştığım bir şeyi insanların dinliyor olması şahane. Ve tabii ki beğenmeleri de, haha. Birkaç video ve remiksle birlikte başka bir single daha da yakın zamanda yayınlanacak. Ayrıca, Avrupa’da ve Amerika’da eylül ayına kadar turnede olacağım.

Son albümün Our Second of Love’ı yayınlayalı beş yıl oldu. Yeni bir albüm yayınlamak için bu kadar zaman beklemendeki sebep neydi?

2012’den bu yana sürekli kayıt yapıyordum. Liquid Cool’dan önce aslında üç albüm yaptım. Hatta sonuncusunu yayınlama konusunu ve bu şarkılarla turneye çıkmayı düşündüm ama doğru olmayan bir şeyler olduğunu hissettim. Eğer o zamanki plak şirketimle bu albümü yapsaydım mutsuz olacağımı biliyordum ve ben de ayrılmaya karar verdim. İstediğim şekilde bir albüm yayınlamam için öncelikle plak şirketimden tamamen ayrılmam gerektiğini hissediyordum. Bir diğer konu ise Liquid Cool öncesinde kaydettiğim üç albümün de Cole M. Grief-Neill başta olmak üzere çeşitli işbirlikleriyle kaydedilmiş olmasıydı ki bu benim hoşuma giden bir şeydi ama yine de yeni albümümün sadece benim tarafımdan yapılmış olmasını istiyordum.

Gloriette Records’ın hem senin için hem de müzikal kariyerin için önemli bir yeri var. Liquid Cool’la birlikte Gloriette Records’ın geri döndüğünü görüyoruz. Bu plak şirketiyle yeniden çalışmaya başlamandaki temel şey neydi?

Gloriette benim için çok önemli. 2008 yılında Good Evening’i yayınladıktan sonra bu albüm için yapılan iletişimin çok başarılı olduğunu tam anlamıyla anladım. Tamamen bağımsız bir albüm oldu, çok sattı, iyi eleştiriler aldı ve bir klasik haline gelen kült bir albüm oldu. Bunu yeniden yapabilecek kapasitede olduğumu biliyorum. Secretly Canadian’ın benim için yaptığı basit iletişimi gördüm ve Liquid Cool’u kendi başıma başarılı bir hale getirebileceğimi anladım. Gloriette, çok önemli bir plak şirketi. Böyle bir şeyi başlattığım için mutluyum ve şimdi onu daha meşru bir şekilde Ariel Pink, The Samps, Puro Instinct ve birçok yeniden yayınlanacak albümün de katılımıyla devam ettireceğim için çok mutluyum. Nite Jewel’ın geleceği için Gloriette Records’dan daha uygun başka bir plak şirketi düşünemiyorum.  

Yeni şarkın “Kiss the Screen”e göre, dijital olmak ve her an herkese ulaşabiliyor olmak, oldukça karmaşık bir olgu. Bu kadar dijital olmadığımız günleri özlüyor musun?  

Evet ve hayır. Bir yandan, geçmişte yüz yüze gelerek kurmadığım ilişkilerin farklı bir rengi olmuş oldu. Daha derin ve köklerine daha sıkı bir şekilde bağlanmış gibi. Diğer yandan, dijital dünya olmasaydı müziğimi doğrudan MySpace aracılığı ile insanlara ulaştıramazdım ve belki Nite Jewel projeme başlama imkanı bulamazdım. Yani aslında bu tamamen teknolojiyi ne şekilde kullandığınıza ve uzun süreli iyi bağlantılar kurup kurmamanıza bağlı. Fakat, aynı zamanda çok da zor bir şey çünkü insanların markalara olan merakı onları popüler teknolojilere bağlayıp, birbirleri ile az iletişime geçiriyor ve reklamlara daha çok muhtaç ediyor.

Biraz kayıt sürecinden konuşalım. Yeni bir albüm kaydetmeye ne zaman, nerede ve nasıl karar verdin? Sanırım albümü de kendi başına kaydettin, değil mi?

Evet, biraz önce bahsettiğim gibi çeşitli işbirlikleriyle bir sürü farklı stüdyoda kaydettiğim üç albüm vardı. Bu kez müzik yapmaya başladığım ilk zamanların şerefine her şeyi kendim yapmak istedim. Bunun en iyi yolunun Good Evening ve Am I Real gibi albümleri kaydettiğim düzenin aynısını kurmak olduğunu düşündüm ve albümü Los Angeles’taki dairemde yalnız başıma kısıtlı enstrümanlarla kaydettim. Ayrıca, ekstra özel alan ve konsantrasyon için genişçe girişi olan tuvaletimde de kayıtlar yaptım. Kapı kapalıyken tabii ki!

Bütün albüm kapaklarında kendi portreni kullanıyorsun. Bu kez ilk defa Liquid Cool’un kapağında yüzün net bir şekilde gözükmüyor. Bunu tercih etmenle şarkılar arasında bir bağlantı var mı?

Aslında bunu hiç düşünmemiştim, güzel bir noktaya değindin. Bu sorduğun tamamen dinleyicinin keşfine açık bir şey.

”Boo-hoo” ve “Kiss the Screen”i dinlerken, vokal ve ritim detaylarıyla âdeta seksenlere yolculuk yapar gibi hissettim. O dönemi sevdiğini biliyorum. Eğer o dönemden bir sanatçıyla çalışma şansın olsaydı, bu kim olurdu?

Haha, büyük ihtimalle Prince veya Bill Nelson olurdu. Prince’le çalışırdım çünkü o en iyisi. Fantastik krallığımda ben onun vokalistlerinden biri olurdum ve onunla bir albüm yazardım. Bill Nelson’la çalışırdım çünkü ikimizin aynı yapıda müzisyenler olduğunu hissediyorum ve bir arada süper düzensiz, alışılmadık pop türünde şarkılar yapabilirdik.

Julia Holter’ın Have You In My Wilderness albümü, 2015’in en iyi albümleri listelerinde yerini almıştı. Siz ikiniz de bir süre birlikte müzik yapmıştınız ve hatta Türkiye’de de konser verdiniz. Yakın gelecekte sizi yeniden birlikte görecek miyiz?

Julia ve ben her zaman yeni bir şeyler kaydetmek için planlar yapıyoruz. Umarım İstanbul’a yeniden geliriz ve birlikte çalarız. Ama şu an Julia, albümdeki parçalarımdan biri için remiks yapıyor ve duymak için sabırsızlanıyorum.

Image

ÖNCEKİ Aynı sonik dünyanın farklı yüzleri: Dieterich & Barnes SONRAKİ Teftiş: Bu ay ne dinlesem?
Bu yazıyı paylaş