Taviani'lerden Arquette'lere: Beyaz perdenin başarılı kardeşleri

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Taviani'lerden Arquette'lere: Beyaz perdenin başarılı kardeşleri

Yazı: Zeynep Naz İnansal – İllüstrasyon: Ada Tuncer
ÖNCEKİ Alışılmadık bir yıldız: Adam Driver SONRAKİ Denize sırtını vermiş bize bakan iki çift göz: Swiss Army Man ve Moonlight

Bu ay vizyona girecek Manchester by the Sea’deki performansıyla adından söz ettiren Casey Affleck ve abisi Ben Affleck’ten ilhamla, beyaz perdenin başarılı kardeşlerini masaya yatırıyoruz.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Sofia & Roman Coppola

Babaları Francis Ford Coppola sayesinde sinema endüstrisinin içine doğan ve çocukluklarını The Godfather filmlerinin setinde geçiren Sofia ve Roman Coppola’nın kariyer olarak sinemaya yönelmesinin çok şaşırtıcı olduğu söylenemez. Virgin Suicides ve Lost in Translation gibi kendi yazıp yönettiği filmlerle adını duyuran Sofia Coppola, şu an yeni filmi The Beguiled üzerine çalışıyor. Abisi Roman da prodüktörlüğünü yaptığı dizi Mozart in the Junglela ses getirmeden önce Wes Anderson’la, prodüktör ve senarist olarak birçok işbirliği yapmıştı. Oldukça iddialı bir babaya sahip olan bu ikilinin uzun zaman önce kendi seslerini bulup bağımsızlıklarını kazandığını söyleyebiliriz.                                         

Shirley MacLaine & Warren Beatty

En İyi Erkek Oyuncu, Film, Senaryo ve Yönetmen dallarında toplam 14 kez Oscar’a aday olan Warren Beatty ve 6 kez Oscar adayı olmuş dansçı, oyuncu, şarkıcı, yazar ve aktivist Shirley MacLaine, Hollywood’un en başarılı kardeşlerinden. Kariyerlerine yakın zamanlarda başlayan ikilinin çoğu zaman rekabet dolu bir ilişkisi olduğu ve aralarının pek de iyi olmadığı söyleniyor. İşbirliğinden kaçınmaları da bu yüzden olsa gerek.

Joel & Ethan Coen

Coen Kardeşler tüm çocukluklarını beraber film izleyerek geçirmiş. İlk uzun metrajları Blood Simple’dan beri beraber çalışan ikili, şansını birçok film türünde denedi ve Fargo ve The Big Lebowski gibi modern klasikler yarattı. Yunan tragedyalarına, çoğumuzun gözünden kaçmış kaybedenlere ve modern dünyanın getirdiği huzursuzluğa özel bir ilgi duyan Coen Kardeşler’in elinden çıkan her filmin kendine has bir ritme ve espiri anlayışına sahip olduğu bir gerçek. Beraber çalışmaya doyamayan ikili, ortaklaşa yaptıkları kurgularda da Roderick Jaynes mahlasını kullanıyor.

Jake & Maggie Gyllenhaal

Senarist bir anneyle yönetmen bir babanın çocukları olan ve oyunculuk yapmayı seçen Gyllenhaal kardeşlerden Jake, büyük çıkışını ablası Maggie’yle beraber rol aldığı Donnie Darkoyla yapmıştı. Maggie de kardeşini Secretary filmindeki çokça övgü getiren performansıyla takip etti. Jake 2005 yılında Brokeback Mountain’la, Maggie de 2009 yılında Crazy Heart’la Oscar adayı olunca, 21. Yüzyılın Oscar adayı olan ilk kardeşleri unvanını aldılar. Gyllenhaalların şahane performanslarının yalnızca adaylık kazandıkları filmlerle sınırlı olmadığını da ekleyelim.

Jean Pierre & Luc Dardenne

Belçikalı senarist ve yönetmen kardeşler Jean Pierre ve Luc Dardenne 1978 yılında belgeselle başlayan film kariyerleriyle, 1990’lı yıllarda uluslararası bir ün kazandı. Rosetta’dan beri neredeyse her Cannes Film Festivali’nden ödülle dönen Dardenneler, festivalin favori kardeşleri olabilir. Bu yıl La Fille Inconnue‘yle izleme şansı bulduğumuz ikili, gerçeklikten beslenen olağanüstü senaryolarıyla tanınıyor.

Patricia, Rosanna, David Arquette

Sinema dünyasından bir aileye mensup olan Arquette kardeşler de ailecek oyunculuk yapmayı seçenlerden. Kardeşlerin en küçüğü David’i, efsanevi slasher serisi Scream’den tanıyoruz. Genç yaşta Martin Scorsese’nin ilgisini çeken Rosanna ise New York Trilogy ve After Hours’da oynadıktan sonra Pulp Fiction’da Quentin Tarantino’yla çalışmıştı. True Romance’deki unutulmaz Alabama Whitman rolüyle gönülleri fetheden Patricia Arquette de çekimleri 12 yıl süren Boyhood’la unutulmaz bir performansa imza atmıştı.

Lana & Lilly Wachowski

Beraber yarattıkları Matrix evreniyle hayatımıza giren Wachowski Kardeşler, Bound, V for Vendetta ve Sense 8 gibi efsanevi yapımlarda da birlikte çalıştılar. 2003 yılında cinsiyet değişim sürecine giren Lana Wachowski, trans geçiş sürecini saklamayan ilk yönetmen oldu ve İnsan Hakları Derneği’nin Görünürlük Ödülü’ne layık görüldü. 2016 yılında da kardeşlerin küçüğü Lilly, trans olduğunu açıkladı ve iyimser olmayı sürdürüp kendi varoluşuyla başka bir dünya olasılığının bir örneği olarak yaşayacağını söylediği, ilham dolu bir mektup yayınladı.

Paolo & Vittorio Taviani

İtalyan senarist ve yönetmen ikili Paolo ve Vittorio Taviani, beraber yazdıkları filmlerinde farklı sahneleri yöneterek her zaman beraber çalışmış kardeşlerden. Gazeteci olarak başladıkları kariyerlerine, belgeselle tanışınca yönetmen olarak devam eden Taviani'lerin en bilinen filmleri arasında Padre Padrone ve Caeser Must Die var.

Ben & Casey Affleck

Çocukluk arkadaşı Matt Damon’la yazdığı Good Will Hunting’le hayatımıza giren Ben Affleck, yıllarca oyunculuk yaptıktan sonra yapımcılığını ve yönetmenliğini yaptığı bol ödüllü Argo’yla kamera arkasına geçti. Küçük kardeşi Casey Affleck de abisinin yolundan giderek oyunculuğu seçti. Şubat ayında vizyona giren Kenneth Lonergan filmi Manchester by the Sea’de oldukça beğenilen ve ödüllere doymayan bir performans sergileyen oyuncu bu yılki En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını da kucaklayacak gibi görünüyor.

Image

 

ÖNCEKİ Alışılmadık bir yıldız: Adam Driver SONRAKİ Denize sırtını vermiş bize bakan iki çift göz: Swiss Army Man ve Moonlight
Bu yazıyı paylaş