Pin_it_button
 1. Künye


 2. Beş yıl önce on yıl önce

  Kasım ayına fotoğraflar eşliğinde tarihi bir bakış...


 3. Kırsalın Gizemli Düşleri: Dan Attoe

  Ressam, heykeltıraş, doğa düşkünü, motosiklet tutkunu ve boğa dövüşçüsü Dan Attoe ile kırsaldan ve şehirden, göçmekten ve kök salmaktan, aileden ve kunduzlardan bahsettik.


 4. Isaac Cordal: Follow the Leaders

  Küçük beton heykelciklerle dolu çantasıyla dolaştığı sokaklarda minyatür dünyalar yaratan Isaac Cordal ile yazın bu topraklar çalkalanırken Nantes'de yarattığı "Follow the Leaders" isimli anti-kapitalist şehircik üzerine kısacık bir sohbet ettik.


 5. Sivil ağ haritalama: Ağlar müşterektir

  “Bu çağın petrolü veri” diyen Burak Arıkan’la karmaşık ağ haritaları üzerine konuştuk...


 6. Sanat bilim ve karmaşık ağlar

  Karmaşık ağlar üzerine dünya çapında yapılan çalışmaları biraz daha yakından tanımak üzere 2010 yılından beri düzenlenen Arts, Humanities, and Complex Networks konferansının düzenleyicilerinden Roger Malina ile konuştuk.


 7. Tapınaklar Şehrinde Grafiti: Imagine

  Sneha Shrestha aka Imagine ile Nepal, Katmandu sokaklarındaki boy göstermeye başlayan grafiti, hayalleri ve üretimleri üzerine konuştuk.


 8. Neden intihar bombacısı olmak istiyorum

  Akademisyen ve SIFIR olarak tanıdığımız müzisyen Zafer Aracagök ile en son kitap formatında yayımlanan, sinir uçlarına hitap eden, I Want to Be a Suicide Bomber projesini konuştuk.


 9. William Onyeabor: Uzayda hasıl olan elektrik Nijerya’ya varınca

  Uzayda hasıl olan elektrik Nijerya’ya varınca


 10. Zeki, çevik ve mutlu bir üçlü: Bubituzak

  Bubituzak, uzun zamandır beklenen ilk albümü Uzay Yolları Taşlı’yı yayınlamaya hazırlanıyor


 11. Konser ekonomisine dair Bölüm II: Bilet fiyatı uygulamaları, karaborsa, süperstar etkisi ve rant

  Futbol nasıl sadece futbol değilse, müzik de sadece müzik değil.


 12. Çocuksu bir masumiyet, asi eğilimler ve karmaşık sinyaller

  1980-1988 yılları arası. İngiltere sokaklarındaki underground pop müzik furyası. Dağınık saçlar. 60’lardan rağbet görmeyen kılıklar. Bilindiği zorlayan ve sıradan çıkarımları imkânsızlaştıran cinsiyetsiz imajlar. A Scene In Between kitabının yaratıcısı Sam Knee “oradaydı” ve bize o günleri anlattı.


 13. Teftiş: Bu ay ne dinlesem?

  Yeni müziğe dair bu ayki mesaimiz, artısıyla eksisiyle, burada.


 14. Müziğe dair kısalar

  Huzur bozanların en yücesi Lou Reed ve sanatçının bir mutsuz olarak portresi...


 15. Beyazperdenin Renkli Saçlı Karakterleri

  Bu ay gösterime giren Blue is the Warmest Color’ın mavi saçlı karakteri Emma, sinema tarihinin yakın dönem örnekleri üzerinden, renkli saçlı diğer karakterlere doğru şöyle bir uzanma eğilimi yarattı bizde...


 16. Kim Cameron Diaz hakkında bir yazı okumak ister ki!

  Bu ayın sonlarına doğru gösterime giren The Counselor filmindeki performansıyla övülen ve hakkında Oscar adayı olabileceği şeklinde yorumlar dahi dolaşmaya başlayan Cameron Diaz’a biraz yakından bakmak gibi bir eğilimi olan kimse var mı ki?


 17. 19. Gezici Festival hakkında bilmeniz gereken 10 şey

  Sinemasal gezi, 19.yılında yoluna devam ediyor...


 18. Bu ay ne izlesem?

  Sinema salonlarında büyük bütçeli yerli filmlerin etkisini göstermeye başladığı kasım ayında, vizyonda vaha hissi estiren güçlü bağımsız sinema örnekleri de nefes aldırıyor.


 19. Zirvelerde Geçen Bir Hayat: Tunç Fındık

  Yüksek irtifa dağcılığı ve yamaç tırmanışı konusunda ülkemizi uluslararası arenada başarıyla temsil eden bir isim Tunç Fındık. Dağcılık alanında global bir lider konumundaki The North Face markasının Türkiye resmi atleti Fındık ile The North Face 2014 sonbahar kış koleksiyonu lansman davetinde karşılaştık ve zirveler üzerine sohbet ettik.


 20. SALT Galata: Sürdürelebilir Bir Zaman Mekanı

  Güncel sanat, sosyal tarih ve ekonomi, mimari ve kent yaşamı gibi konularda düzenlediği pek çok sergi ve atölyeler yanısıra araştırma programlarıyla da öne çıkan SALT Galata binasının restorasyon sürecini ve mekânsal kurgusunu bugüne kadarki faaliyetlerini ve hedeflerini SALT İletişim ve Yönetim Direktörü Derya Açar Ergüç'le konuştuk.