Pin_it_button
 1. Künye


 2. Fıtratında var


 3. Prune Nourry: Nereden geliyoruz? Nereye gidiyoruz? Biz kimiz?

  Erkek olmadıkları gerekçesiyle dünyaya getirilmemiş bütün kız çocukları, birleşin…


 4. Şevval Kılıç röportajı: Trans cinayetleri politiktir

  İntiharları ve basına yansımayan örnekleri saymazsak Türkiye'de 2008'den beri en az 35 trans birey nefret cinayetine kurban gitti. Trans cinayetlerini konuşmak için LGBTİ aktivisti Şevval Kılıç ile buluştuk, laf kentsel dönüşüme, radikal solun meseleye bakışına, hapishaneler ve göçmen bürolarındaki LGBTİ ayrımcılığına kadar gitti.


 5. 22. LGBTİ Onur Haftası nerdeen nereye sergisiyle başlıyor

  İstanbul LGBTİ (lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks) Onur Haftası bu yıl 22. yılını kutluyor. 23-29 Haziran tarihleri arasında “temas” temasıyla gerçekleşecek hafta, tüm İstanbul’u LGBTİ’lerin sanat, eğlence ve politikası, kısacası tüm alt-kültürüyle temas etmeye davet ediyor.


 6. 84 yaşında bir dominatrix: Catherine Robbe Grillet

  Fransa’nın en ünlü dominatrixi ve partneriyle İstanbul’u; katılması Schengen vizesi almaktan zor S&M seremonilerini; 84 yaşında bir dominatrix olma.nın peşisıra tampona takılan teneke kutular gibi takırdayan önyargıları ve eşi benzeri olmayan hayatlarını konuştuk.


 7. Art Label Project: Senin Yeteneğin Senin Etiketin


 8. Manu Chao der ki...

  Çok da fazla röportaj vermeyen Manu Chao'dan ilham niyetine alıntılar toparladık.


 9. Ekşi Fest 2014

  21 Haziran’da gerçekleşecek Ekşi Fest’in kadrosunda yer alan yerli isimler, festivaldeki STK’lar ve gruplara dair notlarımız burada.


 10. ‘’Müzikle ilişkim biraz kinetik’’: Colin Stetson

  Bir orkestraya bedel saksafon çalışıyla Tom Waits’ten Arcade Fire’a, Bon Iver’a eşlikçi olan Stetson ile Montreal’deyken bir pazartesi sabahı telefonda konuştuk.


 11. Şarkı şarkı 123 ve “Anja” albümü

  123 grubu, 2010'daki "Arve"nin ardından üçleme şeklinde anlattığı öyküsünün son durağı olan "Anja" ile karşımızda. Hikâyeyi bilenler bilir ki, Aksel çocuğunun trende rastladığı Arve'yle birlikte Anja'yla buluşma çabası sonunda gerçek oldu. Şarkı şarkı bu serüvenin bir parçası olmaktan kaçamazdık.


 12. TSU!: Hayatın ta kendisi!

  J. Hakan Dedeoğlu ile, yalnızlığı seven projesi TSU!’nun yeni albümü HMS Angora’nın şerefine, daldık koyu bir muhabbete...


 13. Trip hopun 20 yılı

  Bu yıl şimdiden 90’lar müzik ve kültürü bolca hatırlandı, üzerine düşünüldü. Ancak bu yıl 20. yaşına giren tek hareket Britpop değil. Simon Tucker’ın Louder Than War için kaleme aldığı bu yazıda birçok insanın daha progresif ve önemli olduğunu onaylayacağı bir türü anımsıyor: trip hop.


 14. Hamburger, burritto, sushi üçgeninde Ivan Knight

  Brazzavılle davulcusu, 50’sini devirmiş sörfçü gönül insanı ıvan knıght ilk albümü roaches to cavıar ile feth edecek gönül arıyor.


 15. Teftiş: Bu ay ne dinlesem?

  Yeni müziğe dair mesaimiz, artısıyla eksisiyle, burada.


 16. Müziğe dair kısalar


 17. Geleceğin Kusurlu Yetişkinleri: TEENAGE

  İlk günahın sorumlusu olarak görülen “kusurlu yetişkinler”in hikâyesini 20. yüzyıldan alan belgesel Teenage’in yaratıcısı Matt Wolf’la konuştuk.


 18. Beyaz perdenin tek mekâna sıkışmış filmleri

  Bu ay gösterime giren ve tamamı bir arabanın içinde geçen Locke’den aldığımız ilhamla, beyazperdede tek bir mekâna sıkışmış filmler arasında kısa bir gezintiye çıktık.


 19. Tribeca Film Festivali’nden Amerikan Erkek Portreleri

  Geçtiğimiz Tribeca Film Festivali’ni takip eden Merve Kayan, festival programında yer alan üç film üzerinden, Amerikalı erkek kimliğine yapılan vurguya dikkat çekti.


 20. Bu ay ne izlesem?

  Yazın gelmesiyle birlikte salonlarda büyük bütçeli Hollywood yapımları ve yıl boyu festival gezmiş bağımsız filmlerin at koşturduğu vizyonda nefes açıcı bazı filmler bulmak mümkün.


 21. Pegasus'la Daha Çok Yaz İçin 5 Tatil Kaçamağı!

  #yazdeyince aklınıza ne geliyor?


 22. Kızlarımız PepsiCo ile Okuyor!

  Geçtiğimiz Nisan ayında PepsiCo Kurumsal Müdürü Direktörü Didem Sinik ile GAP bölgesinde gerçekleştirdikleri Cheetos Gelişim Merkezleri üzerine bir sohbet gerçekleştirmiştik. O dönem öğrendik ki CGM ile eğitim-öğretim süreçlerine başlayan kız çocukları, bu merkezlerin bir devamı niteliğinde olan "Kızlarımız Okuyor" projesi ile eğitimlerine devam etme şansını yakalıyor. Didem Sisnik bizi kırmadı, bu sayı için de "Kızlarımız Okuyor" projesi ile ilgili sorularımızı yanıtladı.