Pin_it_button
 1. Künye


 2. Beş yıl önce on yıl önce

  Ekim ayına fotoğraflar eşliğinde tarihi bir bakış...


 3. Eleanor Davis: Kendiniz için çizin, para için başka bir şey yapın

  Eleanor Davis çizgi roman ve karikatür dünyasından ekmeğini kazanmayı başarabilen isimlerden bir tanesi. The New Yorker, The New York Times, The Guardian gibi baba mecralarda sık sık rastlanabilen işlerine anaokulunda aldığı "en iyi motor beceriler" ödülünden bu yana çoğalan bir ödüller bütünü eşlik ediyor.


 4. Karşınızda Laboratuvar Hamburgeri, yerseniz...

  Sene 2013. Kök hücreden üretilen etle ilk laboratuvar hamburgeri pişirildi ve elbette birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Laboratuvar ortamında üretilmiş et yenir mi? Etik mi? Artan et ihtiyacını karşılamaya yönelik bu girişim fayda sağlar mı? Bu konuyu etyemez kişiler, vegan gruplar, vegan yaşamı seçmiş müzisyen ve yazar dostların fikirlerini alarak düşünmek istedik.


 5. Veganizm: Ahlakı, Siyaseti ve Mücadelesi

  Müzik yazılarından da takip ettiğimiz gazeteci-yazar Zülal Kalkandelen ve anti-militarizm, vicdanî ret, toplumsal cinsiyet üzerine yazdıklarıyla tanıdığımız araştırmacı-yazar Can Başkent'le, Türkiye'de veganizm üzerine hazırlanmış ilk kitap olan Veganizm: Ahlakı, Siyaseti ve Mücadelesi üzerine konuştuk.


 6. Autonets ile sokaklarda acil güvenlik. Hemen şimdi!

  Sanatçı, aktivist, hacker Micha Cárdenas ile sokakta her gün şiddet gören toplulukların kendi güvenliklerini sağlamalarını amaçlayan projesi Autonets ile ilgili konuştuk.


 7. Olgu Ülkenciler: Zevkli Rezalet

  2011'de gerçekleşen Das Fenomen sergisinin ardından bir senelik bir nadasa yatan Olgu Ülkenciler ilhamlı uykusundan 4-26 Ekim'de C.A.M Galeri'de görülebilinecek olan Zevkli Rezalet isimli yeni bir sergi ile uyandı.


 8. Bio Müzik: Doğadan çıkan anlık kompozisyonlar

  İçinde bulunduğumuz döngüde zaten sürekli bir müzik yok mu?


 9. Sürpriz: Alan McGee geri döndü!

  Louder Than War, eski Creation Records patronu Alan McGee ile yeni plak şirketi 359, yolda olan biyografisi ve yeni Liverpool üzerine konuştu...


 10. Esmerine ve Kanadanın Derinliklerine Dalmak

  İki haftalık bir Kanada turnesine çıkıp, Jerusalem In My Hear, Saltland, gibi müziklerle tanışıp, Constellation ailesini deneyimledikten sonra insanın “paylaş” tuşuna basası geliyor. Buyrun.


 11. 100. albümün arifesinde Constellation Records

  1997 yılından bu yana Godspeed You! Black Emperor, Silver Mt. Zion, Vic Chesnut, Evangelista gibi isimlere ev sahipliği yapan Constellation Records’ın kurucularından Ian Ilavsky ile bir hafta gezindikten sonra aklıma takılanları sordum.


 12. Hakan Vreskala ve şapkasından çıkan yeni numarası: Stand-up and Fight

  Esmerine kadrosuna dahil olan Hakan Vreskala'nın Kanada’da vurmalıları ve sahne ruhuyla izleyenleri mest edişini izlerken aslında bununla da yetinemeyeceğini biliyordum. İşte Vreskala’nın yeni numarası ve kafasındaki diğer konular.


 13. Konser ekonomisine dair: Bıçak kemiğe dayandı mı?

  Çoğu müzisyenin gelirlerinin büyük kısmını konserlerden elde ettiğini düşünecek olursak, müziğin ekonomisini konser ekonomisine bakmadan anlamamız mümkün gözükmüyor...


 14. Ayaküstü: Konserlerdeki kast sistemi

  Konserlerdeki sahne önü VIP alanları ve onlara ne kadar gıcık olduğumuz üzerine…


 15. Ekin Fil ve biblo dan yeni müzikler

  Ekin ve Pınar Üzeltüzenci kardeşler, peşisıra yayınladıkları yeni solo albümleri hakkında bu sefer birbirlerine soru sordu.


 16. Seyfettin Efendi ve Olağanüstü Maceraları

  1920’ler Türkiye’sinde dolaştıran hikâyeler artık basılı...


 17. Beyazperdenin Gergin Astronotları

  Bu ay gösterime giren Gravity’nin verdiği ilhamla, sinema tarihinde uzayın derinliklerinde gezinen ve bolca stres yaşayan kahramanları anmak istedik…


 18. James Franco hakkında bir yazı daha

  Bu ay Filmekimi’nde yönetmenliğini üstlendiği As I Lay Dying gösterilen, başrolünde oynadığı This Is The End filmi vizyona giren, konuk oyuncu olarak yer aldığı The Mindy Project dizisinin, onun oynadığı bölümleri yayınlanan, kısacası bu ay da, her ay olduğu gibi yine dört koldan üzerimize üzerimize gelen James Franco hakkında, bir yazı daha.


 19. Nike'dan Çağrı: Hareket Et!

  Nike Türkiye'nin "Hareket Et" kampanyası, potansiyelleriyle evde oturmaya pek bayılan Türk insanına potansiyel enerjilerini kinetiğe dönüştürmeleri için birtakım meydan okumalarda bulunuyor. Kampanya süresince nike.com/hareketet adresinden verilecek online aksiyon görevlerini yerine getirenler arasından seçilecek üstün performans sahipleri ise baştan sona insan hareketiyle yaratılmış özel posterlerden birinin sahibi olacak.


 20. Bu ay ne izlesem?

  Sinema salonlarında gerçek olaylardan yola çıkarak çekilmiş filmlerin cirit attığı ekim ayında, haklarında şimdiden Oscar bahisleri açılmış bir avuç film de gösterime giriyor.


 21. Teftiş: Bu ay ne dinlesem?

  Yeni müziğe dair bu ayki mesaimiz, artısıyla eksisiyle, burada.


 22. Müziğe dair kısalar

  Pop müzik ve kadın düşmanlığı, nostalji, yabancılaşma ve acı...


 23. Çıfıt

  Görüyoruz-beğeniyoruz, dinliyoruz-ilgileniyoruz, yiyoruz-bayılıyoruz, okuyoruz-şaşırıyoruz, sonra da sizinle paylaşıyoruz.