Pin_it_button
 1. Bant Mag


 2. Yediğiniz içtiğiniz sizin olsun, bize gezdiklerinizi çizin: They Draw & Travel

  Haritaların sihirli dünyasına hoş geldik.


 3. İran politik tarihine bir de buradan bakın: Sheida Soleimani

  “Ergenliğin son yıllarına kadar hep katı bir şekilde İranlı olduğumu düşündüm ve Amerikalı olma fikrini reddettim. Büyüdükçe fark ettim ki, benim aklımdaki İran fikri, aslında batılı bir merceğe göre şekillenmişti.”


 4. Bir yol gösterici olarak “Serpent": Baysan Yüksel

  “Yılan, çok anlamlılığı açısından tam da hayatın kendisindeki çelişkileri karşılıyor benim için. Döngüsel ve kültürlerarası bir şekilde negatif ve pozitif olarak anlam değiştiriyor. Hatta aynı kültürün içinde bile bu çift kutupluluğu barındırıyor."


 5. Küresel haberlere farklı gözler: Politik beslenme çantası

  Gerçek demokrasiye ulaşmanın yolunun bağımsız ve çeşitli kaynaklardan haber ve bilgi edinme özgürlüğünden geçtiğine inanan, herkese açık web sitelerini derledik.


 6. “Taraflıyız ve bir gündemimiz var”: Joris Leverink

  Roar Magazine’in bir süredir Kadıköy’de Yeldeğirmeni’nde ikâmet eden editörü Joris Leverink’le serbest gazetecilik tecrübesi ve Türkiye gündemi üzerine.


 7. Yasemin Mori’yle şarkı şarkı ‘’Finnari Kakaraska’’

  Kara deliklerden çıkıp Yasemin Mori'ye yeni albümü Finnari Kakaraska'yı şarkı şarkı sorduk ve çınarların gölgesine uzandık. Berat Pekmezci çizdi.


 8. Şarkı şarkı Ars Longa ve ''Günler''

  Ezeli ve ebedi "söz"leriyle Ars Longa’ya yeni albümü "Günler"i şarkı şarkı sorduk. Yağız Yılmaz çizdi.


 9. Ruh hâlleri ve atmosfere odaklanan sesler: Jacco Gardner

  Sürreal bir yaklaşım ve melodik popu kendine has bir şekilde kesiştiren Jacco Gardner’in ikinci albümü sahiden heyecan veriyor.


 10. Sevginin çoklu hâli: Unknown Mortal Orchestra

  “Çalışmalarımız adına durgun zamanlar geçirmek veya eskiden yapılan çalışmalara gölge düşürecek bir sürece girmektense grubu dağıtmak ve iyi zamanlarımızı hatırlamak bana her zaman daha iyi gelmiştir.”


 11. Danielle de Picciotto’dan “yuva” fikrine saygı duruşu

  İlk solo albümü için doğru zamanı yakalayan De Picciotto, yıllar sonra doğduğu yeri ziyaret ediyor.


 12. Kadınlar elektronik müzik için “baskılıyor”: DJ Mo

  “Kadınlar yalnızca erkeklere kıyasla kendilerini eleştirmeye çok daha yatkınlar ve bu nedenle çoğu zaman insanlarla müziklerini paylaşmadan önce yıllar boyu stüdyolarında çalışıyorlar.”


 13. Karanlığın içinden eve kaçmak: RAN

  Önceki sayfalarda Mo Loschelder’le Berlin, tekno kültürü ve kadın prodüktörler üzerine konuşmamızın ardından, şimdi bir süredir Berlin’de yaşayan genç bir kadın prodüktörün, Ran’ın dünyasını ziyaret ediyoruz.


 14. Dans, soğuk ve bazen bolca üzgünlük: She Past Away

  “Yeni albümde hissiyat olarak pek bir değişiklik yok. Belki biraz yavaşladığımızı ve daha kontrollü olduğumuzu söyleyebilirim.”


 15. Kot-tişört gezen bir albüm: Palmiyeler EP

  “Duvarlarımıza poster astığımız zamanlarda, benim odamda Kill'em All posteri, Tarık’ın odasında da Fedon posteri vardı. Gerçekten…”


 16. Hal Hartley'le röportaj yapmanın tarifsiz mutluluğu

  Hartley, Henry Fool’un ne kadar büyük bir aptal olduğunu, zekânın ana akım kültürde ne kadar yüzeysel kullanıldığını ve kendi filmografisinden en sevdiğini kısa ve net cümlelerle anlattı ve kendisine olan hayranığımızı katmerledi.


 17. Kamera önünden arkasına: Yönetmenlikte iddialı 12 oyuncu

  Beyazperdenin oyuncu-yönetmenleri arasına, bu ay bizde de gösterime giren ilk filmi Lost River’la Ryan Gosling de giriyor. Bize de fırsat bu fırsat deyip, oyuncu-yönetmenlerin dünyasını didik didik etmek düşüyor…


 18. Barış Atay ve Funda Eryiğit ile ‘’Eksik’’ üzerine

  “Neye inanmamız gerektiğini, nasıl düşünmemiz gerektiğini söyleyen yapıtlar objeleşmeye, bir ideolojinin ya da siyasi sistemin malzemesi hâline gelmeye açık olurlar.”


 19. Akıl kaçırmak için yeni neden: ‘’Ex-Machina’’

  Alex Garland’ın yönettiği ve geçtiğimiz ay dünya prömiyerini gerçekleştirdiği SXSW’de bilim-kurgu hayranlarını yepyeni tartışmalara gark ederek heyecandan çıldırtan Ex-Machina, bir film değil, bir mesele olarak ele alınmayı hak ediyor.


 20. Korkunç bir atmosfer harikası: ‘’It Follows’’

  Amerikan bağımsız sinemasından çıkan yakın tarihli atmosferik korku gerilim furyasının son meyvesi It Follows, sakin ve derinden yaydığı tedirginliği, tüm bir seyir boyunca seyircisi üzerinde egemen kılan, şaşırtıcı bir film.


 21. Niyeti bariz dergi: ‘’Socrates’’

  Sporu tekniği-taktiğiyle değil, hikâyesiyle seven bir ekibin nevi şahsına münhasır dergisi Socrates, yayın hayatına merhaba dedi.


 22. Mobil, özgün, herkesin: ‘’H-art Collective’’

  “Bizce etkileyici fotoğraf çekmek, onun neyle çekildiğine bağlı değil.”


 23. Heartland: Amerika'nın Kalbine Bir yolculuk


 24. Libertango

  Hikaye ve çizgi: Sadi Güran


 25. Kırık çıkık

  Hikaye ve çizgi: Furkan Birgün


 26. Tomurcuk

  Hikaye ve çizgi: Merve Atılgan