Kot-tişört gezen bir albüm: Palmiyeler EP

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Kot-tişört gezen bir albüm: Palmiyeler EP

Röp: Busen Dostgül
ÖNCEKİ Dans, soğuk ve bazen bolca üzgünlük: She Past Away SONRAKİ Hal Hartley'le röportaj yapmanın tarifsiz mutluluğu

“Duvarlarımıza poster astığımız zamanlarda, benim odamda Kill'em All posteri, Tarık’ın odasında da Fedon posteri vardı. Gerçekten…”

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

2013’te girdikleri stüdyodan, ellerinde kayıtlarla çıkan Mertcan, Rana ve Tarık, zaman bulup da yayınlayamadıkları EP Palmiyeler’i mart sonunda yayınladı. Keyifli seslere şahitlik ettiğimiz bu albümün sahiplerine geçtiğimiz iki seneyi, yeni ama aslında eski şarkılarını ve dahasını sorduk.

Klasik olacak ama en kısasından bir Palmiyeler kuruluş hikâyesi alabilir miyim? Ne zaman, nasıl karar verdiniz birlikte bir şeyler yapalım diye?
Palmiyeler’i 2013 yılında kurmaya karar verdik. Uzun süre prova yaparak elimizde bulunan şarkıları adam etmeye çalıştık. Daha sonra prova yapmaktan sıkılıp evde bir demo kaydettik. Demoyu hayata geçirmek için de sonbaharda direk stüdyoya girdik. Yine de çok vakit geçti ama provaları bırakıp stüdyoya girmekle sanırım doğru bir şey yapmışız.

Image

Grubun isminin özel bir anlamı var mı? Ben Palmiyelerdeyince nedense Ege taraflarını hayal ettim, yaz, güneş, tatil gibi şeyler.
Doğru bir tahmin. Kilink’le "Palms" adında bir şarkımız vardı, "İzmir’de palmiyeler rüzgârda sallanır ama sen yoksun.” Hisler bize ait bir yerlere dokunuyor gibiydi. Neden Palmiyeler olmasın, oldu bile. 

Zaman zaman Cure, zaman zaman Sea and Cake dinler gibi oldum Palmiyeler EPsini dinlerken. Şahane gitar tonlarıyla, kusursuzca birlikte giden davullar ve elbette muhteşem vokaller. Neler dinleyerek büyüdünüz? Mesela odanızda duvarda kimlerin posterleri asılıydı?
Çok teşekkürler. Duvarlarımıza poster astığımız zamanlarda, benim odamda Kill'em All posteri, Tarık’ın odasında da Fedon posteri vardı. Gerçekten.

Güzel reverbler duyuyoruz şarkılarda... Biraz serbest kalmak istiyor ama uslu duruyormuşsunuz gibi hissettim. Albümün şu anki hissiyatıyla ilgili hisleriniz neler? Daha farklı olabilir miydi?
Bu sefer amacımız evde dinlenebilecek bir albüm kaydetmekti. Usluluk mu bilmem ama bu EP olması gerektiği gibi oldu, Bu tecrübe bize hâlihazırda albüme koymadığımız bazı şarkıları daha iyi yapabileceğimizi de öğretti. 

Image

Bahara hasret kaldığımız bugünlerde ilaç gibi gelen, içimizi kıpır kıpır eden Palmiyeler EPsi için sonundayayınlandı diyebiliriz. Neler oldu bu geçtiğimiz iki sene içinde? 2013te birtakım kayıtlar yapmışsınız diye bir duyum aldım. Araya başka projeler mi girdi de albümün çıkışını ertelediniz?
EP'nin tamamı 2013 Kasım’ında kaydedildi, yaklaşık bir buçuk sene bekledik. Neden bekledik neler oldu tam ben de kavrayamıyorum, sadece şu anki zamanlamanın doğru olduğunu düşünüyorum.

Şarkıları tek bir zaman diliminde toplu olarak mı yazdınız yoksa bir anda çıktı kaydettiniz ve albüm için beklediğiniz şarkılarınız da oldu mu? Bildiğim kadarıyla aslında bir yandan da başka projelerde de yer alıyorsunuz.
“Palmiyeler”, “Her Şey Anlamsız”, “Yapamam”, “Kalbimdeki Bıçak” aynı dönemde birkaç aylık bir zaman dilimi içinde oluşmuş şarkılar. “Yerinde Olsam” ise 2008 yılından kalma bir şarkı. 

Yapamam”ın, Grup Ses Beats tarafından yeniden düzenlenmiş iki versiyonu bulunuyor. Bu şarkıyı nasıl seçtiniz?
Kayıtlar bitmek üzereyken Ali Gültekin tarafından ortaya atılmış bir fikirdi. Belki de başka bir arkadaşımızdı, ama "Yapamam" olmalı deniyordu, Biz de neden olmasın dedik.

Kilink olarak yıllardır birlikte çalıyorsunuz. Palmiyeler'de "şunun şurasını Kilink'ten farklı yapalım" dediğiniz kararlar aldınız mı?
Kesinlikle öyle. Zaten yeni bir müzik yaratma fikri, farklı bir şeye olan ihtiyaçtan doğdu. Kısmen aynı kişileriz ama grup karakterleri oldukça farklı.

"Her Şey Anlamsız"ı nasıl bir dönem içinde yazdınız? Tam olarak hangi duygular hâkimdi bu şarkının ortaya çıktığı dönemde?
Belirgin bir duygu hâkim değildi, sadece nihilist tınlayan bir şarkı yapmak istedik.

Albümü açan "Palmiyeler" grubun da adıyla aynı olması bakımından ilk yaptığınız şarkı mıydı? Ne zaman yaptığınızı hatırlıyor musunuz?
Çok net hatırlıyorum, giriş melodisini çalıyordum evde. Tarık da basıyla karşımda oturuyordu, sonra yüzünün gülmeye başladığını fark ettim ve hoşuna gittiğini düşünüp çalmaya devam ettim. Bir şekilde o da girdi ve bir anda süper bir şarkımız oldu. Normalde işler pek böyle yürümez. İsim koymak gerektiğinde ise şarkının pozitif titreşimlerinden dolayı grubun adını taşımasının iyi olacağını düşündük. Galiba EP'de en son ortaya çıkan şarkı bu oldu.

 

 

ÖNCEKİ Dans, soğuk ve bazen bolca üzgünlük: She Past Away SONRAKİ Hal Hartley'le röportaj yapmanın tarifsiz mutluluğu
Bu yazıyı paylaş