En yakın festivale beklediğimiz 10 Amerikan bağımsızı

Bu yazıyı paylaş
İçerik

En yakın festivale beklediğimiz 10 Amerikan bağımsızı

Yazı: Melikşah Altuntaş, Kolaj: Sadi Güran
ÖNCEKİ 15 maddede Jesse Eisenberg SONRAKİ Bu iki ay ne izlesem?

Ağustos ayında, Garden State sonrası uzun süredir yeni bir filmini beklediğimiz Zach Braff’in Wish I Was Here’ı gösterime giriyor. Bu önemli kavuşmanın verdiği ilhamla yolunu gözlemeye devam ettiğimiz diğer Amerikan bağımsız sineması yenilerini sizler için sıraladık.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

ABOUT ALEX
Yönetmen: Daha önce Parenthood dizisinin bir bölümünü kaleme almış olan Jesse Zwick’ten çiçeği burnunda bir ilk film.

Oyuncular: Çoğunluğunu televizyon dizilerinden tanıdığımız oyuncuların oluşturduğu kadroda Parks and Recreation’dan Aubrey Plaza, Parenthood’dan Jason Ritter, New Girl’den Max Greenfield ve Lost’tan Maggie Grace yer alıyor.

Bizi ne bekliyor: Amerikan bağımsız sineması klasiklerinden The Big Chill ile Ferzan Özpetek imzalı Saturno Contro’nun modern bir karmasını andıran yapım, seneler sonra bir haftasonu için bir araya gelmiş yedi lise arkadaşını merkeze alıyor.

BREAK POINT
Yönetmen: Televizyon için çok sayıda şov programı ve dizi çekmiş olan Jay Karas’ın ilk uzun metrajlı sinema filmi.

Oyuncular: Six Feet Under’dan sonra televizyonda Suburgatory’de izlemeye devam ettiğimiz Jeremy Sisto’ya, şu sıralar About A Boy’un televizyon uyarlamasında başrol oynayan David Walton ve Amerikan bağımsız sinemasının deneyimli isimlerinden J.K. Simmons eşlik ediyor.

Bizi ne bekliyor: İki erkek kardeşin büyük bir tenis turnuvasına hazırlık döneminde geçen hikâyesi ve sıcak anlatımıyla Break Point, küçük ama seyir zevki yüksek bir film.

FOXCATCHER
Yönetmen: Capote ve Moneyball gibi Oscar ödüllü dramaların başarılı yönetmeni Bennett Miller, şimdiden gürültü koparan son filmiyle karşımızda.

Oyuncular: Epey ciddi bir fizikî değişimle karşımıza çıkan Steve Carell’ın Oscar ödülüne göz kırptığı filmde kendisine Channing Tatum ve Mark Ruffalo ödül potansiyelli performanslarıyla eşlik ediyor.

Bizi ne bekliyor: Geçtiğimiz Oscar sezonuna hazırlanırken, yapımcıları tarafından vizyon tarihi son dakika ileri atılan ve prömiyerini geçtiğimiz Cannes Film Festivali’nde gerçekleştirerek epey övgü toplayan Foxcatcher, gerçek bir olaya dayanan sert bir dram-gerilim.

GOD’S POCKET
Yönetmen: Mad Men ile yedi sezondur beğeni toplayan oyuncu John Slattery, dizinin beş bölümüne yönetmen olarak da imza attıktan sonra bu kez ilk uzun metrajlı filmiyle karşımızda.

Oyuncular: Geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz usta oyuncu Philip Seymour Hoffman’ı beyazperdede izleyeceğimiz son film olan God’s Pocket’ta John Turturro, Eddie Marsan ve Mad Men’den Christina Hendricks de yer alıyor.

Bizi ne bekliyor: Suç dramalarından hoşlananların özellikle dikkatini çekecek bu düşük bütçeli film, Amerika’da kendi bütçesini beşe katlayarak önemli bir başarıya imza atmıştı.

HAPPY CHRISTMAS
Yönetmen: Genç yaşına rağmen yaklaşık 30 adet orta ve uzun metrajlı ve epey düşük bütçeli Amerikan bağımsızına imza atarak çağının en üretken sinemacılarından biri olan oyuncu yönetmen Joe Swanberg, Drinking Buddies’den hemen sonra bir kez daha yönetmen koltuğunda.

Oyuncular: Amerikan bağımsız sinemasının sevilen simalarından Oscar adayı Anna Kendrick’e, Girls’ün yıldızı Lena Dunham, Melanie Lynskey ve Swanberg’in bizzat kendisi eşlik ediyor.

Bizi ne bekliyor: Chicago’da bir banliyöde yaşayan ağbisinin yanına taşınarak başka bir hayata yelken açan 20’lerindeki Jenny’nin hikâyesine odaklanan film, rahat izlenen ve zekice diyaloglarla dolu bir dramedi.

I ORIGINS
Yönetmen: İlk filmi Another Earth ile büyük beğeni toplayan Mike Cahill bir kez daha drama ile bilim-kurguyu harmanlıyor.

Oyuncular: Cahill’in bir önceki filminde olduğu gibi yakın arkadaşı Brit Marling’i başrole taşıdığı filmde Michael Pitt ise bir diğer başrol oyuncusu.

Bizi ne bekliyor: Moleküler biyolojiyle ilgilenen bir bilim adamı ve partneri, tüm dünyayı derinden sarsacak yepyeni bir keşifte bulunur ve olaylar gelişir. Another Earth’tekine benzer şekilde, nefes kesici bir zihin jimnastiğiyle karşı karşıya olmamız epey olası.

MAPS TO THE STARS
Yönetmen: Son iki filmi A Dangerous Method ve Cosmopolis’le seyircisini sevgi ve nefret kutuplarına bölen usta yönetmen David Cronenberg’in yine karışık eleştiriler alan son filmi.

Oyuncular: Başrol oyuncusu Julianne Moore’a Cannes’dan en iyi kadın oyuncu ödülü getiren filmde Mia Wasikowska, Robert Pattinson, John Cusack, Olivia Williams ve Carrie Fisher gibi isimler yer alıyor.

Bizi ne bekliyor: Cronenberg’in Hollywood sektörünü acımasızca eleştirdiği ve sisteme çomak sokmayı sürdürdüğü bu yeni filmi, 15 milyon dolar gibi epey küçük bir bütçeye sahip.

THE SKELETON TWINS
Yönetmen: İlk filmi True Adolescents’den beş yıl sonra yeniden karşımıza çıkan Craig Johnson’ın sineması gittikçe olgunlaşıyor.

Oyuncular: Saturday Night Live’ın çıkardığı iki harika yıldız Kristen Wiig ve Bill Hader’ı başrole taşıyan filmde Luke Wilson ve Modern Family’den Ty Burrel da yer alıyor.

Bizi ne bekliyor: Birbirlerini on yıldır görmeyen biri erkek diğeri kız ikiz kardeşlerin garip bir dizi olay sonucu bir araya geldikleri sıradışı bir döneme odaklanan film, dingin bir dramedi.

THEY CAME TOGETHER
Yönetmen: Çok sayıda televizyon dizisi ve Role Models, Wanderlust gibi bağımsız komedilere imza atmış olan David Wain kamera arkasında.

Oyuncular: Amerika’nın en komik kadın ve erkek oyuncularından Amy Poehler ve Paul Rudd’u başrole taşıyarak heyecan yaratan filmde, Saturday Night Live’dan Bill Hader ve Kenan Thompson, How I Met Your Mother’dan Colbie Smulders, 30 Rock’tan Jack MacBryer ve Law & Order’dan Christopher Meloni yer alıyor.

Bizi ne bekliyor: Judd Apatow komedilerini andıran, samimi ve epey eğlenceli bir ilişki komedisiyle karşı karşıyayız.

WHIPLASH
Yönetmen: Grand Piano ve The Last Exorcism Part II gibi korku-gerilim filmlerinin yazarı Damien Chazelle yönetmen koltuğunda.

Oyuncular: Project X, 21 & Over, The Spectacular Now ve Divergent gibi filmlerle yıldızı günden güne parlayan Miles Teller’ı başrole taşıyan filmde Paul Reiser ve J.K. Simmons gibi deneyimli isimler de yer alıyor.

Bizi ne bekliyor: Teller’ın performansına önemli ölçüde sırtını yaslayan bu sert ve güçlü psikolojik gerilim, genç bir müzisyenin başarılı bir caz müzisyeni olmaya çalışma sürecine odaklanıyor.

BUNLAR DA VAR:
Cold in July
Five Star
Hateship Loveship
Hellion
Little Accidents
Lost River
Song One
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him
The One I Love
Young Ones

ÖNCEKİ 15 maddede Jesse Eisenberg SONRAKİ Bu iki ay ne izlesem?
Bu yazıyı paylaş