Kimdir bu Odd Future?

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Kimdir bu Odd Future?

Yazı: Cem Kayıran, İllüstrasyon: Yağız Yılmaz
ÖNCEKİ Dizüstü bilgisayarda bilim kurgusal deneyler: Dream Koala SONRAKİ Teftiş: Bu ay ne dinlesem?

Son yılların en üretken hip hop kolektifini mercek altına alıyoruz.

‘’Hip hop insanı dar bir kutunun içine sokuyor ve fazlasıyla kısıtlıyor. Ben ismimin diğer MC’lerle değil; Wes Anderson, Quentin Tarantino gibi yönetmenlerle anılmasını istiyorum.’’

Bu sözleri söyleyen, az sonra bahsedeceğimiz hip hop kolektifi Odd Future’ın kurucusu Tyler, The Creator. Geçtiğimiz haftalarda Larry King’e konuk olan 23 yaşındaki Tyler, The Creator, artık hip hop yapmak istemediğini bu sözleriyle dünyaya duyurmuştu. Yani, geride bıraktığımız altı-yedi yıl boyunca sürekli üretim hâlinde olan, işin sadece müzikal kısmıyla değil, görsel ve eğlence boyutlarını da fazlasıyla ciddi şekilde uğraşan Odd Future kolektifinin beyni artık farklı fonksiyonlarla çalışmak niyetinde. Âdeta bir kırılma noktasına tanıklık ettiğimiz şu günler, dönüp Odd Future’a bir bakmak ve ekipten birkaç kişiyi tanımak için iyi bir fırsat.

Odd Future, ya da bilinen diğer adıyla Odd Future Wolf Gang Kill Them All, Los Angeles’ın güneyinde bir evin odasında üretimlerine başlamıştı. Tyler, The Creator önderliğinde dokuz-on kişilik MC ve prodüktör grubu, prodüktör Syd Tha Kyd ve MC Taco’ya ait bir odada ilk kayıtlarını yapmaya başlarlar. Epey kalabalık bir kolektif olan Odd Future’dan yayınlanan ilk şeyler miksteyp formundaydı. 2008 kasımında yayınlanan The Odd Future Tape, ekipte yer alan cevherleri ilk kez duymamızı sağlıyordu. Ağırlıklı olarak Tyler, The Creator’ın parçalarının yer aldığı derlemede Hodgy Beats, Casey Veggies ve Left Brain öne çıkan diğer isimler olmuşlardı. Büyük oranda ev ortamında hazırlanan söz konusu miksteyp, hip hop sahnesinde yeni bir heyecana sebep olmuştu. NME, Pitchfork, XXL gibi dergiler yaşları 17-18 civarında olan bu ekibi fazlasıyla sevmiş ve Odd Future’daki potansiyeli ilk yayından fark etmişti.

2009-2010 yılları Odd Future kadrosunda değişiklikler yaşandığı yıllar oldu. Belki de şu an ekibin Tyler, The Creator’la birlikte en tanınmış isimleri bu dönemde Odd Future’a dâhil oldu. Earl Sweatshirt, Domo Genesis, Frank Ocean ve Mike G., ekibin yeni isimleri oldular ve Odd Future’dan hem dijital hem basılı çeşitli albüm ve miksteypler yayınladılar.

Ekibin son hâlini almasıyla birlikte fazlasıyla üretken ve ilgi odağı olarak geçen yıllar da başlamış oldu. Yayınlanan kayıtların yanısıra ünlü komedi kanalı Adult Swim’de yayınlanan Loiter Squad isimli televizyon programını hazırlayan Odd Future, kadrosunu yalnızca müzisyenlerle değil; komedyen, yazar, oyuncu gibi isimlerle de genişletmeye devam etti.

Odd Future zamanla kendine ait bir mizah anlayışı olan bir kolektif oldu ve bir yandan da ekibin üretiminde de gözle görülür bir olgunlaşma yaşandı. Yayınlanan solo albümlerin yanısıra, sürekli olarak ikili ve üçlü gruplar hâlinde farklı isimlerle de üretimi devam ettiren Odd Future’da en dikkat çekici başarıyı da Frank Ocean yakaladı diyebiliriz. Ekipteki diğer tüm hip hopçulardan farklı duruşuyla daha fazla ana akıma hitap eden Frank Ocean, geride bıraktığımız iki yılda tam yedi dalda Grammy’ye aday gösterilirken bunlardan ikisini de kazanmayı başardı.

Her ne kadar gözle görülür bir şekilde, kendi jenerasyonlarının en dikkat çekici hip hop olayı olsalar da birkaç yıl içinde Amerika’da ebeveynlerin karşı olduğu, organizatörlerin rahatlıkla çalışamadığı bir imaja sahip oldular. Söz konusu sahnedeki birçok müzisyenin aksine uyuşturucuyla birlikte anılmasalar da şarkı sözleriyle, verdikleri röportajlarla, video klipleriyle kendilerine kısa sürede çeşitli mecralardan “düşmanlar” edinmeyi de başardılar. Şarkılarında okulun ne kadar bir şey olduğundan tecavüze kadar birçok insanın canını sıkabilecek konulara değinen ekibin, birkaç festivalde yaptığı taşkınlıklar da üst üste gelince medyada görünürlükleri biraz azaldı.

Ekibi ilk yıllarından beri ekibi en çok destekleyen isimler arasında Mos Def ve The Roots davulcusu Questlove yer alıyordu. Özellikle Odd Future’dan isimleri televizyona çıkarabilmek konusunda oldukça emek sarf eden Questlove, kolektifle çok büyük bir sevgi ilişkisi içerisinde. Yaşları 20’lerinin başlarına geldikçe kendi kolektifleri dışından isimlerle de üretimler yapmaya başlayan Tyler, The Creator, Domo Genesis, Hodgy Beats ve Earl Sweatshirt için 2013 yılı bulutların üzerinde geçti. Tyler, The Creator üçüncü solo albümü Wolf, Earl Sweatshirt’se ilk solo albümü Doris’i bu yıl içerisinde yayınlayıp müzik eleştirmenlerinden tam not aldılar. Ayrıca kolektifin ilk yıllarına nazaran konserlerde de deneyimle birlikte çok daha etkileyici hâle geldikleri yazılıp çiziliyor. (Primavera Sound 2014’ün en harika performanslarından birine Earl Sweatshirt imza attı. Seyirciyle diyaloğundan şarkı dizimine kadar her şey kusursuzdu!)

Sample’lardan ziyade kendilerine ait orijinal beat’leri kullanma tutumu, Odd Future için en dikkat çekici özellik belki de. Ayrıca ekip içindeki paylaşım ve sürekli ortak üretim hâli, ekibi her zaman sürprizlere açık ve takip edilesi kılıyor. Yazının girişinde yer alan Tyler, The Creator açıklamasının ardından Odd Future’ın geleceğinde neler göreceğimizi hiç kestiremesek de ekibin takip edilmesi gereken beş üyesini kısaca tanımakta fayda var!

Image

Tyler The Creator

Gerçek ismi: Tyler Gregory Okonma

Yaşı: 23

Neler yapar: “Tyler, The Creator’ın yapmadığı bir şey var mı?” daha doğru bir soru olacaktır. Prodüktörlükten, MC’liğe, çizgi film seslendirmeciliğinden (bkz. Axe Cop), klip yönetmenliğine aklına gelen her şeyi denemesiyle tanınıyor! ‘’Yonkers’’ ve ‘’Tamale’’ kliplerini mutlaka izleyin.

Dinlenmesi gereken albüm: Goblin (2011)

Image

Earl Sweatshirt

Gerçek ismi: Thebe Neruda Kgositsile

Yaşı: 20

Neler yapar: İki yıl ekipten ayrı kalıp sonra tekrar geri dönen Earl Sweatshirt, tek kelimeyle fırtına gibi döndü diyebiliriz. Doris, belki de Odd Future tarafından yayınlanmış en iyi albüm. Vince Staples ve Tyler, The Creator’la bir araya gelince patlayıcı etkisi olduğu da bir gerçek. Ayrıca tabiî ki kendi kafasının logosunda olduğu bir sweatshirt serisi de var!

Dinlenmesi gereken albüm: Doris (2013)

Image

Domo Genesis

Gerçek ismi: Dominique Marquis Cole

Yaşı: 23

Neler yapar: Solo işlerinin yanı sıra Hodgy Beats ve Left Brain’le bir araya gelip oluşturduğu MellowHigh, Odd Future’dan çıkan en sağlam kolektif işlerden. Bu yıl ilk solo albümünü yayınlayacak ve muhtemelen sonrasında da fazlasıyla adını anacağız.

Dinlenmesi gereken albüm: MellowHigh (2013)

Image

Matt Martians

Gerçek ismi: Matthew Martin

Yaşı: 25

Neler yapar: Ekibin gizli kahramanlarından biri diyebiliriz Matt Martians için. Prodüktör olarak Odd Future’dan çıkan birçok albümde parmağı olan Matt Martians, ekipten farklı isimlerle The Internet ve The Jet Age of Tomorrow gibi iki harika projenin üyesi. Ayrıca bir illüstratör olduğunu da unutmayalım!

Dinlenmesi gereken albüm: The Journey To The 5th Echeleon (The Jet Age of Tomorrow, 2011)

Image

Hodgy Beats

Gerçek ismi: Gerard Damien Long

Yaşı: 23

Neler yapar: Solo olarak yayınladığı miksteyplerin ardından bu yıl yine bir solo albüm yayınlamak niyetinde olan isimlerden biri de Hodgy Beats. Left Brain’le birlikte yürüttükleri MellowHype isimli ikiliyi sürekli başka kişileri ekleyerek başka formlara sokan Hodgy Beats, Odd Future’dan çıkmış hemen her albüm ya da miksteypte bir şekilde yer alıyor.

Dinlenmesi gereken albüm: Numbers (MellowHype, 2012)

ÖNCEKİ Dizüstü bilgisayarda bilim kurgusal deneyler: Dream Koala SONRAKİ Teftiş: Bu ay ne dinlesem?
Bu yazıyı paylaş