Şarkı şarkı Yerçekimi albümü

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Şarkı şarkı Yerçekimi albümü

Röp: Seçil Kalenderoğlu, İllüstrasyon: Vardal Caniş Su
ÖNCEKİ Bütün bilinmeyenleriyle birlikte Gevende’den oyun müziği: Monochroma SONRAKİ İçgüdüsel ve zaman ötesi bir müzik: Perera Elsewhere

Yerçekimi’nin ilk albümünü grupla şarkı şarkı irdeledik, Vardal Caniş Su’nun çizgileriyle yorumladık.

2010 yılında, vokalde Emre Aypar, bas ve mandolinde Altan Sebüktekin, davul, gitar ve piyanodaysa Burak Yıldırım'dan oluşan bir kadroyla kurulan Yerçekimi, grupla aynı adı taşıyan ilk albümünü yayınladı. Sekiz şarkıdan oluşan ve kişisel dertlere de yer veren albüm, kayıt, miks ve mastering sürecinde Replikas'tan Barkın Engin ve Burak Tamer'in katkılarıyla tamamlandı. Yıllar içindeki tüm birikmişliği yerinde bir duygusallıkla tek tek şarkılara yediren albümü, şarkı sözlerine kulak kesilmiş bir hâlde, şarkı şarkı Yerçekimi'ne sorduk.

Image

1. "Deniz Kenarında" - "Güneş battığında, ay çıktığında" hangi denizin kenarında, neden?
1995, Fenerbahçe Dalyan. O zamanlar yürümek, özellikle güneş battıktan sonra, düşünmek, konuşmak çoğu zaman da susmak için en iyi yöntemdi.

Image

2. "Biliyorum" - Ormanda yürürken "geceyi çağıran, güneşi batıran" sen, başka biri olabilseydin sahi kim olurdun?
Kim olabileceğini kestirmek zor: Milan Kundera Ölümsüzlük adlı kitabında Almancadaki “grund” kelimesinin anlamından bahsediyor; insanın derinliklerinde eylemlerinin sürekli nedeni olan, akıldan, mantıktan ya da “neden”den bağımsız olarak olduğu kişi olmasına neden olan. “Kaderimizin yetiştiği toprak”, diyor “grund” için. “Biliyorum”da “geceyi çağıran, güneşi batıran”, bugün yeni bir hayata başlasaydı, “Grund”undan kaçabilir miydi?

Image

3. “Zaman” - "Boşalan havuz, dökülen yaprak. Bir yaz daha bitiyor, bir kış daha geliyor." Peki sen bugünlerde ne yapmaktasın?
Şarkı sözlerinden birinde (“Biliyorum”da) Boris Vian’dan alıntı yapan kendimden alıntı yaparak: Zamanımın çoğunu azaltıyorum.

Image

4.Yanyana” - "İki havlu yanyana, iki şezlong yanyana" kulaklığın bir ucu onda bir ucu sende ne dinliyorsunuz acaba?
Teho Teardo, Blixa Bargeld – “Still Smiling”.

Image

5. “Tek Bir Soru” – Arkadaşlarla “Tek Bir Soru”yu dinliyorsun, ne içiyorsun?
Kahve.

Image

6. “Zalim Dünya” - Ovuştura ovuştura çıkardığı gözleri, ışığa toplanan sinekleriyle  "Zalim Dünya" hangi fantastik filmin başrol oyuncusu?
Charles Burns’ün Black Hole kitabının filmi olsaydı, hastalık yayıldığında ormanda yaşamaya başlayan gençlerden biri olabilirdi.

Image

7. “Ormanda” - En son okuduğun hangi kitap sana her şeyin yoluna gireceğini hissettirdi?
Aslında, hiçbir şey yoluna girmeyecek, değil mi? Şarkı sözlerindeki gibi, “...vazgeçelim kaçmaktan, her yeri sarmışlar...”

Image

8. “Yerçekimi” - "Herkes evine, yersizler yerin dibine " diyen yerçekimi bir sokak olsa hangi sokak olur, komşuları kimler olurdu?
Albümün provaları ve kayıtları sırasında Yerçekimi sokağı Hasköy’deki Kiracı Odaları sokağı oldu. Komşularımız, dışarıda sürekli olarak top oynayan çocuklar, bizi duydu mu, bilmiyorum. Bazı sokaklar vardır, girince insan bütün dünyayı geride bırakmış ve başka bir gerçekliğe geçmiş gibi hisseder; benim için bir tanesi yol boyunca uzayan sık ağaçlarıyla Tarabya’daki Postacı Halil sokak oldu hep. Dinleyenler için albüm de böyle olsun isterim.

ÖNCEKİ Bütün bilinmeyenleriyle birlikte Gevende’den oyun müziği: Monochroma SONRAKİ İçgüdüsel ve zaman ötesi bir müzik: Perera Elsewhere
Bu yazıyı paylaş