Şarkı şarkı BaBa ZuLa ve 34 Oto Sanayi albümü

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Şarkı şarkı BaBa ZuLa ve 34 Oto Sanayi albümü

Röp: Seçil Kalenderoğlu – İllüstrasyon: Mert Tugen
ÖNCEKİ Ya çıkarsa...: Sekiz düet albüm SONRAKİ Einstürzende Neubauten: “Geçmişi unutan onu tekrar eder”

Gün geçtikçe değişen gerçekliğimize, Gezi tecrübesi ve direnişin adımlarına 35 dakikalık bir albümde ses veren BaBa ZuLa’nın bu çok sözlü albümü Japonya’nın ardından Türkiye’de! Etrafı gökdelenlerle çevrili bir oto sanayi sitesinde kaydedilen 34 Oto Sanayi’yle özlediğimiz BaBa ZuLa sesini yeniden kulaklarımızda hissediyoruz. Japonya'da çok satanlar listesinde 1 numara olan bu yeni çalışmayı, Japonya turnesinin hemen ardından yakaladığımız küçük bir molada Murat Ertel'e şarkı şarkı sorduk. İşte Ertel’in yanıtları ve Mert Tugen’in çizimleriyle 34 Oto Sanayi sizlerle.  

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Image

1. “İtaat Etme”“Canlarımı al, baskını kur. İtaat etmem. Hayal ettiğim dünyadan asla vazgeçmem” derken sizin zihninizde canlanan bu dünya nasıl bir yer?
Gezi gibi tam bağımsız olan ve kadınların çok rahat ettiği bir yer.

Image

2. “Başka Bir Alem”Kaynakları bulduk, fışkıran pınarları da, nehirleri takip edip denizlere ulaştıktan sonra derinden gelen okyanusun sesine kulak verdik. Okyanustan bize okumak için bir masal seçmesini istesek hangisini seçerdi?
Poseidon'ın ağzından kardeşleri Zeus ile Hades'in gökyüzü ile yeraltını paylaşıp, okyanusu kendisinin almasının hikâyesini.

Image

3. “Gariplere Yer Yok” – Yurdun ev, evin yurt olmadığı bir yerde tüm bu insanlar evini sırtına yüklemiş nereye gidiyor?
Olmak istemedikleri yerlere.

Image

4. “İlk Aşkım” – Arkası dönük hemen arkada oturuyor “İlk Aşkım”. Ne fısıldamalı ki kulağına ya da fısıldamamalı mı? Neden?
Kıymetli hatıraları bozmadan uzaklaşalım.

Image

5. “Sinek Koca” – “Arkadaki dokuzluk ritimler eşliğinde hem oynayan hem ağlayan "Ayyaş, Ayyaş'ın karısı, Maço, Maço herifin karısı, Sünepe, Sünepe'nin karısı" gibi daha nice kadın. Neden isimsizler?
Erkek egemen kapitalist düzende kadının adı yok.

Image

6. “Ufaklık”BaBa ZuLa'nın "daha dünyaya gelmeden dinlemeye başladığı" ilk plağı, plağı aldığı yer ve zaman?
Adnan Varvere'nin “Abidik Gubidik Twist” şarkısı çaldığında beşiğimde göbek atarmışım.

Image

7.Küçük Kurbağa” – Zamanın ötesinde bir şarkı olarak tınlayan Küçük Kurbağa'ya bu ismi kim verdi, özel bir anlamı var mı?
Oğlum Eren Devran benim gibi ejderha burcu ama bir yaş civarı küçük bir kurbağa gibiydi. Dans etmesi için bestelediğim bu şarkıyı çalınca hemen oynamaya başlardı.

Image

8.Direniş Destanı”Bulunduğumuz coğrafyanın müziğine sırtını yaslayan Baba Zula, itaat etmemeyi tavsiye ederek başladığı 34 Oto Sanayi kayıtlarını "meydan bizim, sokak bizim" diyen Direniş'in Destanıyla bitiriyor. Bu destanın sonu var mı? BaBa ZuLa'yı ve dinleyicilerini neler bekliyor?
Oğlu Murat Ertel'in gözünden Mengü Ertel sergisinde şöyle yazmıştım:
“Ben babamdan ve dayılarımdan hayatı sanatından, siyasî görüşlerinden, ideallerinden vazgeçmeden, ne olursa olsun, kim ne derse desin yaşamayı ve yine bunlardan ödün vermeden ölmeyi öğrendim.”

ÖNCEKİ Ya çıkarsa...: Sekiz düet albüm SONRAKİ Einstürzende Neubauten: “Geçmişi unutan onu tekrar eder”
Bu yazıyı paylaş