Bu ay ne izlesem?

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Bu ay ne izlesem?

Hazırlayan: Melikşah Altuntaş – İllüstrasyon: Tolga Tarhan
ÖNCEKİ 12 yıla yayılan sinemasal bir tecrübe: Boyhood SONRAKİ Hans van der Meer: Futbolun stadyumda olmayanını severim

Sinema salonlarına çok sayıda kayda değer filmin uğramadığı yaz ayları sona erip festival sezonu açılırken yılın merakla beklenen yerli ve yabancı yapımları da bir bir vizyonda seyircisiyle buluşmaya başlıyor.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Image

AYIN FİLMİ:
BLIND
5 Eylül
* Reprise, Oslo, 31st August gibi Joachim Trier imzalı muazzam Norveç filmlerinin senaristi Eskil Vogt’un bundan önce çektiği kısa metrajlı filmlerinden sonra, yönetmen koltuğuna geçtiği ilk uzun filmi Blind, bu ayın başında vizyona giriyor.
* Kör kadın kahramanına, düşünsel bir paralel yaşam sürdüren Blind, Sundance ve Berlin’den de ödüllerle ayrılmıştı.
* Norveç’in en önemli ödülleri Amanda’larda başrol kadın oyuncusu Ellen Dorrit Peterson’a en iyi kadın oyuncu ödülü getiren film aynı zamanda en iyi yönetmen, kurgu ve ses tasarımı Amanda’larının da sahibi oldu.
* Geçtiğimiz Nisan ayında İstanbul Film Festivali kapsamında Türkiye’ye gelerek yerli sinemaseverlerle buluşan yönetmen Vogt, daha önce senaryosunu yazdığı Reprise’ın en iyi film, Oslo, 31st August’un ise jüri büyük ödülü kazandığı festivalde bir kez de kendi çektiği filmle Altın Lale’yi kucakladı.

Gözleri tamamen kapalı 3 film:
Sinema tarihinden, Blind’ın kahramanı Ingrid’le aynı kaderi paylaşan üç sıradışı karakter:
- Michelle (Black, 2005): Geçtiğimiz yıl yerli bir adaptasyonuyla da karşımıza çıkan bu çok sevilen Hint filminin kahramanı Michelle sağır, dilsiz ve kör olmasına rağmen kazanması güç bir başarıya imza atarak seyircisini göz yaşlarına boğmuştu.
- Val (Hollywood Ending, 2002): Woody Allen’ın canlandırdığı Val adlı yönetmen, aşırı stresten kaynaklı bir geçici körlüğü, tam da çekeceği filmin ilk set gününde yaşayıp tüm filmi hiç görmeden ve bunu çaktırmadan çekmeye çalışıyordu.
- Gül (Üç Arkadaş, 1958): Muhterem Nur’un tüm zarafetiyle perdeye yansıttığı bu kırılgan kör kıza, ona yardımcı olmak isteyen üç kafadar tarafından ancak düşlerini süsleyecek bir dünya kuruluyordu.

Image

AYIN VİZYON MUCİZESİ:
20.000 DAYS ON EARTH
* Bu ayın Başka Sinema sürprizlerinden biri de Nick Cave’in hayatından 20.000 günlük bir kesit sunan 20.000 Days on Earth.
* Bu müzik dâhisinin yaşamının detaylarında gezinen film, aynı zamanda hem müzikal bir yolculuk hem de kişisel bir tarihin izlerini sürüyor.
* Prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nde en iyi yönetmen ve kurgu ödüllerinin sahibi olan film, belgesel ile kurmacayı iç içe geçiren, benzersiz bir seyir deneyimi.
* Geçtiğimiz İstanbul Film Festivali’nde ilk gösterimini yapan ve festivalin uluslararası yarışma bölümünden FIPRESCI ödülü ile ayrılan yapımda Warren Ellis, Ray Winstone ve Kylie Minogue gibi tanıdık simalara rastlamak da mümkün.

Sıradışı müzisyenleri merkeze alan 3 yakın dönem film:
- Searching For Sugar Man (2012)
- The Runaways (2010)
- Control (2007)

Image

BU AY AYRICA
* Tayfun Pirselimoğlu’na İstanbul Film Festivali’nde en iyi film ödülü kazandıran son filmi Ben O Değilim,
* Michael C.Hall ve Sam Shepard’ın başrollerini paylaştığı suç filmi Cold in July,
* Elijah Wood’lu korku-gerilim Open Windows,
* Phillip Seymour Hoffman’a beyazperdede veda edeceğimiz son filmi The Most Wanted Man,
* Lasse Halström imzalı ve Helen Mirren’lı The Hundred-Foot Journey
* ve Amerikan bağımsız sinemasında A Case of You da gösterime giriyor.

Image

TELEVİZYONDA NE İZLESEM?
SEZONUN YENİ DİZİLERİ
Amerikan televizyonlarında yepyeni bir sezon, yepyeni diziler... İlk bölümleriyle Eylül ayı içerisinde arzı endam edeceklerden ilgimize mazhar olanlar şöyle:
Houdini (1 Eylül): History Channel’ın iki bölümden oluşan mini dizisinde başrolde yer alan Adrien Brody, dünyaca ünlü sihirbaz Houdini’yi canlandırıyor.

Z Nation (12 Eylül): SyFy kanalının yeni sezona hazırladığı bu bilim-kurgu macera dizisi, televizyon ekranlarındaki zombi akımına bir yenisini daha ekliyor ve Oz ile Lost gibi efsane dizilerden tanıdığımız Harold Perrineau’yu başrole taşıyor.

Gotham (22 Eylül): Batman’in yaşadığı şehir olan Gotham’da, Batman’in kendisinin ortaya çıkmamış olduğu bir dönemde, dedektif Gordon’ın gençlik dönemini merkeze alan dizide, The O.C.’den tanıdığımız Ben McKenzie başrolde.

Transparent (26 Eylül): Amazon.com’un dizi projelerinden en yenisi, babalarının bir trans birey olmasıyla yüzleşen Los Angeleslı bir ailenin hikâyesini konu alan bir dramedi.

Selfie (30 Eylül): ABC’nin yeni sezon için hazırladığı bu sitcom, son zamanların ünlü akımını kurgu bir senaryonun merkezine yerleştiriyor.

ÖNCEKİ 12 yıla yayılan sinemasal bir tecrübe: Boyhood SONRAKİ Hans van der Meer: Futbolun stadyumda olmayanını severim
Bu yazıyı paylaş