Bill Murray sevginizi depreştirecek 12 sevimli detay

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Bill Murray sevginizi depreştirecek 12 sevimli detay

Yazı: Tuba Altuntaş – İllüstrasyon: Ethem Onur Bilgiç
ÖNCEKİ Beyazperdede etik problematik keyfi: Force Majeure SONRAKİ Darth Vader 3. Selim olmaya kalkarsa: Murat Palta

Saturday Night Live’ın efsane komedyenlerinden, 80’li yılların kült klasiklerinin yıldızı, Wes Anderson filmlerinin demirbaşı, hipster dünyasının kutsal komedyeni, dünyalar sevimlisi Bill Murray’i ocak ayında gösterime giren St. Vincent’te izleyip bir kez daha sevme fırsatı bulduk ve hakkında birkaç bilgi paylaşamadan geçemedik. Bill Murray ismini duymak bile serotonin hormonunuzda yükselme yaratıyorsa, doz aşımına uğratacak bu bilgileri eş dostla paylaşıp mutluluğunuzu etrafa saçabilirsiniz.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

1. 90’lı yılların klasiklerinden Forrest Gump’ı bir türlü sevgiyle bağrınıza basamadıysanız, buna sevinebilirsiniz: Tom Hanks’in rolü ilk Bill Murray’e teklif edilmiş ama kendisi geri çevirmiş. Ayrıca Little Miss Sunshine filmindeki Steve Carell’in rolü de aslında Bill Murray için yazılmış.

2. İzleyici üzerinde musluğu açtığınızda su yerine çikolata aktığını görmek gibi bir etki yaratan Rushmore’da yer alması için Wes Anderson, Murray ile 9 bin dolara anlaşmış. Peki Bill Murray ne yapmış? helikopter sahnesini çekebilmesi için Anderson’a çıkarıp 25 bin doları gözünü kırpmadan vermiş.

3. Amerikan talk show dünyasının efsane programlarından Late Night with David Latterman’ın 1982’deki ilk konuğu Bill Murray’ydi. En son üç ay kadar önce programa sekizinci kez konuk olan Murray, George Clooney’nin İtalya’daki düğününe katıldıktan hemen sonra bu şova geldi ve Letterman’a hediye olarak kilitli buzdolabı poşetinde bir dilim düğün pastası getirdi.

4. Ergenlik döneminde ciddi anlamda sivilce problemi yaşayan Murray, 20 yaşına geldiğinde O’Hare Havaalanı’nda 9 poundluk esrar kaçırmaya çalışırken yakalandı ve tutuklandı. Murray’nin ergenliği uzun sürmüşe benziyor.

5. 1993’de Mad Dog and Glory filminin çekimleri sırasında yanlışlıkla Robert de Niro’nun burnunu kıran kişinin de Bill Murray olduğunu biliyor muydunuz?

6 .Murray, yer aldığı en büyük komedi klasiklerinden Groundhog Day’in setinde iki kez groundhog (bir çeşit dağ sıçanı) tarafından ısırıldı.

7. Televizyon dünyasının en büyük işlerinden Seinfeld’in yalnızca bir bölümüne konuk oldu ve o da dizi tarihinin en nefret ettiği işi olduğunu söylediği final bölümüydü.

8. Üç boyutlu Garfield serisinde, dünyanın en ünlü kedisini seslendirmeye ikna olurken, filmi bir Coen Kardeşler işi sanıyordu. Halbuki yalnızca Joel Coen senaristler arasındaydı.

9. Ghostbusters serisindeki rolü aslında o dönem Saturday Night Live’da birlikte oynadığı John Belushi için yazılmıştı.

10. Murray’nin hayatta olması da bir çeşit mucize... Dünyanın en büyük ruh hastalarından Hunter S. Thompson, otobiyografik özellikler taşıyan Where the Buffalo Roam filminin çekimleri sırasında bir Houdini numarası yapmaya çalışırken, Murray’yi bir sandalyeye bağlayıp havuza atar ve Murray boğulmaktan son anda kurtulur.

11. Murray ile Charlie’s Angels filminin yönetmeni McG arasındaki set kavgaları da bir dönem dillere destan olmuştu. Murray’nin Lucy Lui ile de sorunlar yaşadığı sette, yönetmenle fikir ayrılıkları karşılıklı hakaret noktasına gelince (McG’den hâlâ ölmeyi hak eden biri şeklinde bahsediyor), Murray’nin serinin devam filmindeki rolü Bernie Mac’e emanet edilmişti.

12. Sofia Coppola, Bill Murray’nin Lost in Translation’daki rolünü bizzat onun için yazdığını söylemiş ve eklemişti: “Eğer rolü reddetseydi, böyle bir film olmayacaktı.” Neyse ki Murray de hâlâ favori filmini soranlara Lost in Translation diyor.

ÖNCEKİ Beyazperdede etik problematik keyfi: Force Majeure SONRAKİ Darth Vader 3. Selim olmaya kalkarsa: Murat Palta
Bu yazıyı paylaş