Sınır tanımayan bir süper kahraman: Axe Cop

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Sınır tanımayan bir süper kahraman: Axe Cop

Röportaj: Cem Kayıran
ÖNCEKİ Bu Ay Ne İzlesem? SONRAKİ Binalar da Konuşur: Mimarlar Mezarlığı

“Bir polis, bir yangında mükemmel bir balta bulur ve o gün Axe Cop’a dönüşür! “

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Çizgi roman sanatçısı Ethan Nicolle, bir gün 5 yaşındaki kardeşi Malachai ile oyun oynarken Axe Cop (Baltalı Polis) ile tanışmış. Küçük kardeşinin yarattığı bu karakteri ânında bir çizgi romana çeviren Nicolle, fenomene dönüşecek bir seriyi başlattığının farkında olmadan işe koyulmuş.

Hayattaki tek amacı kötü adamları ortadan kaldırmak olan Axe Cop, tanıyacağınız en garip süper kahramanlardan biri. 80’lerden fırlamış prototip bıyıklı polis görüntüsüyle, mükemmel baltasını eline geçirdiği anda tamamen karşı konulamaz bir kahraman hâlini alıyor. Ethan Nicolle’un küçük kardeşi Malachai ile soru-cevaplar yaparak, oyunlar oynayarak devam ettirdiği seri küçük bir çocuğun hayal gücüyle şekilleniyor.

Axe Cop’un serideki düşmanları ve arkadaşları da bu uçsuz bucaksız hayal gücü sayesinde eşine az rastlanır bir absürtlükle ortaya çıkıyor. Zor durumlarda flüt çalarak sorunu çözen Flute Cop, yarı aslan yarı robot olan Liborg, çoraptan yapılma kollarını fırlatarak dövüşen Sockarang, savaşa gittiği sırada evdeki köpeğini aç bıraktığı için üzüntüsünden bir Chihuahua’ya dönüşen Army Chihuahua seri boyunca karşınıza çıkan karakterlerden yalnızca birkaçı.

İnternet üzerinden ücretsiz olarak takip edilebilen çizgi roman serisinin, 10 dakikalık bölümlerden oluşan televizyon uyarlaması da bir harika! İmkânsız diye bir şeyin mümkün olmadığı Axe Cop dünyasını, serinin iki yaratıcısından yaşça daha büyük olanı, Ethan Nicolle’dan dinlemek istedik. Serinin çizeri, yazarı ve yaratıcısı ile Axe Cop’ın nasıl ortaya çıktığını ve geride kalan dört yılda nelerin değiştiğini konuştuk.

Image

Henüz Axe Cop’la tanışmamış olanlar için kısaca her şeyin nasıl başladığını anlatabilir misin?
Ailemi Noel için ziyaret ettiğimde küçük kardeşim bana  “Axe Cop “ oynamak istedi. O zamanlar ben 29 yaşındaydım, o da 5. Eskiden de onun söylediği bazı delice şeyleri çizgi romanlarımda çizmeyi seviyordum, ama “Axe Cop” dediği anda karakter kafamda canlanıverdi ve onunla oynamaya devam ettikçe bu karakteri çizmeye karşı koyamadım. İlk başlarda sadece zevk için yaptığım ve arkadaşlarımla sanal olarak paylaştığım bir şeydi. Yakın çevrem dışında kimsenin ilgisini çekeceğini tahmin etmiyordum, ama Axe Cop için web çizgi romanları için çalışabileceğim bir web sitesi açtıktan sonra insanlar arasında hızla yayılmaya başladı. Bugüne kadarki en büyük başarım olmasını kesinlikle beklemiyordum.

Malachai ile çalışma şeklinizi merak ediyorum. Bize biraz küçük kardeşinle çalışmanın nasıl olduğunu anlatabilir misin?
Bu biraz birlikte oynamak, sorular sormak, karakter canlandırmak gibi farklı şeylerin bir karışımı gibi. Onunla oyun oynarken bir sürü not alıyorum ve onları bir hikâyeye çeviriyorum. Genellikle çok fazla boşluğu oluyor, bu yüzden geri dönüp ona bazı sorular soruyorum ya da hikâyedeki bazı kısımları canlandırdığımız oyunlar kurguluyorum, böylece nasıl bir akışı olduğunu görebiliyorum. Mesela büyük bir araba kovalama sahnesine ihtiyacımız varsa, Malachai ile birlikte park hâlindeki bir arabaya oturuyoruz ve o karakterlermişiz gibi kendi aramızda sahneyi canlandırıyoruz. Hepsini kaydedip notlarıma ekliyorum. Bunu önceden kardeşimi bir tren enkazıyla ilgili sorguya çekmek gibi tanımlamıştım. Detaylar dağınık ve çılgın oluyor, bu sebeple onları bir araya getirip hikâyeyi oluşturmak çok fazla mesai istiyor. Buna rağmen sonuçta yine ortaya dağınık ve çılgın bir şey çıkıyor. Ama sanırım Axe Cop’ı okumayı (ve çizmeyi) eğlenceli kılan şey de bu.

Bildiğim kadarıyla Axe Cop’tan önce kendi başına basılı çizgi romanlar hazırlıyordun. Axe Cop’ı bir web sitesi aracılığıyla paylaşma fikri nasıl çıktı? Böyle daha fazla insana ulaşabileceğini düşündün mü?
Bağımsız çizgi romanların artık ölüyor olduğuna ikna olmuştum. Chumble Spuzz adlı serim hakkında harika değerlendirmeler çıkıyordu, ama neredeyse kimse satın almıyordu. Çünkü insanlar eskiden olduğu gibi çizgi roman dükkânlarına gidip bağımsız işleri artık denemiyor. Artık hepsini ilk olarak webde deniyorlar. Ben de bu sebeple web çizgi romanı yapmaya karar verdim. İlk başta Bearmageddon isimli bir web çizgi roman serisi yapmak niyetindeydim. Belli bir kalabalığa ulaştıktan sonar basılı hâlini de yayınlama planlarıyla. İlk olarak bu alanın işlevselliğini ve biçimini test etmek istediğim için AxeCop.com’u bir test alanı olarak kurdum. Dediğim gibi yalnızca az sayıda arkadaşım, ailem ve takipçim ilgilenir diye düşünüyordum. Aklımda yapacağım “gerçek” web serisi için hazırlık yapmak vardı. Fakat yaklaşık bir milyon insanın ziyaret etmeye çalışması sebebiyle web sitesi çöktü!

Image

Dark Horse, Axe Cop’ın özel basılı versiyonlarını da yayınladı. Bunların devamı gelecek mi? Belki yeni özel hikâyelerle birlikte?
Evet, şu sıralarda The American Choppers isimli üçüncü özel-basılı bölüm üzerine çalışıyoruz. Tüm çizgi romanları karton kapaklı kitaplar olarak basıyoruz ve Dark Horse’la, web sitesinde olmayan üç bölümlük mini seriler hazırlıyoruz. Bunlar benim favori Axe Cop hikâyelerimden bazıları, çünkü biraz daha fazla destansı olmaları gerekiyor.

Axe Cop bir nevi durdurulamaz bir süper kahraman. Okuyucular için kimi noktalarda bu çok itici bir şey olabilir. Ama Axe Cop her zaman klas olabilmeyi başarıyor. Sence bunun sırrı nedir?
Bence bir çocuğun çekiciliğine sahip, çünkü bir çocuk tarafından yazıldı. Bir pislik gibi davranmıyor, doğrudan bir pislik oluyor ve baskın olmak için baskı kurmuyor. Tüm kötüleri yok etmek gibi dürüst ve eşsiz bir amacı var ve harika şeylerden keyif alıyor. Mükemmel olmaya çalışmasa da mükemmelliği onu çok eğlendiriyor. Onu bu kadar sevilebilir kılan bu samimiyeti sanırım.

Seri başlayalı dört yıl oldu. Malachai’ın hikâye anlatımında ve hayal gücünde bu sürede ne gibi değişiklikler gözlemledin?
Her çocukta olduğu gibi, değişim sürekli olarak gerçekleşiyor. Axe Cop hikâyelerinin tam ortasında bunun gerçekleştiğini görebilirsiniz. Hikâyelerin çok “rastlantısal “ gözükmesinin sebebi de bu. Malachai’ın zekâsı ve akıl yürütme yolları hızlıca kendini yeniliyor. Büyüdükçe hikâyeciliğine daha fazla kafa yoruyor ve bir hikâyenin neden bir güçlü bir kötü adamın çelişkilerine neden ihtiyaç duyduğunu ve hikâyenin ne gibi kıvrılmalara ihtiyacı olduğunu daha iyi anlıyor. Artık bana bu cevapları vermesi için onu bir şekilde “kandırmama “ gerek kalmıyor, çünkü verdiği cevapların nasıl çalışacağını biliyor. Ayrıca bir taleple hikâye yazmak konusunda da geliştiğini söyleyebilirim, çünkü para kazanma dürtüsü ve video oyunları şu an onun için beş yaşında olduğundan çok daha fazla şey ifade ediyor.

Image

Senin de çocukluğunda bir çizgi roman tutkunu olduğunu tahmin ediyorum. Çocukluğundan favori çizgi romanlar hangileri? Bunlardan herhangi birini Malachai’a tavsiye ettin mi?
Çok fazla bağımsız çizgi roman ve özellikle Teenage Mutant Ninja Turtles okurdum. Bazı süper kahraman serilerini de okuyordum. Malachai’ın favorilerinden bazıları da eski Little Lulu çizgi romanları ve Bone.

Axe Cop televizyona nasıl geçti? Bildiğim kadarıyla ilk sezonun yazar ekibinde sen de yer alıyordun. Hâlâ ekibin bir parçası mısın?
Program için bana onlar ulaştı. FOX ADHD’deki Nick Weidenfeld serinin bir hayranıydı ve televizyon programı için çok fazla fikri vardı. Bunun Axe Cop televizyon programı yapmak ve çizgi romanlardaki anlatıma sadık kalmak için en iyi şans olduğunu hissettim. Bence olağanüstü bir iş yaptılar. Ses sanatçılarından storyboard sanatçılarına kadar ekipteki herkes çizgi romanlara karşı çok büyük bir tutku besliyor. Bence bu işlerin bitmiş hâlinde kendini fazlasıyla hissettiriyor. Çizgi roman da olduğu gibi, programı hazırlamak da izlemek de çok eğlenceli. Ekipte yapımcı olarak yer aldım ve yazım aşamalarının çok büyük kısmında yer aldım. Malachai da kimi zaman çizgi romanlardaki içeriği değiştirerek hikâyelere çok fazla katkı da bulundu. Hattâ bize programda popüler olup çizgi roman da daha az gözüken bir karakterle ilgili tamamen yeni bir bölüm hazırlamamızda yardımcı oldu.

Axe Cop’ı bir çizgi film olarak görmek nasıl hissettirdi? Sesler, efektler ve hareketlerle senin hayal gücünde canlanan şeyi yansıttığını düşünüyor musun?
Kesinlikle sürrealdi. Benim yarattığım karakter hikâyelerin tamamen animasyon hâline gelmesi gibi bir çocukluk hayalimin gerçek olması anlamına geliyordu. Bazı çok sevdiğim oyuncuların (bir kaçının ismini vermek gerekirse: Nick Offerman, Jonathan Banks, Ken Marino, Giancarlo Esposito ve Michael Madsen) karakterleri seslendirdiğini görmek çok vahşiceydi. Eğer tüm yaratıcı kontrole sahip olsaydım tabiî ki farklı yapabileceğim bir iki şey var. Ama genel olarak Axe Cop’ın iyi ellerde olduğunu düşünüyorum ve programda benim yapacağımdan çok daha iyi hâle geldiğini düşündüğüm anlar da epey fazla. Bu işte yer alan herkesin hakkını vermem lâzım: Program harika! Axe Cop Babysits Uni-Baby bölümü, çizgi romandakinden çok daha iyi oldu mesela.

Image

Serideki yan karakterlerin nasıl ortaya çıktığından biraz bahseder misin? Örneğin Sockarang karakterinin hikâyesini çok merak ediyorum.
Çoğu karakterde olduğu gibi, Sockarang da bir tür vekillikle ortaya çıktı. Malachai ile telefonda konuşuyordum ve o sırada oturma odalarında çamaşırlar masada katlı olarak duruyormuş. O da “Bu yeni karakterimizin çoraptan kolları olsun ve onları attığında bumerang gibi geri gelsin “ dedi. Ben de onun isminin ne olacağını sorduğumda “Çorap kollu bumerang adam “ (Sock arm boomerang man) cevabını verdi. Kısaltmamız gerektiğini söyledim ve o da “Boom… ah… sock… Sockarang “ dedi. Sonrasında da karakterlerde bazı değişiklikler olduğunda kalıcı olanlar ya da geri dönenler oluyor. Sockarang’ın üstüne kötü Santa kanı geldiğinde, devasa kıvırcık sakalları çıkmıştı. Bunu tutmaya karar verdim çünkü onu çok eşsiz gösteriyordu. Çoğu maskeli kahramanın Duck Dynasty sakalları yok.

Axe Cop’a Sorun fikri nasıl ortaya çıktı? Şu ana kadar size gelen en garip sorulardan birkaçını söyleyebilir misin?
İnsanlara Axe Cop’a soru sorma fırsatı tanımak bana çok mantıklı geldi. Bu seriyi yapmanın temelinde soru-cevaplar yatıyor. Bazen Malachai’a sorduğum sorulara aldığım cevaplar o kadar komik oluyor ki bütün bir hikâyenin parçası olmalarına gerek kalmıyor. Axe Cop’ın açıklamalarını ve mantığını denemek onu daha heyecan verici kılıyor, Axe Cop’a Sorun kısmı bize onun psikolojisine daha derin bir şekilde bakabilmemizi sağlıyor. Garip sorularla ilgili olarak… Aslında garip sorular genellikle o kadar da eğlenceli olmayan cevaplar alıyor. Bence işi güzel kılan garip cevaplar. Mesela Ask Axe Cop #2’de Axe Cop’a hiç âşık olup olmadığı soruldu. Cevabı kötü adamları uykularında öldürmenin yeterli olduğuydu. Bu benim favorilerimden biri.

Image

Ayrıca Bearmageddon isimli başka bir çizgi roman serisi de yapıyorsun. Axe Cop ve Bearmageddon arasında herhangi bir bağ olduğunu düşünüyor musun? Birbirlerini nasıl etkiliyorlar?
Axe Cop daha ortada yokken Bearmageddon senaryosunun ilk taslağını ve 20 sayfalık çizimi bitirmiştim. Birçok insan Bearmageddon’un benim Axe Cop’la yaşadığım deneyimler sayesinde ortaya çıktığını düşünüyor, ama hayır, Bearmageddon basitçe benim solo projem. Bugüne kadar yaptığım her şeyden farklı ve çok eğlenceli. Kendini adamış ve sürekli genişleyen bir kitlesi var. Bearmageddon, kesinlikle Axe Cop’a nazaran daha sadık bir kitleye sahip. Axe Cop hayranları sanki belli dönemlerde çok fazla ilgi duyuyorlar ama Bearmageddon hayranları kendilerini hikâyenin ortasında buluyorlar ve bir sonraki sayfa için sabırsızlanıyorlar. Bu işten çok gurur duyuyorum ve basılı olarak ilk bölümünü yakında yayınlamak istiyorum. Şimdilik, tüm bölümleri online olarak okuyabilirsiniz.

ÖNCEKİ Bu Ay Ne İzlesem? SONRAKİ Binalar da Konuşur: Mimarlar Mezarlığı
Bu yazıyı paylaş