Pin_it_button
 1. Moda Geçer Stil Kalır: Slavik's Fashion

  Ukraynalı fotoğrafçı Yurko Dyachyshyn, bir stil ikonu olmaya samimiyetle aday olabileceğine inandığımız evsiz Slavik'le Lviv sokaklarında tanışmış. Tamamen rastlantısal karşılaşmalarda çekilen portrelerden oluşan ve bu sıradışı evsizin zengin gardırobundan yüzün üzerinde stili barındıran "Slavik's Fashion", stilin ne parayla ne de modayla ilgisi olmadığını bir kez daha kanıtlıyor.


 2. Run İstanbul'un 5N1K'sı ve daha fazlası...

  Run İstanbul'un 5N1K'sı ve daha fazlası...


 3. Bambaşka bir savaş haberciliği: Joe Sacco

  Kan donduran savaş görüntü ve hikâyelerini kendi çizimleriyle bir araya getiren Joe Sacco, kısa çizgi hikâyelerinden oluşan "Journalism" adlı kitabı geçtiğimiz baharda yayınladı.


 4. Genişleyen Zamanlarda Yerel Paralar

  Tarihten, dünyadan kolektif bilinçlenme deneyleri: Bankalar yerine "yerel para"lar


 5. Bugün bir miktar hektar orman daha kül oldu

  *Bin kibrit yapmak için tek bir ağaç, bin ağaç yakmak için tek bir kibrit yeter.


 6. Beyazperdenin ağaç karakterleri

  Beyazperdeden, film kahramanlarıyla kurdukları bağlar sebebiyle, filmin özgün birer karakterine dönüşen duygu dolu ağaçları...


 7. Mısırdan siyasî sanat notları

  Oum Cartoon adlı bloguyla Mısır’da anaakım ve underground kanallar aracılığıyla yayımlanan siyasî karikatürler üzerine dünyaya yayın yapan Jonathan Guyer ile konuştuk.


 8. Monique Jaques ile Olayların İçine

  Gördüklerimiz yüzünden fotoğraflardan haber takip etmekte zorlandığımız, ama fotoğraflardan haber takip etmedikçe de yapamadığımız bugünlerden birinde, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da foto muhabirlik yapan, Türkiye, Mısır, Libya, Afganistan, Hindistan’da çeşitli hikâyeler üzerine çalışan Monique Jaques ile yollarımız kesişti.


 9. Posterlerle The Smiths

  Geçtiğimiz ay, Manchester’ın merkezinde bulunan BarcelonaNQ adlı kafe-bar’da, The Smiths’in tüm orijinal posterlerinin yer aldığı bir koleksiyonun İngiltere’deki ilk sergisi gerçekleşti. Tüm The Smiths hayranlarının (ayrıca, hem albüm kapaklarıyla hem de genel olarak “sanat”ın kendisiyle ilgilenen herkesin) mutlaka görmesi gereken bu serginin değerlendirmesi Louder Than War ekibinden Kate McCarthy’den geliyor.


 10. Justin Sullivan: Türkiye’de olanları öğrenmek için geliyoruz!

  Folk/post-punk akımının önde gelen gruplarından New Model Army'nin kurucusu/solisti Justin Sullivan, grup arkadaşı Dean White ile 26 Eylül’de Kadıköy Sahne’de gerçekleşecek konseri öncesi konuğumuz.


 11. Genciz genç: The Undertones

  John Peel’ın mezarını süsleyen efsane parça “Teenage Kicks”in 35 seneyi devirmesi The Undertones’un İstanbul’daki ilk konserine vesile olunca, anılarımızı grubun davulcusu Bill Doherty ile tazeledik.


 12. Mos Def'in Sample'ları

  Mos Def, 5 Ekim'de 23. Akbank Caz Festivali kapsamında Chris Dave & Drumhedz'in konuğu olarak ilk defa İstanbul'a geliyor.


 13. Bu ay ne izlesem?

  sinema salonlarında kadın yönetmenler ve kadın kahramanlı filmlerin patlama yaşayacağı eylül ayı, son haftasında da filmekimi’ni selamlayacak...


 14. Alper Canıgüz ve Cehennem Çocuğu

  Alper Canıgüz’ün Oğullar ve Rencide Ruhlar’ını okuyan hemen hemen herkesin, kitabın kahramanı Alper Kamu’nun edebiyat tarihindeki tuhaf dedektifler arasında yerini alacağına emin olduğundan şüphem yoktu. 2008 tarihli Gizli Ajans ile “acaba Kamu, tek seferlik miydi?” demiş olabiliriz ama Cehenemm Çiçeği’nin gelişiyle (tam 9 yıl beklemiş olsak da) kahramanımızın akıbeti netleşti; o uzun bir süre bizimle olacak.


 15. Sürekli İşleyen Bir Dijital Medya Kovanı: MODE İstanbul

  Oluşumun kendisinden haberdar olmasanız dahi, Bant Mag. sayfalarında, altında MODE İstanbul imzası olan etkinliklere rastlamış olma olasılığınız yüksek. Bu sefer işin temeline indik ve kuruculardan Gökçe Su Yoğurtçuoğlu ile hem dijital medya alanında birbirinden başarılı projeler gerçekleştiren MODE İstanbul'un kendisinden hem de son dönemde yaptıklarından bahsettik.


 16. Artemis Tasarlıyor, Musa Dikiyor: Mükü

  Manyetik bant müzik blogunun yazarı Artemis Günebakanlı’yla yeni projesi Mükü ve giysi tasarımı üzerine sohbet ettik.


 17. Ayaküstü: Girişim şart

  Yeni müzik, yeni heyecanlar ve çeşitlilik için girişim şart.


 18. Kısalar

  Pop ve politika, The Away Days ile soru-cevap ve hakikati şarkı sözünde aramak


 19. Teftiş

  Yeni müziğe dair bu ayki mesaimiz, artısıyla eksisiyle, burada.


 20. Çıfıt

  Görüyoruz-beğeniyoruz, dinliyoruz-ilgileniyoruz, yiyoruz-bayılıyoruz, okuyoruz-şaşırıyoruz, sonra da sizinle paylaşıyoruz.