Değişebilen biçimler: EKİN FİL

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Değişebilen biçimler: EKİN FİL

Röportaj: Ekin Sanaç – Foto: Erinç Güzel
ÖNCEKİ Çizgilerle: James Holden SONRAKİ Julianna Barwick: Hayatımı değiştiren kadınlar

Le Guess Who? 2017’de Grouper’ın küratörlüğünü üstlendiği programın konuğu olarak sahne alacak Ekin Fil ile bu sene yayınladığı son albümü Ghosts Inside ve üretim dinamikleri üzerine bir sohbet.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Haziran sonunda Helen Scarsdale aracılığıyla yayınladığı son albümü Ghosts Inside ile dinleyeni kendi içinde, derinde, kuytu ve belki de hiç olmadığı kadar dingin bir yere davet eden İstanbullu müzisyen Ekin Fil, 10 Kasım’da ses kardeşi Grouper’ın küratörlüğünü üstlendiği programın konuğu olarak Le Guess Who? sahnesinde. Ekin Fil’in shoegaze ve ambient etkileşimlerden yola çıkan ve pedallarından geçerek yankılanan yanık dünyasına buyurun.

Ghosts Inside albümünün yaratım ve kayıt sürecini senin için tanımlayan şeyleri biraz açabilir misin? Ekin Fil adına nasıl bir dönem, nelerle şekillenen bir süreç oldu?
Dürüst olmak gerekirse garip, daha da doğrusu kırılgan bir dönemdi. Hayatım genel akışına göre biraz daha hareketli, duygusal olarak da yoğundu. Ama tüm bu değişime rağmen de tuhaf bir durgunluk vardı. Bir sürü yeni hissin içinde biraz kaybolmuştum galiba. Ailece sağlık meseleleriyle mücadele ediyorduk. Kendi evimde pek kalmıyordum. Herkes üzgündü. Zaman ağırdı. Bu olay dışında dış dünyayla bağım epey bir zayıflamıştı. Ve daha pek çok şey...

Albümü önceki işlerinden farklılaştıran bir özelliğin de piyano ve klavyelerle sürükleniyor olması olduğu söylenebilir. Bu bir karar mıydı? Süreç içinde mi şekillendi? Ve albümü sana göre nasıl bir yere taşıdı?
Önceden alınmış bir karar değildi. Müzik çalıştığımda her zaman klavye kullanıyorum ama bu defa üzerine çok bir şey koymak bir yana, çoğu zaman sanki sadece ne çaldıysam onlar kalmalı gibi bir his ağır bastı sanırım. Daha direkt bir his geçirdi bana; basitti. Sessizdi. Albümü tam da o zamanki ruh hallerine göre bir yere taşıdı sanırım.

Müziğindeki soyutlama dozu şarkıların farklı yorumlara ve canlandırmalara açık olmasını sağlıyor gibi geliyor. Dinleyene bu anlamda alan açmak senin için önemli bir motivasyon mu?
Söylemek pek hoşuma gitmese de bu yapmaya uğraştığım bir şey biraz. Parçanın kendi içinde bir bütünlük kurmaya çalışırken o bahsettiğin boşluklar, dinleyen için de benim için de her defasında değişik bir biçime dönüşebilir diye düşünüyorum, daha doğrusu umuyorum diyeyim.

Ekin Fil müziği sanki bir anlamda kendi başınalığı da kutluyor. Konserlerinde nasıl bir durum söz konusu? Kendi dünyana mı gidiyorsun? Yoksa bulunduğun ortamla farklı bir ilişki mi kuruyorsun?
Çok heyecanlanıyorum aslında. Kendimi çok gösterdiğimi düşündüğüm için bazen utanıyorum da. Bazen de çok hissediyorum bir sürü şeyi ve hatta ağlayasım geliyor. Tabii bu hisleri o anki ortamlardan bağımsız düşünmek pek doğru olmaz herhalde. Belki de çok konser vermediğim için ben abartıyorumdur, bilemiyorum ama sonuç itibariyle her biri birbirinden farklı geçen zor ama çok da zevkli zamanlar diyeyim.

Le Guess Who? programında kaçırmak istemeyeceğin performanslar var mı?
En çok Gas. Radio Philharmonic Orchestra’nın Lili Boulanger yorumunu merak ediyorum. Prurient’i bir dünya gözüyle izleyeceğim umarım. Big Brave’in de olduğunu görünce çok sevindim. Bakalım canlı nasıllar... Yves Tumor var son zamanlarda sıkça dinliyorum, göreceğiz.

Image

Image

Kaygı, Martı ve son olarak Körfez filmine müzik yaptın. Film için müzik çalışmanın seni çeken yanları neler? Albüm yaratmaktan ne gibi farklı yaklaşımlar takip ediyorsun?
Halihazırda var olan bir hikâye ve biçim üzerine çalışmak kendi kendine bir şey kurgulamaktan çok farklı tabii ki. O dünyaların içine sızabilmek için algılarınızın nispeten açık olması icap ediyor diye düşünüyorum. Sonuçta yapılan bir ekip işi ve kendi payınıza neyi neden yaptığınızı açıklayabilmeniz, tartışabilmeniz de önemli. Ben filmi ya da senaryoyu izleyip ya da okuduktan sonra aşağı yukarı kafamda hangi çeşitte bir ses dünyası canlandıysa yönetmene o öz’e uygun temel yapılar yolluyorum. Bu karşı tarafa da geçiyorsa zaten çalışmaya başlıyoruz.  

Kendini hiç bambaşka müzikler yaparken de hayal ettiğin oluyor mu?
Çok oluyor. Hip hop, R&B, Türkçe pop filan. Becerebilsem her telden çalmak isterim.

Küçükken vurulduğun, çarpıldığın karakter (gerçek ya da kurgu) kimdi?
Çarpılma değil de Hayat Ağacı’ndan Sam, Alcanzar’dan Lorena gibi dizi karakterleri o zamanlar olmak istediğim kişilerdendi.

Önümüzdeki günler için konser, ortak çalışma, split, cover, vb. başka duyurular var mı?
24 Ekim’de ilk defa Ankara’da çalacağım. In the Void gecesinde ve Noxus’ta. 10 Kasım’da Le Guess Who?, 15 Kasım’da Berlin West Germany ve sanırım kasım ayının sonunda da bir İstanbul konseri olacak. Ortak çalışma olarak da Kaosmos ile bir split planımız var. Sene bitmeden yayınlarız umarım.

 

ÖNCEKİ Çizgilerle: James Holden SONRAKİ Julianna Barwick: Hayatımı değiştiren kadınlar
Bu yazıyı paylaş