A’dan Z’ye: Liars

Bu yazıyı paylaş
İçerik

A’dan Z’ye: Liars

Yazı: Cem Kayıran & Busen Dostgül – İllüstrasyon: Tolga Tarhan
ÖNCEKİ Fırtına öncesi sessizlik: METZ SONRAKİ Çizgilerle: James Holden

Her zaman kendini değiştiren ve her zaman dinleyiciyi etkileyebilen Liars, sekizinci uzunçaları TFCF’le geri döndü. Angus Andrew’un tek başına Avustralya’da kaydettiği albüm, yine dinleyicisini şaşırtmıyor. Le Guess Who? kapsamında vereceği konserin ardından 1 Aralık’ta da Salon İKSV’de izleyeceğimiz Liars’ın yolculuğundan önemli karakterler, detaylar ve ilginç hikâyelere, A’dan Z’ye bakıyoruz.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Angus Andrew
Liars’ın kurucu üyesi olan Angus Andrew, aynı zamanda Aaron Hemphill’in gruptan ayrılma kararıyla birlikte orijinal kadrodan geriye kalan tek isim oldu. Andrew’un hikâyeciliği ve şarkı yazımındaki yaratıcılığı her zaman değişti ve her yeni albümde dinleyicilerini şaşırtmayı başardı. Grubun yeni albümü TFCF, Liars diskografisinde Angus Andrew’un tek başına kaydettiği ilk albüm. Albümün dikkat çekici kapağının hikâyesini de REDDIT röportajında şöyle anlatıyor:

“Aaron’la yaratıcı anlamda evli olduğumuzu hissediyordum ve artık o yok, ben gelinliğimle tek başımayım. Albüm temelinde, yaratıcı ilişkimizin bozulmasının tema müziği.”

Berlin
Grubun diskografisinin en ikonik albümlerinden biri olan Drum’s Not Dead, Almanya’nın başkentinde kaydedildi. 2004 yılında grup, üçüncü stüdyo albümünü Batı Almanya’da eski bir yayın merkezinde kaydetmeye karar verdi. Daha çok modifiye edilmiş davul sesleri ve ritmik dokulara odaklanan Drum’s Not Dead, grubun geri kalan diskografisi için geniş bir ihtimaller denizini de beraberinde getirdi. Konsept albüm, Drum ve Mt. Heart Attack isimli iki hayali karakterin hikâyesini anlatıyor. Drum’s Not Dead, Liars’ın en özel parçaları arasında yer alan “It Fit When I Was A Kid”, “Let’s Not Wrestle Mt. Heart Attack” ve “Drum Gets A Glimpse” gibi şarkıları barındırıyor.

Can
Efsanevi alman grup Can, Liars üyelerinin müzikal yolculuğunda en önemli ilham kaynaklarından biriydi. Can’in mirasının izleri grubun hemen hemen her albümünde kendini belli ederken, eski Liars üyesi Aaron Hemphill beş yıl önce SPIN’e verdiği röportajda grubun üzerlerindeki etkisini şöyle anlattı:

“Can’in çok büyük hayranlarıyız. İlk kez şarkı yazmaya başladığımızda Can dinliyorduk ve fazlasıyla ilham vericiydi. Mute plak şirketinin kurucusu Daniel Miller’ın üzerinde çok büyük etkileri var ve bence Can ve elektronik müzik arasında yapılar, süreler ve tekrarlar anlamında büyük bir bağ var.”

Image

David Andrew Sitek
Dave Andrew Sitek ismini bir üyesi olduğu TV On The Radio grubundan tanıyabilirsiniz. Ama kendisi aynı zamanda Foals, Yeah Yeah Yeahs, Beck, Nine Inch Nails ve Liars gibi gruplarla çalışmış bir prodüktör. Sitek ve Liars, 2003’ün mayıs ayında They Were Wrong, So We Drowned albümünü kaydetmek için bir araya geldi. David A. Sitek’in katkılarıyla, şarkılarda sözsel ve işitsel bir sihir yarattılar.

Emblems of Another Story
TFCF albümünün altıncı şarkısı olan “Emblems of Another Story”, ağırbaşlı ve kasvetli bir atmosfer sunuyor. Ferah alan kayıtları ve cezbedici bas tonları üzerine kurulu olan “Emblems of Another Story”, albümün en ballad-vari şarkısı.

Fins to Make Us More Fish-Like
2002 çıkışlı Fins to Make Us More Fish-Like EP’si, grubun yayınladığı ilk kısaçalar. Söz konusu EP, aynı zamanda grubun dört kişilik formatıyla kaydettiği iki yayından biri. İlk Liars albümünün açılış şarkısı olan “Grown Men Don’t Fall in the River, Just Like That”in alternatif versiyonuyla birlikte “Pillars Were Hollow and Filled With Candy, So We Tore Them Down” ve “Every Day Is a Child With Teeth” isimli iki şarkıdan oluşan EP, ilk olarak Mute Records’un alt etiketi Blast First’ten sonra da Mute Records’tan yayınlandı.

Gern Blandsten
Grubun ilk albümü They Threw Us All in a Trench and Stuck a Monument on Top’ı 2001 yılında yayınlayan plak şirketinin adı Gern Blandsten. New Jersey merkezli etiket, ismini bir Steve Martin komedisinden alıyor. “Toplumsal olarak kabul edilmemişlerden güzel müzikal ürünler” mottosuyla birlikte Gern Blandsten’in ilk albümlerini yayınladığı isimler arasında Ted Leo and The Pharmacists’le birlikte Dâlek de bulunuyor.

Harz Dağları
They Were Wrong, So We Drowned isimli ikinci Liars albümü, grubun kendine has hikâyeciliğinin en erken örneklerinden biri. 2004 yılında yayınlanan albüm, Almanya’daki Harz Dağları’nda geçen bir cadı avı hikâyesini konu ediyor.

INXS
Beck’in güçlü prodüksiyon tavrı birçok sanatçının iyi sebeplerle bir araya gelmesine sebep oldu. Record Club, Beck’in 2009 yılında hayata geçirdiği ve kendisinin seçtiği müzisyenlerin stüdyoda buluşup, bir günde başka bir sanatçının albümünü baştan sona cover’ladığı bir projeydi. 2010 yılında Beck, INXS albümü Kick’i cover’lamak için Liars üyeleri Angus Andrew ve Julian Gross’la birlikte St. Vincent, Os Mutantes, Daniel Hart ve Brian LeBarton gibi isimleri bir araya getirdi. 20 saatte yapılan kayıtlar daha sonra canlı performans videoları eşliğinde yayınlandı.

Image

Julian Gross
Grupta 2004-2014 yılları arasında çalan Julian Gross, altı Liars albümünde davulların arkasındaydı. Gruptaki davulculuk görevlerinin yanı sıra, Liars’ın görsel kimliğiyle de bir hayli meşguldü. Grubun birçok single’ıyla birlikte Mess albümünün kapağını tasarlayan Gross, Drum’s Not Dead albümü için hazırlanan fantastik görsel eşlikçi Drum’s Not Bread’in de yönetmeni. TV On The Radio ve Yeah Yeah Yeahs gibi gruplar için de albüm kapağı tasarlayan Gross, Liars’tan ayrıldıktan sonra daha çok görsel sanatlara yoğunlaştı.

Kill Your Idols
S.A. Crary’nin müzik belgeseli Kill Your Idols, New York müzik sahnesinin geçmişine geniş bir skalada röportajlar ve canlı performanslarla birlikte bakıyor. Liars da belgeselde Thurston Moore, Lydia Lunch, Michael Gira ve J.G. Thirlwell gbi isimlerle birlikte yer alan gruplar arasındaydı. Galasını 2004 yılında Tribeca Film Festival’da yapan Kill Your Idols, festivalden “En İyi Belgesel” ödülüyle ayrıldı.

Image

Luis Cervero
Liars için çekilen en iyi kliplerden biri, 2014 yılında Mess albümünde yer alan “Mess on a Mission” için gelmişti. Klipte Liars üyeleri Angus Andrew, Julian Gross ve Aaron Hemphill’in yeşil ekran önünde kaydedilen geri adımlarla merdivenden çıkma hareketini sürekli olarak tekrarda ve yönetmen Luis Cervero’nun etrafa yerleştirdiği fantastik detaylarla görüyoruz. Cervero, klipte üçlünün eline golf çantası, bisiklet ya da bir şişe şarap gibi objeler verip onları bir banka, mağara veya sahne gibi ilginç ortamlara yerleştirdiği klip, AIM Awards’a “Yılın En İyi Bağımsız Müzik Klibi” dalında aday olmuştu.

Mute Records
Mute Records, aralarında Fad Gadget, The Residents, Grinderman, Wire, New Order, Yeasayer, Nick Cave and The Bad Seeds, Stereolab, Liars, Ben Frost gibi isimlerin yer aldığı kataloğuyla, müzik tarihinin en önemli plak şirketlerinden biri. Liars üyelerinin bir araya gelip garip şeyler yapmaya başlaması 17 yıl öncesine dayanıyor. 15 yıldır grupla birlikte olan Mute Records için, Liars’ın sadık bir “arkadaşı” tanımını yapmak çok da yanlış olmaz. İkinci Liars albümünden son albüm TFCF’e kadar tam yedi albüm Mute Records’tan yayınlandı.

No Barrier Fun
Liars diskografisinin beşinci albümü Sisterworld, grubun geniş bir skaladaki ilham kaynaklarını ve etkileyici şarkı yazım fikirlerini eksiksiz bir şekilde belgeliyor. Albümün ikinci şarkısı olan “No Barrier Fun”, minimal, çarpıcı ve akıcı bir şarkı. Andrew’un şarkı söyleyişi ve tekrarlarla yaratılan mistik havanın temelini oluşturan basitlik ve rahatlık tam anlamıyla karşı konulamaz bir güce sahip. Suicide üyesi Alan Vega’nın Duetonal mahlasıyla bu şarkı için yaptığı yoğun fuzz’a boğulmuş remiksini de mutlaka dinleyin!

Image

Oneida
Liars’ın yayınladığı ilk kayıtlardan biri, Brooklyn çıkışlı noise rock grubu Oneida’yla hazırladığı bir split EP idi. Atheists, Reconsider isimli EP, iki gruptan da üçer şarkı barındırıyordu. Daha önce hiç yayınlanmamış ikişer şarkıyla birlikte, iki grup da birbirinden birer şarkıyı bu EP için yeniden yorumladı. Oneida, Liars’ın “Every Day Is A Child With Teeth” şarkısına sonik dokunuşlar ve çığlıklar eklerken, Liars da buna Oneida’nın Anthem of the Moon albümünde yer alan “Rose and Licorice” şarkısına yaptığı yorumla karşılık verdi.

Plaster Casts of Everything
Grupla aynı ismi taşıyan dördüncü stüdyo albümünün açılış şarkısı olan “Plaster Casts of Everything”, Liars diskografisinin belki de en gürültülü ve gergin şarkılarından biri. Angus’un bağırarak tekrar ettiği “I wanna run away” (Kaçmak istiyorum) ve “I wanna bring you too” (Seni de götürmek istiyorum) cümleleri, çiğ ve çarpıcı gitar riff’inin meditatif etkisiyle birlikte endişe verici bir hal alıyor. Patrick Daughters’ın şarkı için çektiği çılgın klip, muhtemelen böylesine vahşi bir şarkı için en iyi eşlikçi.

Quixotic
The Quietus’a verdiği bir röportajda kendisini en çok etkileyen müzisyenlerden bahseden Angus Andrew, Quixotic grubunu ilk kez canlı izlediği zamana ve Mira Bilotte’nin etkileyici davulculuğuna değiniyor:

“Şarkı söyleyişinin yanı sıra aklımı başımdan alan şey Mira’nın davulculuğuydu. Davul dokuları, tarzı ve tekniği benzersizdi ve her şarkıda üstüne bir şeyler ekliyordu.

Read the Book That Wrote Itself
They Were Wrong, So We Drowned albümünde yer alan nefis bir şarkı. Liars şarkılarında bir kalemin kâğıdın üstüne yazı yazarken çıkardığı sesin bile kullanılabileceğinin ilk belgelerinden biri.

Salyangoz
Drum’s Not Dead albümü için hazırlanan görsel eşlikçilerden bir diğeri de Angus Andrew tarafından hazırlanmıştı. Helix Aspersa ismini taşıyan filmde, tüm albümü bir bahçe salyangozunun beyaz fon üzerinde gezinmesini izlerken deneyimliyorsunuz.

TFCF
Yaklaşık üç yıllık sessizliğin ardından Liars birkaç gizemli video ve Angus’un gelinlikli fotoğraflarıyla ipuçları verilen TFCF (Theme From Crying Fountain) albümüyle geri döndü. 2014 yılında Julian Gross’un gruptan ayrılışının ardından bir diğer eski Liars üyesi Aaron Hemphill de ayrılma kararı aldı. Liars, Angus tarafından tek başına kaydedilen yeni şarkısı “Cred Woes” ile temmuz ayında geri döndü ve yenilenmiş bir sahne kurulumuyla konserlere de başladı. TFCF’te yer alan 11 şarkı da Angus Andrew tarafından Avustralya’daki ev stüdyosunda ve kimi zaman da kuş ve hava seslerini kaydetmek için stüdyonun dışında kaydedildi.

UFO
Efsanevi post punk grubu ESG’nin kendi şarkılarının başka prodüktörler tarafından sample’lanması konusunda çok güzel düşünceleri olmadığı biliniyor. Tarihin en çok sample’lanan şarkılarından biri olan ESG klasiği “UFO”, Liars tarafından vahşi ve çiğ bir punk şarkısına dönüştürüldü. “Trumbling Walls Buried Me in the Debris With ESG” ismini taşıyan ilk Liars albümünün beşinci şarkısı, Angus’un karakteristik vokal melodileri ve gizemli bir atmosfer barındırıyor.

Vimeo Festival + Awards
Liars’ın her zaman ilginç, eğlenceli ve yaratıcı video klipleri olmuştur. Andrew Bruntel’in 2010 yılında çektiği “Scissor” klibi de bunlardan biri. Angus denizin ortasında çaresiz bir haldedir ve etrafında beliren gizemli kaya parçalarının nereden geldiğini anlamaya çalışır. Bruntel, hem şarkı hem de klipteki Angus için fazlasıyla dramatik bir sahne hazırlamıştı. Söz konusu klip, 2011 yılında sektörün en prestijli ödüllerinden biri olan Vimeo Fesitval + Awards’ın “En iyi Klip” ödülünü kazandı.

WIXIW
Her albümünde şarkı yazımı ve prodüksiyon süreçlerinde yeni meydan okumaların peşinden giden gruplardan biri olan Liars, altıncı uzunçaları WIXIW’la da başka bir yöne doğru ilerlemişti. 2012 yılında yayınlanan albüm, grubun elektronik katmanlarla ilk ve en belirgin buluşmalarından biri olmuştu. Prodüktörlüğünü Mute Records’ın kurucusu Daniel Miller’ın üstlendiği albüm, Liars’ın Los Angeles’taki stüdyosunda kaydedildi. Grubun tarihinde bir ilk olarak, bu albüme ismini albümdeki şarkılardan biri verdi.

X-Posure
Yeni albüm TFCF’in yayınlanmasının ardından Liars Radio X’in konuğu oldu ve özel bir yayına mza attı. Radyonun yeni müzik gurusu Josh Kennedy’nin X-Posure isimli programına konuk olan grup, TFCF’teki kimi parçaların ilk canlı performanslarına bu özel yayında yer verdi.

Yoonha Park
Yoonha Park ismini Liars’ın yeni albümüyle birlikte yayınlanan “Cred Woes” klibinden hatırlayabilirsiniz. Park’ın Mess albümündeki “Pro Anti Anti” parçası için çektiği etkileyici klibi de unutmamak gerek. Videoda Angus ve Aaron, yüz tarama teknolojisini ilginç bir şekilde deneyimleme şansı yakalıyor. Bu sürecin her aşamasını gösteren klibin ilk yarısında hazırlanan Angus ve Aaron büstleri, dramatik bir şekilde birçok farklı renk çıkararak erimeye başlıyor. Angus, söz konusu klip hakkında NOWNESS’a şunları söylemişti:

“Klibin ana fikri, hiçbir şeyi fazla ciddiye almama ya da anlamsız şekilde değer vermemekti.”

Zen Sekizawa
Los Angeles merkezli fotoğrafçı Zen Sekizawa şimdiye dek David Lynch, OK Go ve James Corden gibi isimlerle çalıştı. Sekizawa, birçok etkileyici Liars promo fotoğrafının da yaratıcısı olan kişi. Sisterworld ve WIXIW albümleri için grupla çalıştıktan sonra, TFCF tanıtımlarında kullanılan gelinlikli Angus Andrew fotoğrafını da Zen Sekizawa çekti.

Image

 

 

 

ÖNCEKİ Fırtına öncesi sessizlik: METZ SONRAKİ Çizgilerle: James Holden
Bu yazıyı paylaş