Çizgilerle: Pharoah Sanders

Bu yazıyı paylaş
İçerik

Çizgilerle: Pharoah Sanders

Yazı: Cem Kayıran - İllüstrasyon: Furkan 'Nuka' Birgün
ÖNCEKİ Taner Öngür tarafından doldurulmuş bir plak: Elektrik Gramofon SONRAKİ Fransız Art Rock'dan Arap Synth Pop'una açılan tünel: Ahmed Fakroun

Le Guess Who? 2017 programının en heyecan verici isimlerinden biri olan efsanevi müzisyen Pharoah Sanders'ın kariyerine, Furkan 'Nuka' Birgün'ün illüstrasyonlarıyla bir bakış.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Image

Little Rock, Arkansas’ta, Farell Sanders adıyla dünyaya gelen sanatçı, tenor saksafon çalmaya lisedeyken başladı. Profesyonel anlamda kariyeriyse Oakland, California’da, John Coltrane’le arkadaş olmasıyla şekillendi. 1961 yılında New York’a taşınmasının hemen ardından Sun Ra ile çalmaya başlayan Sanders, bu birliktelik neticesinde lakabına kavuştu.

Image

John Coltrane’in grubuna 1965 yılında dahil olan sanatçı, aynı sene iki farklı albümde yer aldı. Coltrane’in avangarda yönelmesinin arkasındaki en temel ilham kaynaklarından biri, Sanders’ın sıradışı stili ve müzik yaklaşımıydı.

Image

Sanders, Impulse!, ESP-Disk ve Arista gibi efsanevi plak şirketleri aracılığıyla grup lideri olarak yer aldığı pek çok mihenk taşı albüm yayınladı. Lider olarak yer aldığı üçüncü albüm olan Karma, spiritüel dokunuşlarıyla gelmiş geçmiş en heyecan verici free jazz işlerinden biri kabul edilmekte. Kendine özgü saksafon tınısını ve etkileyici yaklaşımlarını albümün her anında duymak mümkün. 1969’da Impulse! etiketiyle yayınlanan Karma’nın kadrosunda yer alan isimlerden bazıları, Lonnie Liston Smith, Leon Thomas, Julius Watkins ve Reggie Workman.

Image

Sanders, müzikal yolculuğu boyunca Sonny Sharrock’tan Kahil El'Zabar’a pek çok isimle birlikte çalıştı ve çok sayıda farklı kültürü kucaklayarak birçok ortaklık girişiminde bulundu. 1994 yılında, Gnawalı müzisyen Mahmoud Guinia’yla güçlerini birleştirerek, prodüktörlüğünü Bill Laswell’ın üstlendiği The Trance of Seven Colours isimli bir albüm kaydetti.

Image

Image

 
ÖNCEKİ Taner Öngür tarafından doldurulmuş bir plak: Elektrik Gramofon SONRAKİ Fransız Art Rock'dan Arap Synth Pop'una açılan tünel: Ahmed Fakroun
Bu yazıyı paylaş